Экономические науки /.Макроэкономика 16

.

К.ю.н. Романюк Е.И.,Половінкіна Г.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

 

 

РОЛЬ ОБ ЄКТІВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ У КОНКУРЕНТОЗДАТНОСТІ ВИРОБНИЦТВА

 

В останній час індивідуальні переваги і лі­дерство підприємств все більше стають наслід­ком ефективного використання менеджерами унікальних за своєю природою інноваційних факторів нематеріального, невидимого харак­теру, що включають: одержання, обробку, ана­ліз, інтерпретацію інформації; прогнозування, комерціалізацію баз знань, дос­віду та інших інтелектуальних продуктів; фор­мування атмосфери інноваційної сприйнятли­вості у самій фірмі, ділового та емоційного співробітництва (партнерства), розвиток пря­мих і зворотних комунікаційних каналів із зов­нішніми аудиторіями [1].

Вважаємо, шо підвищення конкурентозlатності економіки України пов'язане перш  за все зі створенням і ефективним викорис­танням об'єктів інтелектуальної власності у господарській діяльності підприємств.

Разом з тим, запровадження відкритого, прозорого механізму використання об'єктів ін­телектуальної власності підприємствами як інструменту зростання конкурентоспроможнос­ті економіки України — велика управлінська проблема як державного, так і приватного ме­неджменту.

Для усвідомлення даної проблеми дамо визначення предмета розгляду статті, а саме об'єктам інтелектуальної власності (ОІ В). Під ОІВ розуміються результати творчої праці, отримані за допомогою інтелектуальної ді­яльності людини, оформлені нею у визначе­ному правовому вигляді, які є об'єктами вик­лючних прав. Ці результати можуть бути самі по собі об'єктами угоди, оцінки, застави і джерелом доходу. У такому випадку вони да­ють можливість підприємствам перейти на самофінансування процесів створення інте­лектуальної власності та її втілення у комер­ційних продуктах [3]

Країни з високим фінансовим, науковим потенціалом і реальними можливостями під­вищення конкурентоздатності економіки, як правило, беруть активну участь у фінансуван­ні зазначених проектів, шо, у такому разі, складає вагому частку ВВП цих країн.

Недостатність уваги нашої держави до цих проблем призвела до того,що Україна значно знизила рівень у міжнародному рей­тингу ООН стосовно конкурентоздатності країн (теперішньої та у перспективі)

Більшість закордонних компаній сьогод­ні особливо інтенсивно нарощують нематері­альні активи з ОІВ. Не відбувається тому, шо основна частина необоротних активів швид­ко застаріває фізично і морально, а ОІВ мож­на використовувати багаторазово без додат­кових, вагомих внесків оборотних коштів, іастосовувати на власному виробництві, пе­редавати права на їхнє використання за лі­цензійними угодами.

Інтелектуальна власність є основою про­цесів створення інновацій, пов'язаних з но­вими ідеями, винаходами, відкриттями. До інновацій відносять нововведення, техноло­гічні перетворення в економіці, новітню тех­ніку в промисловій, соціальній та іншій галу­зях, які уособлюють в собі науково-технічний прогрес підприємств.

У даний момент Україна зберегла свій високий науково-технічний по­тенціал, який представляють талановиті вче­ні і працюючі з великими труднощами науко­ві організації, але найдешевші, а іноді іі «безоплатні» джерела фінансування іннова­ційних проектів знаходяться в країнах Євро­пи і у США. Тому вигідніше реалізовувати проекти там, а не тут. Наслідками такого ста­ну справ є постійний «витік мозків» з Украї­ни, а також реалізація наукових проектів на­шими ж вченими та інститутами за рахунок іноземних інвесторів з наступним передай ням результатів за кордон[2].

Помилковою є та політика, за умови впровадження якої держава використо­вує податки на інтелектуальну власність як репресивний інструмент. Податкове законо­давство України потребує якісного перетво­рення, в результаті якого податки використо­вуватимуться як інструмент стимулювання для створення нових видів інтелектуальної власності і виробництва на їх основі нової конкурентоздатної і якісної інноваційної продукції.

Таким чином, конкурептоздатність економіки країни багато в чому визна­чається відношенням держави до інновацій­ної діяльності. На жаль, відношення влади України до цього специфічного виду діяль­ності знижує конкурентоздатність економі­ки. Негативне відношення до використанні! інтелектуального потенціалу відкидає країну до рядів аутсайдерів у сфері науково техніч­ного прогресу і добробуту нації.

 

 

Список використаної літератури:

 

1. О.Морозов,С.Маргащук.Об єкти інтелектуальної власності// Науковий економічний журнал «Інтелектуальна власність».-2008.-№4.-С.22-26.

2. Морозов О.Ф. Ціна думки — інтелектуальний капітал: Монографія. — Донецьк: ТОВ «Юго- Восток. Лтд», 2005. - 280 с.

3. Фатькина Л.П. Использование  интеллектуальной собственности в качестве нематериальных активов предприятий //Коммерциализация интеллектуальной собственности:проблемы и решения.-М:Зело,2000г.