К.держ.упр., доц. Шапошнікова О.М.

Донецький державний університет управління

Особливості аудиту малих підприємств

 

Аудит як частина системи фінансово-економічного контролю в сучасному його розумінні належить до особливого роду інтелектуальної діяльності, яка передбачає дослідження всіх ланок фінансово-господарської діяльності підприємства, що перевіряється, і висловлення професійної думки аудитора про достовірність і якість складання фінансової звітності. Аудит є незалежною експертизою фінансової звітності комерційних підприємств уповноваженими на те особами (аудиторами) з метою підтвердження її достовірності для державних податкових органів і власників.

Малий бізнес - це самостійна, систематична господарська діяльність малих підприємств будь-якої форми власності та громадян-підприємців, яка проводиться на власний ризик з метою отримання прибутку.

Одним із перспективних напрямів створення конкурентно-ринкового середовища є розвиток малого бізнесу. Малі підприємства не є суб’єктами обов’язкового аудиту. В той же час ряд питань, які виникають в ході фінансово - господарської діяльності, можна вирішити залучивши незалежних фахівців – аудиторів.

Згідно з Програмою діяльності Кабінету Міністрів, мале підприємництво - це один з дійових важелів швидкого насичення ринку товарами та послугами, ослаблення монополізму і розвитку конкуренції, створення нових робочих місць та забезпечення зайнятості значної частини населення, зміцнення економічної бази регіонів.

В Україні малі підприємства займають великий відсоток на ринку, потрібно розробити Національний стандарт аудиту, який би враховував усі специфічні риси малого підприємства та надав практичну допомогу аудиторам під час проведення аудиту звітності цих підприємств.

Проведення обов’язкового аудиту необхідно тільки за умов: інвестування й кредитування, ліквідації підприємства та оприлюднення звітності. Для досягнення цілей аудиту малих підприємств необхідне застосування конкретних методик перевірки достовірності показників фінансової звітності. При цьому методика аудиту малих підприємств має особливості, на яких аудитор з метою якісної роботи повинен акцентувати свою увагу. Питанням методики аудиту присвячені праці таких вітчизняних вчених як М. Білуха, Н.Дорош, О. Петрик, В. Савченко, Б. Усач, Л. Чернелевський. Зважаючи на вагомий внесок науковців у розвиток даних питань, слід звернути увагу на необхідність здійснення подальших досліджень в частині розробки такої методики аудиту діяльності малих підприємств, яка б враховувала особливості їх функціонування в ринкових умовах.

З урахуванням розмірів і економічних показників суб’єктів малого бізнесу, використання такими суб’єктами складної системи внутрішнього контролю недоцільно. Крім того, можливість розділу обов’язків обмежена у зв’язку з невеликою кількістю співробітників. Однак, навіть на невеликому підприємстві доцільним є забезпечення розділу обов’язків по ряду ключових напрямків роботи, а також наявність спрощеної і в той же час ефективної системи контролю. Оперативний контроль, який здійснюється власником, також може мати позитивний ефект, так як власник особисто зацікавлений в збереженні активів об’єкта, фінансових результатах його діяльності та контролю за ними.

Безпосередній контроль власника за прийманням всіх рішень і можливість його особистого втручання в будь-який час часто є важливими характеристиками системи управління суб’єктами малого бізнесу.

Аудит  суб’єктів малого бізнесу проводиться с застосуванням усіх правил проведення аудиторських перевірок, але з урахуванням специфіки підприємств, зокрема обмеження і відсутність розподілу повноважень працівників, відповідаючи за ведення обліку і підготовки звітності, переважаючого впливу власника або одноосібного керівника на всі сторони діяльності такого економічного суб’єкта. Під час аудиту особливу увагу приділяють наступним потенційним факторам ризику: нерегулярність ведення бухгалтерських записів і підвищений ризик спотворення звітності; неточність розуміння задач аудиту і вимог до відновлення обліку, виправлення помилок; відсутність внутрішнього контролю у зв’язку з обмеженою кількістю облікових працівників; безпосередній контакт працівників, котрі ведуть облік, з матеріальними цінностями; використання готівки в розрахунках з партнерами.

Аудит малих підприємств має ряд особливостей. Так, малі підприємства мають вибір в застосуванні не тільки форми бухгалтерського обліку, а її регістрів та системи оподаткування, що привертає до себе більш пильної уваги. Крім цього, можливість розподілу обов’язків, обмежено, у зв’язку, з незначною кількістю облікових працівників. Ці факти ставлять систему внутрішнього контролю під сумнів. В цілому можна сказати, що аудит малих підприємств носить суперечливий характер, з одного боку, прості за характером процедури, а, з іншого, треба знати та враховувати всю специфіку підприємства. Для досягнення мети аудиту малих підприємств, а саме, оцінки правильності організації обліку на них, підтвердження законності господарських операцій, насамперед, необхідно визначити напрямок перевірки, поглибленого контролю й отримати попереднє уявлення про стан економічного суб’єкту.

Література:

1.                 Організація та методика аудиту підприємницької     діяльності: Навч. посібник / За заг. ред. O.A. Петрик. - K.: 2008. - 472 с.

2.                 Гончарук Я.A., Рудницький B.C. Аудит: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.. – Л.: Світ, 2002. - 296 с.

3.                 Давидов Г.М. Аудит: Навч. посіб. для студ. вищих навч. закладів. - вид., стер. - K.: Знання, 2002. - 363 с.

4.                 Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація. - K.: Знання, 2001. - 402 с.