Право/5 Кримінальне право та кримінологія

                   Доктор філософії з права Лень В.В.

                   ДВНЗ «Національний гірничий                    університет», Україна

 

Нова книга як допомога у наукових дослідженнях

 

Приблизно три роки тому, виникла ідея створити книгу, яка містила б  за нижчевказаний період стислі відомості про більшість докторів юридичних наук і/ або професорів (спеціальність 12.00.08), їх життєвий і творчий шлях та перелік їхніх праць.

Водночас велись перемовини з вченими, які  на наш погляд, мали наукові інтереси та зацікавленість у цьому напряму досліджень.

За короткий час був зібраний колектив вчених однодумців, а це із Запоріжжя В.Лень і О.Немченко, з Дніпропетрівська В.Шаблистий та з Луганська Г.Болдарь.

Одразу після узгоджень усіх робочих питань, почалася напружена робота. Наслідком якої в червні 2012р. у видавництві комунального підприємства Запорізька міська друкарня «Дніпровський металург», вийшла друком книга – Нариси життя і творчості українських та російських вчених – правників XVIIIXXI століть ( спеціальність 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально –виконавче право): бібліографічно–довідкове видання/ автори-укладачі: В.В.Лень, О.І.Немченко, В.В.Шаблистий, Г.Є.Болдарь; за заг. ред. В.В.Леня.- Запоріжжя: Дніпровський металург, 2012.- 352с. Наклад 300 примірників.

Бібліографічно-довідкове видання розраховано на науковців, викладачів, аспірантів( ад’юнктів), студентів (курсантів) ВНЗ, в яких готують правників, а також на всіх тих, хто цікавиться розвитком науки зазначених галузей права.

На сьогодні в Україні є видання, у яких тією чи іншою мірою розглядаються і питання історії розвитку таких галузей юридичної науки як кримінальне право, кримінологія та кримінально-виконавче право. Безумовно, всі вони певною мірою мають різні цілі, разом з тим, у них є й багато спільного – демонстрація славетної наукової спадщини галузей юриспруденції в українській державі.

Так, лише в останні роки вже вдруге видано «Кримінальне право України: Бібліографія. 1991-2005». (2008 р., перше – 2004 р.), укладачі: М.Галабала, В.Навроцький, С.Хилюк.

У 1999р. В.Навроцький, М.Лев видали «Бібліографія робіт з кримінального права опублікованих у періодичних виданнях у 1986-1998рр.).

П.Берзін провів дослідження і видав книгу «Київська школа кримінального права (1834-1960 рр.): історико-правове дослідження» (2008 р.).

За загальною редакцією О.Джужи колектив упорядників підготував і видав книгу «Бібліографія (кримінологія та профілактика злочинів): Довідник» (2008 р.).

В.Грищук, Б.Кирись, О.Пасєка підготували і видали «Довідник про автореферати виконаних в Україні за 1991-2008 роки дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора і кандидата юридичних наук» (2009 р.), а друге видання 2010 р.

За редакцією О.Кальмана у 2003 р. підготовлено «Бібліографічний довідник з кримінології (1992-2002)».

О.Харитонова провела дослідження і видала монографію «Кримінально-правові погляди О.Ф. Кістяківського: наукова спадщина та її значення для сучасних кримінально-правових досліджень» (2010 р.).

Окремо слід визначити двотомник монографії «Кримінальне право в Україні (Х – поч. ХХІ ст.): освіта, наука, законодавство, бібліографія» (2011 р.). Це багаторічна, ґрунтовна, об’ємна праця, проведена українським вченим М.Колосом.

У Росії за редакцією А.Жалінського видано «Уголовное право: Библиография (1985-2006 годы)» (2007 р.).

Вочевидь, що в Україні будуть проводитися і далі наукові дослідження у цьому напрямку. І це схвально.

Готуючи книгу і враховуючи, що Україна багато десятиріч знаходилась у складі Російської імперії і Радянського Союзу, нами ставилась багатопланова мета.

Ми намагались, в першу чергу, зробити акцент на вчених російської школи умовно за періодами: дореволюційний, радянський, сучасний та представити більшість її представників.

Попри все, переконані – наука, її розвиток, зокрема і юридична, не має кордонів.

Натомість, зазначимо, що багато років ми жили в одній країні. У нас були в більшості або в усякому разі певною мірою спільні: інтереси, задачі, плани, суспільний устрій, розвиток науки, законодавство тощо. Дещо залишається спільного і на сьогодні. Водночас, слід визнати, що у науці, зокрема, й у юридичній, переважно так і залишається, і так буде в осяжному майбутньому.

У своїх наукових дослідженнях українські вчені, аспіранти (ад’юнкти), здобувачі, студенти (курсанти) широко використовують праці зарубіжних колег і в переважній більшості з РФ за будь-які вказані періоди.

Книга певним чином забезпечить інформаційно-довідковий доступ до видань з кримінального права, кримінології та кримінально-виконавчого права за вказаними періодами, біографічних даних науковців. У першому розділі містяться дані на 112 російських вчених, у другому – на 35 українських, у третьому на 72 сучасного українського вченого. Вона є першим таким виданням.

