Экономические науки / 6.Маркетинг и менеджмент

к.е.н., доц.  Тардаскіна Т.М., Гордієнко М.О.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ РИНКУ ГРОШОВИХ ПЕРЕКАЗІВ

УДППЗ «УКРПОШТА»

 

Актуальність теми. Загальносвітові тенденції розвитку поштового зв’язку тяжіють до запровадження лібералізації, підвищення капіталізації галузі, конкуренції та регулювання ринку, як дієвого засобу стимулювання конкурентоспроможності та збільшення операторів поштового зв’язку.

Стан розвитку поштового зв’язку в Україні характеризується значним відставанням у споживанні послуг поштового зв’язку не тільки від промислово розвинених країн, але й від багатьох країн Європи, що розвиваються, а також відсутністю дієвих регуляторних механізмів управління розвитком підгалузі, падінням деяких показників економічної діяльності та інвестиційної привабливості національного оператора.

Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» забезпечує надання універсальних послуг поштового зв’язку на всій території України та інших послуг відповідно до законодавства. УДППЗ «Укрпошта» має найбільш розвинену інфраструктуру мережі поштових об’єктів, яка нараховує близько 15 тис. об’єктів  поштового зв’язку. Поштова мережа використовується для надання широкого спектру послуг, зокрема: поштових, фінансових, рекламних та інших комерційних послуг.

Проте питання розвитку фінансових послуг, а також ефективності їхньої організації й впровадження населенню та діловому сектору в діяльності оператора поштового зв’язку та забезпечення нарощування економічного потенціалу поштового оператора вимагає подальшого розвитку. До фінансових послуг УДППЗ «Укрпошта» належать: пенсії та соціальні виплати, грошові перекази, оплата послуг, грошові платежі та агентські послуги.

Метою дослідження  є аналіз діяльності УДППЗ «Укрпошта у розрізі фінансових послуг, особливо, грошових переказів та на основі проведеного аналізу визначити стратегію розвитку ринку грошових переказів для УДППЗ «Укрпошта».

Основна частина. Грошовий переказ – поширена форма переказу грошей у банківській або поштовій системі. У структурі грошового переказу завжди присутній відправник, одержувач та посередник, який стягує за свої послуги певну плату.

Проаналізуємо ринок грошових переказів в межах України. На рис. 1 зображено обсяги та структуру ринку грошових переказів включно з показниками системи переказів Укрпошти («Поштовий переказ») в межах України в 2012-2013 рр.

На рис. 2 зображено загальний обсяг ринку грошових переказів, що включає в себе ринок внутрішніх та міжнародних (в Україну та з України) переказів, перерахованих в еквіваленті доларів США.

2013

 

2012

 

16 648

 
Рис. 1. Ринок грошових переказів в межах України у 2012-2013 рр. та частка системи переказів УДППЗ «Укрпошта», млн. грн.

Зростання ринку у 2013 р.склало 19%. Обсяги системи «Поштовий переказ», створеної Укрпоштою, зросли майже на 34% (не враховуючи перекази, здійснені Укрпоштою через системи-партнери).

2013

 

2012

 

Рис. 2. Обсяг  ринку грошових переказів України у 2012-2013 рр., млн. дол. США

На рис. 3 наведено структуру ринку грошових переказів в межах України в 2013 р. Системи «Поштовий переказ» та PrivatMoney займали значну частину ринку (39% та 29% відповідно). Серед інших систем можна відзначити «АВЕРС» (9%), «ІнтерПейСервіс» (9%), «Аваль-Експрес» (7%) та «Фінансовий світ» (5%).

Рис. 3.  Структура ринку грошових переказів в межах України в  2013 р., %

Послуга грошового переказу являє собою достатньо стандартизований продукт. Різниця між системами переказів часто зводиться до кількості відділень, де можна відправити/отримати кошти, та додаткових послуг, які можуть надаватися оператором, агентом чи субагентом.  SWOT-аналіз  УДППЗ «Укрпошти» у розрізі надання послуг грошових переказів наведено у табл. 1.

