История /1. Отечественная история

 

Спіркіна О. О.

Академія пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля, Україна

Створення музеїв на базі навчальних закладів в 90-ті рр. ХХ ст. як необхідний елемент національної відродження

 

Для першого десятиріччя державної незалежності України характерне невпинне зростання інтересу українського населення, зокрема молоді, до історичної спадщини своєї батьківщини, активне бажання вивчити історію та культуру свого регіону, що вилилося в створенні музеїв та музейних кімнат, в тому числі і на базі навчальних закладів, присвячених, в першу чергу, традиціям та культурі українського народу.

В цей період було організовано ряд музеїв на базі інститутів та шкіл, безпосередню участь у створенні яких брали не лише викладачі, а й учні, студенти. Так, наприклад, на базі Черкаського державного педагогічного інституту (нині Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького) в 1991 р. за ініціативою та під керівництвом відомого науковця С.А. Китової був створений Черкаський музей українського рушника, в якому зібрана велика колекція зразків вишивки, декоративно-ужиткового мистецтва Черкащини та предметів побуту населення краю [1-2], а в 1999 р. – обласний літературно-краєзнавчий музей «Літературна Черкащина», в основу якого лягли зібрані викладачами та студентами рідкісні часописи початку ХХ ст., періодичні видання 1920-1930 рр., велика збірка книг та рукописів черкаських письменників [3]. Одним із ініціаторів та організаторів останнього був літературознавець, публіцист, краєзнавець та журналіст В.Т. Поліщук, який в той час очолював кафедру української літератури і компаративістики університету [4].

В Черкаському інженерно-технологічному інституті (з 2001 р. – ЧДТУ) в 1998 р. було відкрито музей навчального закладу, приурочений 40-річчю від дня утворення інституту. На стендах експозиції у фотографіях та експонатах висвітлена історія навчального закладу, починаючи з 1960 р. Також тут був розміщений прапор ЧІТІ (ручної роботи, виготовлений у творчій майстерні заслуженої художниці України О.В. Теліженко) [5]. В цьому ж році в ЧІТІ був відкритий ще один музейний заклад – музей радіотехніки ім. професора Ю.П. Кунченка. Це унікальний музей, якого немає ні в Україні, ні в країнах колишнього СРСР. Він був втілений в життя завдяки професорам Ю.П. Кунченку та Ю.Г. Лезі. Метою створення музею було збереження та систематизація безцінних радіоекспонатів минулого століття, які при необхідності можна використати в навчальному процесі [6].

На честь 25-річчя Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля (нині – Академія пожежної безпеки) та з ініціативи його керівництва в червні 1997 р. був створений музей, в експозиціях якого відображена історія навчального закладу, його бойові та спортивні традиції і, звичайно, експозиції, присвячені випускникам Черкаського пожежно-технічного училища, Героям Радянського Союзу (посмертно), першим ліквідаторам аварії на ЧАЕС В.П. Правику та В.М. Кібенку [7]. Постановою Черкаської обласної держадміністрації від 11 листопада 1998 р. № 11/2 музею було присвоєно звання «народний».

Історія краю, його культура, звичаї, традиції стали предметом дослідження школярів. В 1991 р. в с. Кримки Шполянського району з ініціативи вчителя Л.Т. Рінкевич та з допомогою школярів був створений шкільний етнографічний музей «Бабина хата», в якому були зібрані старовинні речі народного побуту, відтворено обстановку, в якій жили наші предки. В неповній середній школі с. Комарівка Корсунь-Шевченківського району в 1992 р. був відкритий музей української пісні, до експозицій якого ввійшли пісенники, фотографії творців пісень та їх автографи, інші речі, пов’язані із розвитком української пісенної творчості [8]. А в 1994 р. в Смілянській середній школі № 2 з ініціативи В.Р. Гребенюка був створений музей народного побуту [9]. В 1993 р. в неповносередній школі с. Попівка Смілянського району було відкрито кімнату-музей відомого вченого-біолога І.І. Мечнікова, який з 1881 р. по 1895 р. мешкав та працював в цьому селі [10]. В загальноосвітній школі смт. Маньківка в 1999 р. був створений музей, в експозиціях якого були розташовані збірки гончарних виробів, в тому числі глиняні іграшки з відомого своїми майстрами за межами України с. Паланочки, а також колекції народного одягу, рушників, ікон, дерев’яних і металевих предметів. Під керівництвом організатора музею Т. Онуфрієнко, учні збирали та записували народні пісні, місцеві обряди тощо [11].