Видання буде сприяти новим науковим пошукам, підвищенню обізнаності у наукових дослідженнях, науковому обміну, подоланню міждержавної наукової роз’єднаності тощо.

Про важливість досліджень у цьому напряму М.Колос зазначає, що завданням бібліографії у нашому аспекті є виявлення, облік, опис, систематизація і якісний аналіз друкованих джерел з метою їх кращого навчального, наукового і виховного використання в освітньому, науково-дослідному та законодавчому процесах [1, с.7].

Інколи доходить до кумедних випадків, наприклад, коли студенти (курсанти), аспіранти (ад’юнкти), здобувачі, а то й окремі науковці, помиляються в ініціалах, прізвищах, іменах по батькові, плутаються в авторстві праць, або ж до цього ставляться, на жаль, байдуже.

У книзі молодим дослідникам надані біографічні дані для більшої зацікавленості, розуміння і пізнання особистості вченого та прищеплення любові до професії юриста, юридичної науки.

Бібліографічно-довідкове видання певною мірою надасть уявлення про вчених, їх творчий і життєвий шлях, напрямки досліджень та наукові здобутки.

Більшість біографічних відомостей можуть і будуть слугувати прикладом служіння Батьківщині та розвитку юридичної науки.

У роботі прослідковується, що першому розділу приділено найбільше уваги (за кількістю), дещо менше – другому розділу, а третій розділ складається лише з таблиці.

Таку структуру обрано навмисно: знову ж таки, час плинний, з об’єктивних і суб’єктивних причин окремі наукові, навчальні, навчально-методичні, науково-практичні та методичні праці стають важкодоступними, маловідомими, незаслужено забуваються імена окремих вчених.

І це не є «лиття води на російський млин».

Ознайомитися ж з надбанням українських вчених (за різні періоди, особливо сучасної України) є більш доступними для українських дослідників.

Разом з тим, слід визнати, що до роботи є і зауваження.

У багатьох працях відсутні повні вихідні дані (загальна кількість сторінок, видавництво, рік видання, співавтори тощо).

В цілому ми прагнули зібрати всі або більшість основних праць по кожному вченому, але нам це певною мірою не вдалось із зазначених причин.

Намагаючись біографічні відомості викласти за однаковою схемою, нам це не вдалось у зв’язку із складністю їх отримання (брак інформації).

Частково це пояснюється тим, що врахувати усіх вчених (Розділ І) фізично неможливо, зважаючи на багатовікову історію Росії, її велику територію, чисельність населення, а відповідно кількість юридичних факультетів університетів і юридичних наукових та навчальних закладів.

Вчені у другому розділі зазначені за доступністю по них та їхніх працях інформації.

У третьому розділі по сучасних українських вчених ми обмежилися зазначенням прізвища, імені, по батькові, наукового ступеню, вченого, почесного, академічного звання, посади та одного з напрямків наукових досліджень.

З етичних міркувань ми не поділяли на видатних, відомих або менш видатних чи відомих науковців, а розташовували їх прізвища за абеткою.

У виданні ми розміщували інформацію лише про науковців, які мають науковий ступінь – доктор юридичних наук і/або вчене звання – професор.

Не проводили ми порівняння, узагальнення й узгодження наукових ступенів, вчених звань, посад часів царської Російської імперії з сучасними, вважаючи це недоречним і неважливим.

У книзі автори-укладачі помістили знайдені основні: наукові, науково-практичні, навчальні, навчально-методичні, методичні праці, підготовлені вченими, які представлені. Це відповідно монографії, підручники, різноманітні посібники, коментарі, курси лекцій, рекомендації, практикуми, крім наукових статей та тез доповідей у зв’язку з їх вкрай великою кількістю.

Назви орденів і медалей СРСР подаються російською мовою (оригіналу). Назви орденів і медалей України подаються також мовою оригіналу – українською.

Отже, зроблено ще один крок уперед щодо вивчення нашої інтелектуальної, наукової спадщини.

Наскільки вдалось авторам-укладачам досягти поставлених цілей, покаже час і попит, популярність на використання бібліографічно-довідкового видання науково-педагогічними працівниками, аспірантами (ад’юнктами) і студентами (курсантами).

Ми з вдячністю приймемо всі конструктивні зауваження і пропозиції щодо доповнення, можливо деяких виправлень, уточнень і перевидання книги у наступні роки для висвітлення більш повної інформації про життя і творчість українських та російських вчених-правників ХVІII-XXI століть (спеціальність 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право) [2].

Сподіваємось, що і ця книга буде новим поштовхом до продовження альтернативних досліджень у національній юриспруденції.

 

 

Література:

1.                   Колос М.І. Кримінальне право в Україні ( X- початок XXI століття): монограф.: [у 2 т.] / М.І.Колос.-К.; Острог, 2011.Т.2:Бібліографія.-640с.

2.                   Нариси життя і творчості українських та російських вчених-правників XXVIII- XXI століть (спеціальність 12.00.08- кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право): бібліографічно-довідкове видання/ автори-укладачі: В.В.Лень, О.І.Немченко, В.В.Шаблистий, Г.Є.Болдарь; за заг.ред. В.В.Леня.- Запоріжжя: Дніпровський металург, 2012.-352с.