Сафонова Ірина Григорівна,

кандидат педагогічних наук,

доцент кафедри суспільних наук

Національної академії керівних

кадрів культури і мистецтв

Наукова концепція Марії Монтессорі як альтернативна форма організації навчання

М.Монтессорі - італійський педагог, яка реалізувала ідеї вільного виховання та раннього розвитку в дитячому садку і школі. Технологія саморозвитку була створена нею як альтернатива догматизму у навчанні, поширеному наприкінці XIX століття. Марія Монтессорі сприймала дитину як істоту, здатну до самостійного розвитку, і визначила головним завданням школи - для природного процесу саморозвитку створювати навколишнє середовище, яке сприяло б йому.

Три складові, які характеризують сутність педагогічної концепції М.Монтессорі:

ü    всебічний розвиток особистості;

ü    виховання самостійності;

ü    поєднання у свідомості дитини предметного світу і розумової діяльності.

Основні концептуальні положення:

·       Навчання повинне проходити абсолютно природно відповідно до розвитку - дитина сама себе розвиває.

·       Звернення дитини до вчителя «Допоможи мені це зробити самому - девіз педагогіки Монтессорі.

·       Все життя дитини - від народження до громадянської зрілості - є розвиток його незалежності і самостійності.

·       Відмова від місії навчати дітей; замість навчання надати їм умови для самостійного розвитку і освоєння людської культури.

·       Мислення дитини повинно проходити всі необхідні стадії: від предметно-дієвого до наочно-образного, і тільки після цього досягається абстрактний рівень.

Методика Монтессорі є моделлю особистісно-орієнтованого підходу до навчання і виховання. У її основі лежить ідея про те, що кожна дитина, з її можливостями, потребами, системою стосунків проходить свій індивідуальний шлях розвитку. Впродовж усього життя Марія Монтессорі уважно спостерігала за дітьми. Вона зрозуміла, що все, що вони роблять, - не випадково. Не випадково вони починають співати, танцювати або майструвати. Монтессорі зробила висновок, що діти проходять певні етапи розвитку. З двох до чотирьох років - час порядку, дитина вимагає точного виконання всіх дій. Якщо батьки привчають її до порядку у цьому віці, то вона залишається такою на все життя. Приблизно з 3,5 до 4,5 років дітям подобається писати, а з 4,5 до 5,5 - читати. Тільки до шести років діти «убирають » у себе запахи, кольори, звуки. Яким покажуть їм світ дорослі у цьому віці, таким вони його і сприйматимуть на слух, на зір, на запах. У 4-6 років дитина виходить із власного світу і перетворюється на активного дослідника довкілля і людей. У неї розвивається здатність до абстракції. В дев'ять років діти починають почуватися вченими, їм самим хочеться пояснити світ.

Позиція вчителя: як дослідника, спостерігача, організатора, вихователя; поважає право дітей бути не схожими на дорослих і один на одного, право на свою індивідуальність.

Позиція дитини: «Допоможи мені це зробити самій».

Технологія М. Монтессорі багата приватними ідеями, які використовуються сьогодні у багатьох інших новітніх технологіях і приватних методиках. Прикладом такого використання є методика Є.М. Потапової «Оптимізація навчання 6-7-літніх дітей письма». Вона використовує літерні трафарети М. Монтессорі, які включають три етапи:

1) тренування дрібної мускулатури рук шляхом творчого малювання довільних фігурок;

2) запам'ятовування правопису літери не тільки за допомогою її зорового сприйняття, але і шляхом включення тактильної пам'яті;

3) багаторазове написання букв спочатку через буквений трафарет (літери вибиті крізь мідну пластинку), а потім і без нього.

Завдяки методиці Є.М. Потапової діти навчаються каліграфічно писати, у них підвищується орфографічна пильність і заощаджується 20-30 годин навчального часу.

Таким чином, феномен педагогіки Марії Монтессорі полягає в її вірі у природу дитини в її прагненні уникнути будь-якого авторитарного тиску на людину, яка формується, в її орієнтації на ідеал вільної, самостійної, активної особистості.

Список використаних джерел

1. Житкова Е. Первые шаги в педагогике М Монтессори / Е. Житкова// Дошкільне виховання - 1995, № 9.

2. История педагогики: Учебное пособие / под редакцией М.Ф. Шабаевой - М, Просвещение, 1981 - 367 с.

3. Монтессори М. Значение среды в воспитании / М. Монтессори // Частные школы, № 4, 1995.