Ющенко М.

Науковий керівник: Колокольцев А.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Імені Михайла Туган – Барановського

 

РЕГЛАМЕНТУВАННЯ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ

 

Прагнення України стати повноправним партнером у міжнародній спільноті, зокрема отримання статусу члена Світової організації торгівлі, обумов­лює необхідність урахування при формуванні вітчи­зняного нормативного забезпечення складання фі­нансової звітності, відповідної до міжнародної прак­тики. Для цього необхідно створити єдині концепту­альні засади надання облікової інформації загально­го призначення, яку подають у вигляді фінансової бухгалтерської звітності.

Крім того, актуальним є дослідження напрямів удосконалення нормативного забезпечення складан­ня фінансової бухгалтерської звітності в контексті інформатизації користувачів такої звітності в управ­лінні діяльністю суб'єктів господарювання.

Метою статті є визначення напрямів удоско­налення вітчизняного нормативного забезпечення в аспекті регламентування формального та змістовного складу інформації, яку необхідно розкривати в фінансовій бухгалтерській звітності підпри­ємств.

Треба визначити рівні такого нормативного забезпечення. До нормативного забезпечення скла­дання фінансової бухгалтерської звітності підприєм­ствами в Україні за винятком бюджетних установ слід відносити:

· на законодавчому рівні - Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Украї­ні») [1];

· на нормативному рівні - П(С)БО, інші норма­тивно-правові акти відносно складання фінансової звітності, затверджені Міністерством фінансів Укра­їни [2];

·        на рекомендаційному рівні - методичні реко­мендації із застосування П(С)БО, розроблені на ос­нові П(С)БО відповідно до галузевих особливостей міністерствами, іншими центральними органами ви­конавчої влади в межах своєї компетенції.

Вимоги до складання фінансової звітності в Укра­їні викладено в П(С)БО 3-9, в міжнародній прак­тиці поширеним є використання в цьому аспекті МСФЗ 10 та GААР 11. Регламентовані на норма­тивному рівні вимоги до складання фінансової бух­галтерської звітності можна згрупувати так:

1)                      вимоги до формального складу інформації, яку необхідно розкривати в фінансовій бухгалтерській звітності у вигляді обов'язкових реквізитів;

2)          вимоги до змістовного складу облікової інфор­мації, яку потрібно розкривати в фінансовій бухгал­терській звітності.

Дослідження чинної законодавчої та нормативної бази України  свідчить про наявність суттєвих протиріч та неточностей в Законі України «Про бухгалтерський облік і фінансову зві­тність в Україні» та П(С)БО 5 щодо формуван­ня правових основ складання фінансової бухгалтер­ської звітності з огляду на визначення її складових.

В наведеному визначенні терміна «фі­нансова звітність», що викладено в ст. 1 «Визначен­ня термінів» розділ 1 «Загальні положення» зазначе­ного Закону України не передбачено необхідності розкриття облікової інформації про власний капітал підприємства: «фінансова звітність – бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності і рух грошових коштів підприємства за звітний період». При цьому за вимогами п. 2 ст. 11 цього Закону України, Звіт про власний капітал входить до складу такої фінансової звітності  Фінансова звітність підприємства (крім бюджетних установ,  представництв  іноземних су­б'єктів господарської діяльності та суб'єктів малого підприємництва,   визнаних   такими   відповідно  до чинного законодавства) включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів.

При викладенні мети складання фінан­сової звітності в зазначеному Законі не передбачено необхідність розкриття інформації про зміни у складі власного капіталу підприємства. При цьому розкрит­тя цієї інформації за П(С)БО 5 є метою складання звіту про власний капітал, який входить за іншою вимогою цього Закону до складу фінансової звітнос­ті підприємств. Так, в п. 1 ст. З «Мета бухгалтерсь­кого обліку та фінансової звітності» визначено: «Ме­тою ведення бухгалтерського обліку і складання фі­нансової звітності є надання користувачам для при­йняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати ді­яльності та рух грошових коштів підприємства». В свою чергу, згідно з п. 5 П(С)БО 5 «Звіт про власний капітал»: «Метою складання звіту про власний капі­тал є розкриття інформації про зміни у складі влас­ного капіталу підприємства протягом звітного пері­оду».

Проаналізовані неточності та протиріччя окремих вимог вітчизняної законодавчої та нормативної бази, що мають суттєвий характер, обумовлені, зокрема, відсутністю в чинній законодавчій базі України чіт­ких узгоджених трактувань понять «бухгалтерська звітність», «фінансова бухгалтерська звітність» з огляду на виокремлення в складі бухгалтерської звіт­ності фінансової звітності, зокрема в аспекті визна­чення мети їх складання.

Ґрунтуючись на висловлених раніше критичних зауваженнях, уточненнях та пропозиціях щодо кла­сифікації бухгалтерської звітності за ознакою «мета складання», з метою виключення зазначених супереч­ностей у трактуванні термінів «бухгалтерська звіт­ність», «фінансова звітність», мети ведення бухгал­терського обліку треба внести зміни до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Література:

1)                Закон України «про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996 – ХІV  зі змінами і доповненнями.

2)                П(с)БО 5 «Звіт про власний капітал», затв. Наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. № 87, зі змінами і доповненнями.

3)                Кузнєцова С. Міжнародна та вітчизняна практика складання фінансової звітності [Текст]/ С. Кузнєцова С.// Економіка та підприємництво. – 2007. - №2. – с. 47 – 54.