Право/ 8Конституционное право

Вихор Леся

Ніжинський обласний педагогічний ліцей Чернігівської обласної ради

Науковий керівник: кандидат юридичних наук, старший викладач кафедри права та методики викладання історико-правознавчих дисциплін Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя О.С. Дудченко

 

Правове регулювання медичних правовідносин у спорті

Розвиток спорту в Україні вимагає створення належного правового механізму його регулювання. Із часів проголошення незалежності Україною сформовано певну нормативно-правову базу, яка регламентує правовідносини у сфері фізичної культури і спорту. Проте, ряд проблем фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності ще потребують свого законодавчого вирішення. Це, насамперед, стосується і спортивної медицини.

Як зазначає український дослідник А.М. Апаров, всі види діяльності спортивної медицини спрямовані на зберігання і зміцнення здоров’я, профілактику і лікування захворювань, а також підвищення ефективності тренувального процесу спортсменів та фізкультурників. Спортивна медицина має на меті лікування та профілактику патологічних станів осіб, що займаються спортом та фізичною культурою, оптимізацію відновлювальних процесів, збереження та зміцнення їх здоров’я [1, с. 308].

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» та інших законодавчих актів України» від 17 листопада 2009 року № 1724 спортивна медицина є складовою системи охорони здоров’я у сфері фізичної культури і спорту та визначає стан здоров’я, фізичний розвиток та функціональний стан організму осіб, які займаються фізичною культурою і спортом, у тому числі шляхом визначення придатності (здійснення допуску) осіб до занять фізичною культурою і спортом, здійснення профілактики, діагностики, лікування захворювань та ушкоджень, пов’язаних із заняттям фізичною культурою і спортом [2].

Питання медичного обслуговування осіб, що займаються спортом за фізичною культурою: медичні обстеження, виявлення відхилень у стані здоров’я та їх профілактика, контроль за динамікою працездатності в процесі тренувань тощо мають чітку правову регламентацію. Спортивна медицина, як спеціальна галузь професійної медицини у сфері фізичної культури і спорту має особливий правовий звязок із субєктами останньої. Спеціальні норми права регулюють суспільні відносини, що складаються між суб’єктами сфери фізкультури і спорту та представниками сфери охорони здоров’я. Відповідно відносини між названими суб'єктами, які врегульовано нормами права і які забезпечуються державою, можна назвати медичними правовідносинами.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» та інших законодавчих актів України» від 17 листопада 2009 року № 1724 у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, створюється та функціонує служба спортивної медицини.

Систематичному диспансерному огляду службою спортивної медицини підлягають:

1)  особи, які займаються фізичною культурою;

2)  спортсмени дитячо-юнацького та резервного спорту;

3)  спортсмени спорту вищих досягнень та ветерани спорту. Допуск осіб до занять фізичною культурою і спортом здійснює лікар із спортивної медицини. Заняття фізичною культурою і спортом здійснюються з додержанням медичних норм, встановлених центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоровя.

Сфера медичних правовідносин у спорті має спеціальну розгалужену систему медичних установ, що покликані забезпечувати медичний нагляд та контроль за спортсменами та особами, що займаються фізичною культурою. Так, в Україні для належного медичного обслуговування спортивної сфери діє близько 40 медичних установ.

Відповідно до наказу МОЗ України від 14 лютого 1997 р. № 48 «Про реорганізацію Київського державного центру спортивної медицини в Український центр спортивної медицини» в Україні створено і діє Український центр спортивної медицини МОЗ України. Український центр спортивної медицини є багатопрофільним лікувально-профілактичним закладом, заснованим на державній формі власності і підпорядкованим Міністерству охорони здоровя України. Наказом МОЗ України від 23 грудня 2004 р. № 637 затверджено нову редакцію Статуту Українського центру спортивної медицини, яка є чинною на сьогодні.

Відповідно до Наказу МОЗ України від 23 грудня 2004 р. № 637 метою діяльності Центру є організація надання лікувально-профілактичної, діагностичної, консультативної медичної допомоги членам збірних команд України, учням дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, шкіл

вищої спортивної майстерності, ветеранам спорту та особам, які займаються фізичною культурою та спортом, надання організаційно-методичної допомоги

лікувально-профілактичним закладам з питань спортивної медицини та лікувальної фізкультури та здійснення медичної практики.

Основними завданнями Центру є: організація надання медичної допомоги спортсменам на території України; здійснення моніторингу за станом здоровя спортсменів на території України; проведення експертної оцінки стану надання медичної допомоги спортсменам у лікувально-профілактичних закладах з питань спортивної медицини та лікувальної фізкультури на території України;

підготовка пропозицій щодо поліпшення стану надання медичної допомоги спортсменам, поширення масового спорту, загартування серед населення, підвищення фізичної активності різних вікових груп населення, зниження розвитку факторів ризику захворювань, формування здорового способу життя, поліпшення фізичної підготовленості молоді до служби у збройних силах України; санітарно-просвітницька діяльність; організаційно-методична діяльність; аналітично-інформаційна діяльність; участь у виданні матеріалів інформаційно-просвітницького та пропагандистського характеру; участь у розробці нормативно-правових актів; надання платних медичних послуг у порядку та межах, визначених чинним законодавством [3].

Література:

1. Апаров А.М. Спортивне право України : [навчальний посібник] / А.М. Апаров. – К. : Істина, 2012. – 520 с.

2. Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» та інших законодавчих актів України : Закон України від 17 листопада 2009 року № 1724. – Редакція від 01.04.2011. [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1724-17.

3. Про затвердження нової редакції Статуту Українського центру спортивної медицини МОЗ України : Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23.12.2004. № 637. / Законы Украины. Информационно-правовой портал. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу до джерела : http://www.uazakon.com/documents/date_4x/pg_ikgnwe.htm.