к.е.н., доц. Разборська О.О., Виногородська Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельного-економічного університету

Особливості методики і організації комп’ютерного аудиту фінансових інвестицій

         Організація аудиту фінансових інвестицій передбачає широке використання інформаційних технологій на всіх етапах організації аудиторської перевірки. Це дозволяє забезпечити зниження витрат часу на проведення перевірки з одночасним збереженням необхідного якісного рівня цієї перевірки та підвищення її ефективності.

Фінансові інвестиції — це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку, зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора. Під фінансовими інвестиціями розуміють вкладення коштів у різні фінансові активи, серед яких найзначнішу частку посідають вкладення у цінні папери. Розрізняють довгострокові та поточні фінансові інвестиції.

Вагомий внесок у розв’язання проблем організації аудиту фінансових інвестицій в умовах використання інформаційних технологій внесли праці Петрик О.А., Городілова М.А., Подольського В.І. Даному питанню присвячені публікації таких авторів, як Івахненкова С.В. «Комп’ютерний аудит: контрольні методики і технології» і Романова А.Н.  «Автоматизація аудиту»[1,2].

Проте, в Україні спостерігається недостатній рівень розробки постановки задач аудиту фінансових інвестицій в комп’ютерному середовищі, невідповідність, застосування користувачами різного програмного забезпечення, відсутність спеціалізованої літератури гальмують розвиток комп’ютерних технологій аудиту фінансових інвестицій. Це зумовлює необхідність подальшого реформування та удосконалення аудиту фінансових інвестицій на вітчизняних підприємствах [1]. Особливого значення, на сьогодні, заслуговують поняття фінансових інвестицій і методики комп’ютерного аудиту фінансових інвестицій та оформлення операцій з ними.

Метою дослідження є вивчення особливостей організації комп’ютерного аудиту фінансових інвестицій та розробка рекомендацій щодо його удосконалення за допомогою сучасних комп’ютерних програм.

Сьогодні прийнято говорити не про окремі комп’ютеризовані методи аудиту, а про комп’ютерний аудит. Термін «комп’ютерний аудит» означає використання комп’ютерів і сучасних інформаційних технологій для організації аудиторської діяльності, включаючи аудиторські перевірки фінансової звітності і підготовку аудиторського висновку.

В Україні ринок аудиторського програмного забезпечення на сьогодні тільки починає розвиватися. Серед спеціалізованого аудиторського програмного забезпечення можна назвати  програмний комплекс „Експресс-Аудит: ПРОФ”. За допомогою даного програмного комплексу можливо: розробити загальний план і програму аудиту; створити робочу документацію аудиту; провести вивчення  та  оцінку систем бухгалтерського обліку й внутрішнього контролю підприємств, що перевіряються; одержати аудиторські докази про достовірність бухгалтерської звітності; провести первинний аудит початкових і порівняльних показників бухгалтерської звітності; підготувати звіт аудитора й аудиторський висновок за результатами аудиту [3].

Метою аудиту фінансових інвестицій є:

- перевірка реальності фінансових інвестицій, відображених в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності;

- перевірка правильності та обґрунтованості розподілу фінансових інвестицій на короткострокові та довгострокові залежно від строку їх утримання;

- перевірка правильності ведення бухгалтерського обліку фінансових інвестицій при їх придбанні, оцінці на дату балансу, отриманні доходу, при вибутті;

- перевірка правильності ведення податкового обліку по операціям з фінансовими інвестиціями;

- перевірка взаємоузгодженості форм фінансової звітності, в якій відображені дані про фінансові інвестиції [4].

При проведенні аудиту фінансових інвестицій  в середовищі комп’ютерної обробки даних зберігаються основні елементи методики аудиту (методика перевірки документів). Така методика може включати: перелік основних нормативних документів (електронний довідник);  опис облікових рішень (на основі облікової політики); перелік первинних документів по операціям з фінансовими інвестиціями; регістри синтетичного та аналітичного обліку фінансових інвестицій; класифікатор типових порушень (електронний довідник); перелік питань аудитора для складання програми перевірки (електронна таблиця питань); методи збору аудиторських доказів; опис контрольних процедур (включаючи автоматизовані процедури). [2].

Таким чином, узагальнюючи сказане зауважимо, що для автоматизації аудиторської перевірки фінансових інвестицій потрібно мати в наявності такі складові: інформаційну базу, аудиторську програму сумісну з бухгалтерськими. Комп’ютерне забезпечення  аудиту фінансових інвестицій набагато спрощує роботу аудиторів, і дозволяє їм отримувати і систематизувати інформацію, потрібну для здійснення аудиторських послуг. Використання комп'ютерної техніки для аудиту фінансової звітності скорочує терміни аудиторського процесу і підвищує його вплив на результати діяльності підприємства.

Список використаних джерел:

1.       Романов А.Н.  Автоматизація аудиту // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць . Вип. 10. — КНЕУ, 2008. — С. 27-28.

2.        Івахненков С. В. Автоматизація аудиту в Україні та світі: підходи і програмне забезпечення  // Аудитор України, 2007. – С. 19-24.

3.       Терещенко Л.О., Кудрицький Б.В. Інформаційні технології в аудиті фінансової звітності // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 216: В 4 т. Т. ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006.– С. 348–359.

4.       Проданчук М. А. Удосконалення обліку і контролю фінансових результатів. — К.: ННЦ ІАЕ, 2004. — 232 с.