Право/3.Охрана авторского права.

К.ю.н. Романюк Е.И., Возьянова А.

студентка гр.ОА-05-Б

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

 

ПРОМИСЛОВИЙ ЗРАЗОК ЯК ТВIР ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОГО МИСТЕЦТВА

 

Сучасний ринок товарів постійно поповнюється новими виробами, як масового виробництва, так і виробами за індивідуальними замовленнями. До таких виробів відносяться і твори декоративно прикладного мистецтва (далі ДПМ), які постійно приваблюють споживачів. В науковій літературі зазначено, що „декоративно-прикладне мистецтво” – це художньо-оформлені вироби побутового призначення [4]. До цієї категорії творів можна віднести великий перелік художніх виробів, які відрізняються за своїм призначенням, декоративним оформленням та якісними характеристики. Такі вироби, як - декоративний розпис, гончарні вироби, вироби ткацтва (ковдри), одяг (вишиванки), ювелірні прикраси - є творами декоративно прикладного мистецтва, але також можуть бути і промисловими зразками, в залежності від способу і кількості виготовлених зразків.

Метою цієї статті є з’ясування питання, в яких випадках твори декоративно-прикладного мистецтва можуть отримати правову охорону в якості промислових зразків.

Між собою обидва об’єкти охорони мають як спільні, так і розрізняльні риси. А саме, промисловий зразок і твір ДПМ є нематеріальним благом, що створюються інтелектуальною діяльністю людини і втілюються в конкретні матеріальні об’єкти. Поняття промисловий зразок включає в себе щось нове у художньо-конструктивному рішенні промислового виробу, що визначає його зовнішній вигляд та конкретні засоби реалізації творчого задуму. Так в статті 1 Закону України “Про охорону прав на промислові зразки” зазначено, що “промисловий зразок - результат творчої діяльності людини у галузі художнього конструювання”.

Твір ДПМ, як об’єкт авторського права повинен містити необхідні ознаки для набуття охорони: бути оригінальним та індивідуальним за своїм характером і мати об’єктивну форму втілення. З позиції авторського права твір декоративно-прикладного мистецтва може бути новим, але новизна не є необхідною умовою охорони.

Новизна промислового зразка, який є декоративно-прикладним твором повинна за своїми суттєвими ознаками відрізняти його від вже створених зразків. Наскільки такі ознаки будуть взагалі суттєвими, залежить від їх характеристик та зорового впливу на людину. Інші критерії промислових зразків, як оригінальність або індивідуальність, на даний час в українському законодавстві не застосовується. Головною метою повинно бути збереження художньо-конструкторського рішення. Таким чином, твори декоративно-прикладного мистецтва повинні бути новими та промислово придатними для відтворення їх зовнішнього вигляду. Особливостями творів ДПМ, які призначені для використання в промисловості, є те, що вони перед впровадженням у виробничий процес, повинні бути оцінені і затверджені на художніх радах підприємства. При цьому такий твір ДПМ буде по-перше розглядатися як об’єкт авторського права з моменту його створення, а по-друге - буде як промисловий зразок застосовуватись в промислове виробництво.  Згідно із Законом України „Про авторське право і суміжні права” № 850-IV (( 850-15 ) від 22.05.2003 ) внесені зміни стосовно умов надання правової охорони творам декоративно - прикладного мистецтва [1]. У відповідності з внесеними змінами твори ужиткового мистецтва, у тому числі твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла та ювелірні вироби, як об’єкти авторського права можуть охоронятися і як промислові зразки.

Можливість відтворення оригінальних художніх виробів шляхом багаторазового виготовлення дає їм змогу бути новими і промислово придатними. Тобто, відповідати умовам правової охорони промислових зразків за Законом України „Про охорону прав на промислові зразки”. Виникає ситуація, коли автор твору декоративно-прикладного мистецтва може запитувати охорону сукупно або одночасно за двома законодавствами, як в галузі промислової власності, так і в галузі авторського права. Кумуляція охорони означає, що зразок охороняється одночасно і погоджено обома законами в тому розумінні, що творець може вимагати застосування норм охорони будь-якого з обох законів про авторське право і промислові зразки за своїм вибором. [3].

           На підставі викладеного, можна зробити висновки про те, що твори декоративно – прикладного мистецтва є достатньо оригінальними, а бувають і унікальними об’єктами інтелектуальної власності. Такі твори необхідно охороняти національним законодавством в залежності від того, які властивості вони мають, як з боку авторського права, так і з боку патентного права, якщо вони стають промислово придатними. Яким шляхом в Україні буде застосовуватись на практиці подвійна система охорони і наскільки вона вдала покаже час.

Література:

1. Закон України „Про авторське право і суміжні права” від 23.12.1993р. №3792 ( Із змінами, внесеними згідно із Законом N 850-IV ( 850-15 ) від 22.05.2003 )

2. Дроб’язко В.С., Дроб’язко Р.В. Право інтелектуальної власності: навч. посібник – К.: Юріком Інтер. 2004. -512 с.

3. Основи інтелектуальної власності.-К.: Юридичне видавництво „Ін Юре”, 1999.-578.

4. Право інтелектуальної власності Європейського Союзу та Законодавство України/ за редакцією Ю.М.Капіци.-К.:Видавничий Дім „Слово”, 2006р.