Секція «Економічні науки»

Гресь Н.Л., Каліберда Ю.В.

Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»

 

ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ ПРИБУТКОВИХ ТА ВИДАТКОВИХ КАСОВИХ ОРДЕРІВ

 

Порядок створення всіх первинних документів підприємствами,  організаціями, установами (крім банків) незалежно від форм їх власності   визначено Міністерством фінансів України у «Положенні про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» [1]. У той час, Міністерством фінансів України наголошено, що «додаткові   вимоги   до   порядку   створення  первинних документів про касові операції передбачаються іншими нормативно-правовими актами [1, пп. 2.8]. Й таким нормативно-правовим актом, наразі, є Постанова Правління Національного банку № 637 [2].

НБУ затверджено бланки прибуткового касового ордера (типова форма № КО-1) та видаткового касового ордера (типова форма № КО-2) [2, додатки 2 та 3]); визначено порядок оформлення касових операцій, у тому числі й правила заповнення та перевірки прибуткового та видаткового касових ордерів [1, п. 3].

Згідно цих правил:

1) «про приймання підприємствами готівки в касу  за  прибутковими касовими  ордерами  видається  засвідчена  відбитком печатки цього підприємства  квитанція  (що  є  відривною  частиною  прибуткового касового  ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником [1, пп. 3. 3]. (Примітка: у лівій нижній частині бланк квитанції до прибуткового касового ордеру має реквізит «М.П.», тобто місце для печатки [1, додаток 2]);

2) «касові ордери     одразу   ж   після одержання  або  видачі за ними готівки підписуються касиром,  а на доданих до них документах  ставиться  відбиток  штампа  або  напис "Оплачено" із зазначенням дати (число, місяць, рік)» [1, пп. 3. 12]. 
Звертаємо увагу на те, що  Міністерство фінансів України дещо інакше визначило зміст цього відбитку штампа (або напису). Так, у пп. 2.18 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» вказано, що «усі   документи,   що   додаються   до прибуткових  та видаткових касових ордерів … підлягають  обов'язковому  погашенню  штампом  або ручним надписом "Одержано" або  "Сплачено"  із  зазначенням  дати (числа,  місяця, року)». 

Отже, який саме зміст повинен мати відбиток штампу, що проставляється на документах, які знаходяться у додатку до прибуткових та видаткових касових ордерів?

            За юридичною силою «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» [1] та «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» [2] відносяться до підзаконних актів відомчого характеру. Отже, наказ Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88 [1] й Постанова Правління Національного банку України від 15.12.04 р.  № 637 [2] за ієрархією підзаконних нормативно-правових актів є рівнозначними [3].
               Міністерство фінансів України є центральним органом виконавчої влади [4, п. 1], Національний банк України – особливим   центральним   органом державного   управління [5, ст. 2]. Нормативно-правові акти  і Мінфіну  України, і Національного банку України  є  регуляторними  актами [4, п. 8; 5, р. ХХ ст. 56].
            Відповідно до чинного законодавства, одним із основних завдань Мінфіну України є «здійснення державного  регулювання  бухгалтерського обліку» [4, п. 3]. У межах своїх повноважень щодо організації  готівкового грошового обігу, Національний банк України визначає  порядок  ведення  касових операцій для підприємств  і організацій [5, р. V ст. 33].
            Взаємовідносини міністерства фінансів України та Національного банку України чинним законодавством [4; 5] чітко не прописані. Тому, виходячи з вищевикладеного, робимо висновок що,  розробляючи «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», Національний банк України повинен був урахувати порядок документального забезпечення записів у бухгалтерському обліку, визначений Міністерством фінансів України.
Тобто, пп. 3.12 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» [2] необхідно привести у відповідність з вимогами  пп. 2.18 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку»  [1], а саме: слово «Оплачено» замінити на  "Одержано" або  "Сплачено".
        

Література

 

1. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку: Наказ Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88 [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0168-95
2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні: Постанова Правління Національного банку України від 15.12.04 р.  № 637 [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0040-05/page

3. Зайчук О.В. Теорія держави і права: Підруч. / О.В. Зайчук, Н.М. Оніщенко. – К.: Юрінком Інтер, 2006 [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.ebk.net.ua/Book/law/zaychuk_tdp/part3/1402.htm

4. Положення про Міністерство фінансів України: Указ Президента України від 08.04.11 р. № 446/2011

5. Про Національний банк України: Закон України № 679-XIV http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/679-14