Таблиця 1

SWOT-аналіз  УДППЗ «Укрпошти» у розрізі надання послуг грошових переказів

Сильні сторони (переваги)

Слабкі сторони (недоліки)

- Найбільша інфраструктурна та логістична мережа в Україні ("короткі відстані" між відділеннями та населенням).

- Здатність доставити переклади "додому" особисто листоношами.

- Присутність у всіх населених пунктах України.

- Позитивний імідж, довіру населення листоноші Укрпошти при доставці на будинок.

- Відсутність інформації про надання послуги на ринку.

- Неможливість виплати окремих переказів в іноземній валюті при грошових переказах здійснюваних за агентськими договорами з платіжними системами.

- Низька швидкість (більше заявленого нормативу в 3 години) виплати грошових переказів у сільській місцевості при сумах більш 5тис. грн.

- Неможливість видачі безадресних міжнародних переказів здійснюються за деякими агентських договорів (ЮНИСТРИМ та інші).

- Мала кількість валютних робочих місць за міжнародними переказами за агентськими договорами.

- Низький рівень комп’ютеризації відділень 26% (3689 відділення);

- Низький рівень комп’ютерної грамотності персоналу (15-20% в середньому) не дозволяють забезпечити необхідну якість послуг.

- Складність підтримання (різні ІТ рішення, навчання персоналу) і роботи при здійсненні грошових переказів за агентськими договорами (4 паралельні системи).

- Відсутність ліцензії на ведення рахунків Клієнтів для надання фінансових послуг.

-  Неможливість створення та обслуговування рахунків Клієнтів.

Можливості

Загрози

- Високий рівень лояльності Клієнтів до Укрпошти в сільській місцевості (в т.ч. за фінансовими інструментами).

- Тенденції скорочення банками власних мереж.

- Міграція населення країни за кордон, інтернаціональне навчання призводить до збільшення обсягів міжнародних грошових переказів.

 

- Конкуренція з боку внутрішньодержавних платіжних систем банків призведе до зниження виручки від внутрішніх грошових переказів (за рахунок використання зручних інструментів: банківських карт і систем віддаленого керування рахунками).

- Збільшення доступності терміналів самообслуговування, якими Укрпошта НЕ володіє.

- Зниження економічного зростання країн основних джерел пересилання грошових коштів в Україну (Росія, країни Євросоюзу).

На основі проведеного аналізу діяльності «УДППЗ «Укрпошта» та проведеного SWOT-аналізу визначено стратегію розвитку ринку грошових переказів «УДППЗ «Укрпошта». Для напряму «Грошові перекази» передбачено два стратегічних сценарії розвитку:

Сценарій 1 (пріоритетний). Стратегія зростання на стабільному ринку Міжнародних грошових переказів і помірного зростання частки на стабільному або повільно зростаючому ринку внутрішніх переказів за відсутності динаміки розвитку роздрібної мережі банками.

Сценарій 2. Стратегія утримання позиції на ринку грошових переказів. Активний перехід Клієнтів на обслуговування банків і використання on-line інструментів у містах за відсутності динаміки розвитку роздрібної мережі банками.

Стратегія розвитку Грошових переказів «Укрпошти» приведе до досягнення наступних фінансово-економічних і соціально-значущих результатів:

- збереження 100% доступності послуги по внутрішнім грошовим і міжнародним грошовим переказам на всій території Україна (в містах і селах);

- забезпечення високої швидкості доставки перекладів і високої якості обслуговування;

- забезпечення перекладів та отримання грошових коштів з більшістю країн світу.

Висновки. У роботі проаналізовано діяльність  УДППЗ «Укрпошта у розрізі фінансових послуг, особливо, грошових переказів та на основі проведеного аналізу визначена стратегія розвитку ринку грошових переказів для УДППЗ «Укрпошта».