Д.Ю. Ляшко, к.е.н., доцент  

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

ПРИВАБЛИВА ВАРТІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА: МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ТА НАПРЯМКИ СТВОРЕННЯ

Сучасні ринкові умови господарювання вказують на те, що власники підприємств не достатньо розуміють яким чином можливо здійснтии вплив на складові вартості підприємства, щоб зробити її достатньо привабливою для потенційного покупця або співвласника. В таких умовах визначення найбільш впливових факторів та розробка відповідних технологій щодо формування вартісної привабливості підприємства є дуже актуальними.

Одним з таких факторів, якій формує привабливість вартості підприємства у потенційного покупця або співвласника, є створення пропозиції в якій надається вичерпна інформація про те, які результати й користь отримає покупець у разі використання або ліквідації підприємства за запропонованим сценарієм. Одночасно зростає актуальність визначення стратегій  та подальшої їхньої реалізації у напрямку формування привабливої вартості підприємства. Це дозволить отримати максимальну користь як продавцям так і покупцям підприємства.

Дослідження формування привабливої вартості підприємства передбачає проведення відповідного аналізу існуючої теоретичної бази.  У роботах вітчизняних та іноземних дослідників розроблено підходи до оцінки виробничого, економічного і фінансового потенціалу, однак отримані результати не були спрямовані на вирішення проблеми формування привабливості оцінки підприємства виходячи з користі яку отримає потенційний покупець за можливими напрямками альтернативного використання підприємства  або його повної ліквідації .

Метою даної роботи  є теоретичне обґрунтування і визначення методологічних підходів до формування вартісної привабливості підприємства  в сучасних ринкових умовах з урахування альтернативних напрямків використання підприємства  або його повної ліквідації.

На підставі існуючого досвіду з діяльності закордонних і вітчизняних суб’єктів господарювання можливо зробити висновок, що загальноприйнятим підходом до оцінки вартості підприємства та визначення рівня її привабливості є рейтигування.

  Такий підхід має свої переваги та недоліки. Так з одного боку рейтинг є формалізованим показником привабливості, але з іншого боку є складності з визначення відповідності і об’єктивності до реальних умов функціонування підприємства системи локальних показників, які характеризують підприємство та методи їхнього розрахунку. Рейтинг не завжди адекватно відображує очікування як власника, так і покупця підприємства.

 За результатами аналізу за темою дослідження можливо зробити висновок, що приваблива вартість підприємства є  функціональним результатом від оцінки фінансового стану підприємства та пов’язаних з цим очікувань зацікавлених сторін. Розрахунки, як правило, здійснюються на базі результатів ретроспективного аналізу, які характеризують становище справ, що мали місце в попередньому періоді. Найбільш поширеними для розрахунку рейтингу привабливості вартості підприємства залишаються методи факторного і таксономічного аналізу. В сучасних умовах для формування об’єктивної вартості підприємства цього не достатньо, оскільки на теперішній час потрібно враховувати такі суттєві фактори впливу на вартість підприємства, як ефективність використання активів та очікування, які пов’язані з сильними сторонами підприємства та факторами зовнішнього середовища.

Визначення вартості підприємства та рівня її інвестиційної привабливості знайшло своє відображення на законодавчому рівні у методиці інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств та організацій, яка була розроблена за ініціативою керівництва Агентства з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій відповідно до Закону України від 18 вересня 1991 р. № 1560 „Про інвестиційну діяльність”

За вказаною методикою, інвестиційна привабливість підприємства визначається як рівень задоволення фінансових, виробничих, організаційних та інших вимог чи інтересів інвестора щодо конкретного підприємства, яке може визначатися чи оцінюватися відповідними показниками, у тому числі інтегральної оцінки. Показник інтегральної оцінки включає в себе значення показників, які відповідають вимогам IASC (International Accounting Standards Committee) та мають відповідний вплив. Це  коефіцієнти, які характеризують чистий грошовий потік, ділову активність і прибутковість підприємства, майновий стан, фінансову стійкість, ліквідність. Все це дає можливість зацікавленій стороні оцінити становище суб’єкта господарювання на певний період часу, але не дає уяви про становище підприємства у майбутньому.

Підвищення вартісної привабливості підприємства може бути досягнуто за рахунок наявності перспективного маркетингового плану в якому надаються реальна та потенційна доходність, чиста теперішня вартість, внутрішня норма доходності, періоди окупності та індекс доходності проекту. При аналізі вказаних показників, особлива увага приділяється розрахунку величини грошового потоку й розміру ставки дисконтування. При цьому аналітик повинен відділити грошовий потік, генерований власним капіталом підприємства і грошовий потік, генерований усім капіталом підприємства. Потенційному інвестору в першу чергу, на підставі розрахунку генерації грошового потоку, треба показати, як ефективно використовується  власний капітал підприємства, який буде вкладений у прогнозовані проект.

Все це може бути використано як один з напрямків підвищення привабливості вартості підприємства для існуючих і потенціальних співвласників і інвесторів.