Надобко Сергій Володимирович

Національний Університет «Юридична академія України ім. Я. Мудрого»

Поняття державної служби. Державний службовець та посадова особа

Відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993року державна служба в Україні –  це професійна діяльність осіб, які займають  посади  в  державних  органах  та  їх  апараті  щодо практичного  виконання  завдань  і  функцій  держави  та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

      Посада – це визначена структурою і штатним розписом  первинна структурна  одиниця  державного  органу  та  його апарату,  на яку покладено   встановлене   нормативними   актами   коло   службових повноважень.

    Посадовими особами  вважаються керівники  та  заступники  керівників  державних  органів  та  їх апарату, інші  державні  службовці, на  яких  законами  або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно – розпорядчих та консультативно – дорадчих функцій.

  Державна служба ґрунтується на таких основних принципах:

– служіння народу України;

– демократизму і законності;

– гуманізму і соціальної справедливості;

– пріоритету прав людини і громадянина;

– професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі;

– персональної відповідальності    за    виконання    службових обов'язків і дисципліни;

– дотримання прав та законних  інтересів  органів  місцевого  і регіонального самоврядування;

– дотримання прав підприємств, установ і організацій, об'єднань громадян.

    Право на  державну  службу  мають громадяни України незалежно від  походження,  соціального  і  майнового   стану,   расової   і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань,  місця проживання,  які одержали відповідну  освіту  і професійну   підготовку   та   пройшли   у  встановленому  порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою.

  Підбір кадрів до державної служби вимагає високого освітнього рівня, високий рівень підготовки та дотриманням певних етичних норм, зокрема державний службовець повинен : сумлінно виконувати свої службові обов'язки; шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування; не допускати дій і вчинків,  які можуть  зашкодити  інтересам державної  служби  чи  негативно  вплинути на репутацію державного службовця.

  Державна служба поділяється на два види: цивільна служба (в органах державної влади, органах управління та державних підприємствах) та мілітаризована (військова та правоохоронна служба).

 Державний службовець – це особа, що займає посади  в  державних  органах  та  їх  апараті  щодо практичного  виконання  завдань  і  функцій  держави  та одержує заробітну плату за рахунок державних коштів. На державних службовців покладається велике коло обов’язків: додержання Конституції України  та інших актів законодавства України; забезпечення ефективної роботи та виконання завдань державних

органів відповідно до їх компетенції; недопущення порушень прав і свобод людини та громадянина; безпосереднє виконання  покладених на них службових обов'язків, своєчасне і точне виконання рішень державних органів чи посадових осіб, розпоряджень і вказівок своїх керівників; збереження державної таємниці, інформації про громадян,  що стала їм відома під час виконання обов'язків державної  служби,  а також  іншої  інформації, яка згідно з законодавством не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення  організації своєї роботи і підвищення професійної кваліфікації; сумлінне виконання  своїх службових обов'язків,  ініціатива і творчість в роботі.

Державні службовці мають право: користуватися правами і свободами, які гарантуються громадянам України; брати участь у розгляді питань і прийнятті в межах своїх повноважень рішень;одержувати від  державних  органів,  підприємств,  установ і організацій, органів  місцевого та регіонального самоврядування необхідну інформацію з питань, що належать до їх компетенції; на повагу особистої гідності,   справедливе  і  шанобливе ставлення до себе з боку керівників, співробітників і громадян; вимагати затвердження  керівником  чітко  визначеного  обсягу службових повноважень за посадою службовця; на оплату  праці залежно від посади, яку він займає, рангу, який йому присвоюється, якості, досвіду та стажу роботи; та ін.

     Конкретні обов'язки  та права  державних службовців визначаються  на основі типових кваліфікаційних характеристик і відображаються у посадових  положеннях та інструкціях,що затверджуються керівниками  відповідних державних органів у межах закону та їх компетенції.

  Громадяни України,  які  вперше  зараховуються  на  державну службу, приймають Присягу. При прийнятті   на   державну   службу може  встановлюватися випробування терміном до шести місяців.

  Прийняття на державну службу,  просування по ній  службовців, стимулювання  їх  праці,  вирішення  інших  питань,  пов'язаних із службою,  проводиться відповідно до категорій посад службовців,  а також згідно з рангами, які їм присвоюються.

  Основними критеріями  класифікації посад державних службовців є організаційно – правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг  і  характер компетенції на конкретній посаді,  роль і місце посади в структурі державного органу, загалом існує сім категорій державних службовців та 15 рангів.

   Підставами припинення державної служби є: порушення умов реалізації права на державну службу; досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби; виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню державного службовця на державній  службі; відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги; неподання або подання державним  службовцем  неправдивих відомостей  щодо  його  доходів. Однією із підстав припинення державної служби службовцем вважається, також , і відставка.