Стефанишин Л.С.

Викладач Івано – Франківського інституту менеджменту Тернопільського національного економічного університету.

Модель управління матеріальними потоками

Ефективність управління матеріальними потоками здійснюється за допомогою цілеспрямованих дії які є організованим утворенням і може розглядатись як система керування. Систему утворюють об'єкт і суб'єкт керування, зв'язані між собою і зовнішнім середовищем інформаційними зв'язками. Під впливом керуючих впливів змінюється стан керованої системи і її характеристики - тривалість циклу виконання замовлень, терміни поставок, структура тощо. Ці зміни знаходять відображення у витратах, пов'язаних зі здійсненням замовлень, а також номенклатурі і інтенсивності матеріальних потоків. Прийняття управлінських рішень здійснюється на основі інформації про процес виконання виробничих замовлень, інформації про ресурси і споживчий попит (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


За допомогою інформації яка надходить з ринків збуту, формується комплексний план виробництва, матеріального забезпечення й збуту готової продукції, відповідно до якого організується діяльність щодо виконанню замовлень. У системі керування матеріалами здійснюється циркуляція інформації й формується замкнутий контур керування із зворотним зв'язком. Схематичне керування матеріальними потоками представлене на рис. 2.

 

Рис. 2. Модель керування матеріальними потоками.

Для вирішення завдань раціональної організації керування матеріальними потоками необхідно представити склад управлінських функцій.

Вивчення робіт з теорії керування і кібернетики, а також спеціальних досліджень в області керування матеріальними потоками показало, що основними для всіх систем керування є аналіз, планування, регулювання, координація, контроль, мотивація й облік. Дані функції, на наш погляд, значною мірою характеризують процес керування матеріальними потоками й розкривають сутність керування як явища. Ці функції є найбільш загальними і характерні для всіх виробничих систем. Однак керування реалізується завжди в конкретних формах і має конкретний зміст. І зміст, і форма в значній мірі залежать від характеру процесів, які відбуваються на підприємстві, ступеня замкнутості виконання виробничих замовлень, охоплення тих або інших стадій матеріальних потоків.

Разом з тим, варто враховувати, що об'єктом керування матеріальними потоками є не тільки процеси, що протікають у різних ланках матеріального ланцюга, але й конкретні параметри, як самої виробничої системи, так і матеріальних потоків.

Залежно від реалізованої мети, керування матеріальними потоками може бути спрямоване на керування процесами і строками виконання виробничих замовлень, керування матеріально-технічним забезпеченням виробництва, керування запасами, керування розподілом продукції. Кожна з відзначених підсистем керування забезпечує вирішення покладених на неї завдань, а в сукупності - вирішення завдань, які постали перед підприємством.

Однієї з головних цілей керування матеріальними потоками є виконання виробничого замовлення у встановлений термін. Звідси випливають завдання: визначення моментів початку і закінчення етапів циклу виконання замовлення, розподіл необхідного обсягу робіт по календарних періодах, доведення завдань до виконавців, забезпечення реалізації встановлених строків закінчення робіт та замовлень.

В умовах функціонуючого підприємства виконання замовлень вимагає виділення із загальних ресурсів підприємства за цільовим призначенням певних трудових, матеріальних і грошових ресурсів, на його виконання. При цьому виникають питання щодо визначення необхідних для виконання нових робіт ресурсів, забезпечення їхнього виділення у відповідні періоди часу у встановлених межах. Процес керування матеріальними потоками може бути представлений у цьому випадку як сукупність функцій керування тільки в спеціальному виді, а саме: планування ресурсів у часі, координації виробничих підрозділів, відділу планування і служби матеріально-технічного постачання, регулювання і перерозподіли ресурсів у ході виконання планів, контролю як обмежувальної умови при досягненні встановлених норм по використанню виділених засобів і строків поставок, мотивації найбільш повного їх використання. У процесі керування матеріальними потоками в газовій промисловості необхідно вирішити ще одне завдання - керування запасами в ході виробництва. Формування і зберігання запасів пов’язано із значними витратами, тобто щорічна загальна їх сума перевищує четверту частину вартості самих замовлень. Тому виникає необхідність у встановленні видів і оптимальних розмірів запасів, в розробці графіка їхнього поповнення, контролі стану запасів і їх регулювання. Система керування матеріальними потоками в цьому випадку виконує функцію узгодження окремих цілей певних підрозділів з головною метою керування запасами - мінімізацією витрат, пов'язаних зі змістом запасів за умови надійного обслуговування споживачів і забезпечення безперервності процесу виробництва. Останнє досягається шляхом використання всіх функцій керування матеріальними потоками.

Таким чином, на підставі вищевикладеного система керування матеріальними потоками виділяється нами в самостійний елемент (підсистему) загальної системи виробничого менеджменту.

 

На конференцію Образование и наука без границ (Польша , 07-15 дек. 2009), срок подачи до 05.12.2009г.