к.е.н., доц. Н.І. Гавловська, к.е.н., доц. Є.М. Рудніченко

Хмельницький національний університет

 

Передумови формування системи економічної безпеки підприємств готельно-ресторанного бізнесу

Проблематика формування систем економічної безпеки суб'єктів господарювання досліджується науковцями порівняно недавно, найбільш відомі праці вітчизняних науковців були опубліковані у 2000-х роках, проте стосувалися вони переважно методологічних підходів до формування систем економічної безпеки підприємств при цьому особливо не враховували галузеву специфіку.

Основою будь-яких досліджень, є чітке розуміння базових понять, що формують загальне бачення досліджуваної проблеми. На нашу думку, доцільно висвітлити підходи до розуміння економічної безпеки підприємства та системи, як фундаменту для розробки подальших пропозицій з формування системи економічної безпеки підприємств готельно-ресторанної сфери (ГРС).

Аналізуючи літературні джерела, необхідно констатувати певні відмінності у трактуванні поняття і наявність різних підходів до трактування. У [2, с. 10-11] виділено низку підходів до трактування терміну "економічна безпека підприємства", а саме:

1) захисний підхід – основою даного підходу є захищеність підприємства, потенціалу або інтересів від небажаних загроз (внутрішніх чи зовнішніх, активних чи пасивних), у межах даного підходу виділяють два напрями: перший – захищеність від небажаних змін (загроз); другий – захищеність інтересів.

2) стійкісний підхід – характеризує здатність підприємства зберігати такі головні властивості, як стійкість і рівновага.

3) еволюційний підхід – полягає у визнанні факторів зміни навколишнього середовища основною рушійною силою розвитку і зміни організації. Встановлюється тісний взаємозв'язок між об'єктом і середовищем, причому об'єкт змінюється з метою виживання в умовах мінливого середовища, а середовище змінюється у зв'язку зі зміною об'єктів.

4) процесний підхід – в межах якого акцентують увагу на процесах, що зумовлюють зміну рівня економічної безпеки підприємств.

5) ресурсний підхід – передбачає найбільш ефективне використання корпоративних ресурсів.

6) конкурентний підхід – в межах якого акцентують увагу на наявності конкурентних переваг.

7) гармонізаційний підхід – передбачає гармонізацію інтересів підприємства з інтересами зовнішнього середовища.

Слід зауважити, що в сучасних умовах функціонування підприємств саме гармонізаційний підхід є найбільш прогресивним та виправданим. Адже, метою гармонізації є баланс інтересів суб’єктів господарювання та зовнішнього середовища, а отже, його дотримання дає можливість уникнути загроз та протиріч. Крім того, застосування гармонізаційного підходу дозволяє не лише захищати власні інтереси, уникати небажаних змін, ефективно використовувати ресурси, мати певні конкурентні переваги та інше, а й продуктивно взаємодіяти із зовнішнім середовищем, що в свою чергу, сприятиме не лише успішному функціонуванню підприємств і створенню сприятливого бізнес середовища, а й зменшенню тіньового сектору економіки та зростанню обсягів надходжень у державний бюджет.

Крім поняття економічної безпеки підприємства необхідно також зупинитися на трактуванні терміну "система", який надзвичайно часто застосовується у різноманітних дослідженнях і є об’єктом постійних дискусій науковців, хоча на інтуїтивному рівні більшість з них розуміють і характеризують поняття "система" без особливих зусиль, однак формалізація поняття викликає багато суперечностей. Ми погоджуємося з Блаубергом І.В., який зазначив, що більш правильно говорити про певну родину понять "система", яка належать до різних класів системних об’єктів. З методологічного погляду, найбільш перспективним є змістовний шлях визначення поняття "системи" через взаємопов’язану послідовність ознак, коли додавання кожної окремої ознаки дедалі більше обмежує клас об’єктів, що підпадають під визначення, але разом із тим об’єкти що залишаються, дістають дедалі більш розгорнуту змістовну характеристику [1, с. 240].

Отже, під економічною безпекою підприємств готельно-ресторанної сфери ми розуміємо стан захищеності життєво важливих інтересів суб’єкта господарювання, що досягається за рахунок гармонізації взаємовідносин з суб’єктами зовнішнього та внутрішнього середовища, і дозволяє забезпечити надання високоякісних послуг з максимальною економічною ефективністю. А система економічної безпеки підприємств готельно-ресторанного бізнесу – це сукупність взаємопов’язаних елементів, що забезпечують захист життєво-важливих інтересів суб’єкта господарювання за рахунок гармонізації взаємовідносин з суб’єктами зовнішнього та внутрішнього середовища та мінімізації їх негативного впливу.

З метою формування дієвої системи економічної безпеки підприємств готельно-ресторанної сфери доцільно виділити основних суб'єктів, які здійснюють найбільш вагомий вплив на її формування та функціонування, а це переважно зовнішні суб'єкти. Слід зазначити, що в процесі взаємодії вплив здійснюють не лише зовнішні суб'єкти на підприємства, а й підприємства можуть впливати на зовнішніх суб’єктів. Схематично зв’язки зовнішніх суб’єктів впливу на економічну безпеку підприємств готельно-ресторанної сфери наведено на рисунку 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Особливе місце доцільно відвести безпосереднім суб'єктам бізнес-середовища – постачальникам, конкурентам, споживачам та діловим партнерам, які формують швидкий, безпосередній і суттєвий вплив на систему економічної безпеки підприємства. А серед інших суб'єктів доцільно виділити фіскальні органи та органи державного управління які нормативно регулюють та безпосередньо контролюють діяльність зазначених суб'єктів господарювання. Вплив інших суб'єктів переважно носить епізодичний характер, хоча також може бути доволі суттєвим, а іноді навіть критичним. При цьому можливості підприємств впливати на суб’єктів бізнес-середовища (споживачів, постачальників, конкурентів, партнерів) реально існують, а можливість впливати законними методами на інших суб'єктів - практично відсутня.

Внутрішні процеси формування системи економічної безпеки підприємств ГРС хоча і більш контрольовані, проте не менш актуальні у контексті надання якісних послуг, тому потребують окремого ґрунтовного дослідження.

Враховуючи важливе значення підприємств готельно-ресторанної сфери для вітчизняної економіки, а також активний їх розвиток, на сьогодні існує потреба у ґрунтовних дослідженнях та практичних рекомендаціях з формування дієвої системи економічної безпеки зазначених підприємств. Зважаючи на існуючі підходи до розуміння економічної безпеки підприємств ми вважаємо, що розвиток основних положень безпекознавства і галузева реалізація розроблених наукових рекомендацій на практиці, дозволить вітчизняним підприємствам більш ефективно функціонувати в умова суттєвих глобальних та локальних загроз і ризиків, не виключенням є і підприємства готельно-ресторанної сфери. Тому розроблення науково-методологічних підходів до формування системи економічної безпеки підприємств готельно-ресторанної сфери потребує подальших ґрунтовних досліджень і буде актуальною тематикою у найближчій перспективі.

 

Література

 

1.      Блауберг И.В. Проблемы целостности и системный подход / И.В. Блауберг. – М. : Эдиториал УРСС, 1977. – 448 с.

2.      Рудніченко Є. М. Оцінювання та моделювання впливу суб’єктів митного регулювання на систему економічної безпеки підприємства: [монографія] / Є.М. Рудніченко. — Луганськ: Промдрук,  2014. — 389 с.