Педагогические науки /5.Современные методы преподавания.

 

Тімкова Ю.М.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Розвиток самоактуалізації студентів у процесі вивчення іноземної мови

         Соціальні, економічні, політичні та духовні перетворення в Україні переконують, що їх ефективне здійснення та переведення на якісно новий рівень вимагають поліпшення теоретичної та практичної підготовки спеціалістів вищої кваліфікації. У центрі освітньої системи постає людина з її індивідуальними особливостями, можливостями, потребами; людина, яка прагне  до самоактуалізації. Тому одним із головних завдань виховання та освіти в рамках вищого учбового закладу є активізація процесу самоактуалізації кожного студента. Таким засобом може бути будь-який учбовий предмет, наприклад іноземна мова. У статті ми розглянемо умови розвитку самоактуалізації студентів під час вивчення іноземної мови.

         Самоактуалізація - здатність переходити із стану можливостей до стану діяльності, намагання більш повно проявляти та розвивати свої індивідуальні можливості, найвищий прояв духовного та творчого потенціалу людини.
За А. Маслоу до психологічних характеристик самоактуалізованої особистості належать безпосередність у вчинках і спонтанність у вираженні своїх думок і почуттів; зосередження уваги на тому, що відбувається зовні у власних почуттях і переживаннях; здатність до глибокого розуміння життя; спроможність дивитися на життя “відкритими очима”, перевага в житті нових шляхів; уміння покладатися на свій досвід, розум і почуття, а не на думку інших людей; відкрита і чесна поведінка у всіх ситуаціях; здатність брати на себе відповідальність, а не уникати її; докладання максимуму зусиль для досягнення поставлених цілей.

         Самоактуалізацію, на основі ряду філософських концепцій, можна зрозуміти і як отримання особою сенсу своєї життєдіяльності шляхом самореалізації, через самопроектування, самостійної творчості, рухом яких є внутрішнє прагнення до пошуку нових рішень (М. Бахтін, А. Бердяєв,
В. Франкл, М. Хайдеггер).

         Продуктивним засобом самоактуалізації особистості виступає навчання іноземній мові, якщо:

         - навчання здійснюється як діалог-обмін учасників процесу, підґрунтям якого виступає розвиток ціннісного відношення до світу, до інших, до себе, до власного розвитку;

         - використовуються прийоми і форми навчання, які активізують процес самоактуалізації студентів;

         - навчання ґрунтується на психологічних аспектах розвитку особистості.

         Умовами, що сприяють прояву самоактуалізації студентів на заняттях з іноземної мови, є збагачення змісту освіти в процесі вивчення іноземної мови; використання інтерактивних методів і форм навчання, які активізують процес самоактуалізації студентів; насичення процесу навчання з іноземної мови сенсами, які спонукають особу до визначення сенсів свого особистого розвитку.

         Найбільш ефективними засобами розвитку іншомовного спілкуваннями, під час яких відбувається розвиток самоактуалізації людини, є імітаційне моделювання, застосування якого дає можливість формувати навички та вміння спілкування, розвиває звичку самоконтролю, сприяє реальній підготовці студентів до майбутньої діяльності та життя в суспільстві в цілому; викладання іноземної мови з використанням мережі Internet, яке передбачає участь у міжнародних Інтернет-конференціях, семінарах, Інтернет-проектах; використання автентичних аудіозаписів «Up to the Top», «Intermediate English», аудіопакет «Conversational Power»; запровадження відеоматеріалів, що передбачає формування різних сторін мовної компетенції, а також навиків міжкультурної комунікації; застосування освітніх відеопрограм: «Family Album, USA», «Follow Me», «Contact Europe». Особливий інтерес викликає Contact Europe», що представляє собою відеожурнал, кожен випуск якого складається з чотирьох нових науково-пізнавальних або культурно-мистецьких сюжетів на різні теми. Крім того, не можна не сказати про використання комп'ютерних технологій в учбовому процесі, що приводять до формування і закріплення навиків комп'ютерної писемності, яка сьогодні багато в чому визначає соціальний статус особи. В наш час в учбовому процесі використовуються наступні навчальні системи: «English Gold», «English/French /Deutsch/Espanol Platinum», «Learn to Speak English», «Talk to Me», «Tell Me More» призначені для студентів 1 – 2 курсів, система «Reward InterN@tive» призначена для студентів 2 – 3 курсів, «English Tutor», «Prepare TOEFL» призначені для студентів 3 – 4 курсів. Необхідно відзначити, що сайти популярних газет, журналів, телевізійних каналів також знаходять широке застосування в учбовому процесі. Серед найчастіше відвідуваних можна виділити www.cnn.com, www.bbc.co.uk.

         Таким чином, очевидним є той факт, що використання вищезазначених засобів технічної підтримки учбового процесу у викладанні іноземної мови по суті своїй є особово-орієнтованими, що, у свою чергу, веде до застосування нових форм контролю знань студентів, а також до формування комунікативної культури студентів. Всі вказані інноваційні тенденції мають бути активно застосованими на заняттях з іноземної мови у виші та сприяти розвитку самоактуалізації студентів під час навчання.