Отже, для першого десятиріччя державної незалежності України характерне невпинне зростання національної гідності та патріотизму української молоді, що вилилося, зокрема, у формуванні музеїв та музейних кімнат на базі навчальних закладів, безпосередніми учасниками у створенні яких були учні та студенти.

Література:

1.     Нікітенко, Л. У Черкаському музеї рушника є раритети, які вишивали, щоб позбутися хвороби чи прикликати щасливу долю або багатство [Електронний ресурс] / Людмила Нікітенко // Україна молода. – 2011. – 2 лютого. – № 16. – Режим доступу: http://www.umoloda.kiev.ua/number/1827/325/64848/.

2.     Кобиляцька, В. Експонат як зразок ставлення до світу: У Черкасах діє найстаріший в Україні Музей рушника [Електронний ресурс] / Вікторія Кобиляцька // День. – 2011. – № 173. – 28 вересня. – Режим доступу: http://www.day.kiev.ua/216302.

3.     Мельниченко, В.М. Черкаському національному університету імені Богдана Хмельницького – 90 років (історико-документальний нарис) [Електронний ресурс] / В.М. Мельниченко //  Краєзнавча Черкащина: Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України [Сайт]. – Режим доступу: http://nsku.ck.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=58:-------90-&catid=13:2010-12-16-01-26-29&Itemid=25.

4.     Бушин, М.І. Поліщук Володимир Трохимович / М.І. Бушин, Є.П. Єрмілов // Бушин М.І. Черкаський край в особах. 1941-2001: Місто Черкаси. Кн. 9. / М.І. Бушин, Є.П. Єрмілов. – Черкаси, 2005. – С. 214-217.

5.     Музей історії ЧДТУ [Електронний ресурс] / Центр культури та виховання // Черкаський державний технологічний університет [Офіційний сайт]. – Режим доступу: http://www.chiti.uch.net/go.php/culture/451/.

6.     Музей історії радіотехніки імені професора Кунченка Ю.П. [Електронний ресурс] / Центр культури та виховання // Черкаський державний технологічний університет [Офіційний сайт]. – Режим доступу: http://www.chiti.uch.net/go.php/culture/452/.

7.     Дробінка, І.Г., Голинський, О.Б., Стоянович, О.Е. Двадцять п’ять років на варті. Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля. Короткий історичний нарис // І.Г. Дробінка, О.Б. Голинський, О.Е. Стоянович / Під заг. ред. М.Г. Шкарабури. – Черкаси: Друкарня ЧІПБ ім. Героїв Чорнобиля, 1998. – С. 66.

8.     Музей української пісні [Текст] // Черкаський край. – 1992. – 21 жовтня. – С. 4.

9.     Тясминський, А. Музей народного побуту [Текст] / А. Тясминський // Черкаський край. – 1994. – 5 листопада. – С. 5.

10. Тимофієв, С.П. Коротка історія Смілянського краю [Електронний ресурс] / С.П. Тимофієв, В.О. Пономарьова // Смілянська райдержадміністрація [Офіційний сайт]. – Режим доступу: http://smilarda.org.ua/region/history-symbols.

11. Маньковська, Р. Народне музейництво в громадянському суспільстві: історія і перспективи розвитку [Текст] / Руслана Маньковська // Краєзнавство. – 2008. – № 1-4. – С. 138-144.