Нікітіна А.О. студентка групи МО-07В

Маслова Л.Я. ст. викладач

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ  ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ В УКРАЇНУ

 

Проблема інвестування зараз дуже гостро стоїть у більшості країн світу. Україна також серед них. І це не через недоліки промислового потенціалу або ж відсутність кваліфікованих кадрів. Інвестиційний клімат в Україні зараз бажає кращого, проте має тенденцію до зростання кількості інвестицій.

Вихід України з тривалої економічної кризи значною мірою залежить від обсягів надходження іноземних інвестицій, оскільки внутрішніх джерел нагромадження для фінансування в Україні недостатньо.  Іноземні інвестиції - це явища, яке набуло поширення тільки в останнє десятиріччя і має тенденцію до подальшого розвитку.

Інвестиції відіграють центральну роль в економічному процесі, вони визначають загальний ріст економіки. В  результаті інвестування засобів в економіку збільшуються обсяги виробництва, росте національний прибуток, розвиваються та йдуть вперед в економічній конкуренції галузі та підприємства, що в найбільшому обсягові задовольняють попит  на ті чи інші товари та послуги.

Для того, щоб зрозуміти реальний стан сучасного інвестиційного положення в Україні треба виявити позитивні та негативні сторони інвестиційного клімату та проаналізувати останні дії державного уряду щодо інвестиційної політики.

Визначальним завданням державної політики в інвестиційній діяльності є створення рівних умов для ведення бізнесу та інвестування в економіку України суб’єктами господарювання різної форми власності, здійснення процесу інвестування на прозорих і цивілізованих принципах, поліпшення структури інвестиційних джерел.

Україна пройшла важливі етапи на шляху до інтеграції в світовий економічний простір:

·        1 березня 1998 року набула сили Угода про партнерство і співпрацю з Європейським Союзом.

·        ЄС і США надали Україні статус країни з ринковою економікою.

·        Сенат США скасував поправку Джексона-Вєника щодо України.

·        Підписано міждержавні угоди щодо сприяння і взаємний захист інвестицій з 70 країнами світу.

·        Укладено 60 міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування практично зі всіма країнами СНД, Європи, багатьма країнами Азії, Північної і Південної Америки і кількома країнами Африки.

·        16 травня 2008 року Україна набула статус члена СОТ. Вступ України до СОТ дає позитивний сигнал для активізації співпраці між Україною і ЄС за всіма напрямками, а також в інвестиційній сфері.

Станом на травень 2009 року індекс інвестиційної привабливості України, за розрахунками Європейської Бізнес Асоціації, зріс до 2,6. Попередній індекс обчислювався станом на лютий 2009 року та складав 2,2. Індекс інвестиційної привабливості розраховується як середнє арифметичне оцінок п’яти аспектів інвестиційного клімату. Оцінка проводиться 78 інвестиційними компаніями, що працюють в Україні, та є більш оптимістичною, ніж рейтинги міжнародних агентств, які здійснюють оцінку інвестиційного клімату на підставі макроекономічних показників.

В Україні створено законодавчу базу в сфері регулювання інвестиційної діяльності. Законами України «Про захист іноземних інвестицій в Україні», «Про режим іноземного інвестування», «Про усунення дискримінації в оподаткуванні суб’єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження»

Першочерговими заходами в умовах фінансової кризи для України є відновлення довіри до банківської системи та національної валюти, стабілізація кредитної системи.

У I півріччі 2009 року Національний банк України прийняв низку нормативних актів, які суттєво вплинули на стабілізацію кредитної системи та сприяли покращенню інвестиційного клімату. За цей же період в економіку України іноземними інвесторами вкладено 2 699,7 млн. дол. США прямих інвестицій, що становить 40,2 % обсягів І півріччя попереднього року. У тому числі:

·        з країн ЄС надійшло 2 074,6 млн. дол. США (76,8 % загального обсягу);

·        з країн СНД – 344,7 млн. дол. США (12,8 %);

·        з інших країн світу – 280,4 млн. дол. США (10,4 %).

У той же час нерезидентами вилучено капіталу на суму 413,5 млн. дол. США.

У цілому приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни, з урахуванням його переоцінки, утрат і курсової різниці, склав 2 358,6 млн. дол. США, що становить 34,1 % рівня відповідного періоду попереднього року.

У січні – червні 2009 року зросли обсяги вкладень капіталу з:

·        Нідерландів – на 561,7 млн. дол. США;

·        Кіпру – на 386,5 млн. дол. США;

·        Франції – на 342,0 млн. дол. США;

·        Російської Федерації – на 277,1 млн. дол. США;

·        Аруби – на 273,6 млн. дол. США.

Зазначені країни забезпечили 78 % приросту іноземного капіталу в Україні.

На 1 липня 2009 року загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, унесених в Україну, склав 37 965,7 млн. дол. США, що в розрахунку на одну особу становить 823,9  дол. США.

Інвестиції надійшли зі 125 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає 81 % загального обсягу прямих інвестицій, входять:

·        Кіпр – 8 063,7 млн. дол. США;

·        Німеччина – 6 530,9 млн. дол. США;

·        Нідерланди – 3 717,1 млн. дол. США;

·        Австрія – 2 490,0 млн. дол. США;

·        Сполучене Королівство – 2 330,0 млн. дол. США;

·        Російська Федерація – 2 125,1 млн. дол. США;

·        Франція – 1 573,2 млн. дол. США;

·        Сполучені Штати Америки – 1 369,2 млн. дол. США;

·        Віргінські Острови – 1 323,7 млн. дол. США;

·        Швеція – 1 259,1 млн. дол. США.

Отже, помітно, що Україна має постійних інвесторів та має величезний економічний потенціал і може бути привабливаю для інвестицій країн Європи та Азії.

Але треба також відмітити, що зараз наша країна має низький рівень довіри у міжнародних інвесторів. Це пов'язано, передусім, з постійною політичною нестабільністю в Україні. З одного боку, інвестори розглядають Україну як можливість заробити. Але, прораховувавши рівень ризику, вони переконуються, що ризики досить високі. Інвестори зараз чекають президентських виборів в Україні. Приймаючи рішення про інвестування в нашу країну, вони орієнтуватимуться на політику новообраного президента і уряду.

Висновок. Таким чином держава має різні важелі для того, щоб сприяти залученню іноземно­го капіталу. Найважливіші з них:

·        Створення привабливого інвестиційного клімату

·        Надання податкових пільг

·        Створення спеціальних економічних зон

·        Використання фінансового механізму

·        Надання митних пільг

·        Створення системи гарантій (неможливість націоналізації та примусового вилучення інвестицій)

·        Інформаційне забезпечення

·        Упровадження системи страхування

·        Створення центрів допомоги іноземним інвесторам