Григор`єва Ярина, аспірант

Львівська державна фінансова академія, Україна

Роль економічного розвитку у формуванні соціальних стандартів

 

Закономірним явищем історичного процесу стала поява соціальної держави, яка через проведення соціальної політики з'єднала економічний прогрес з соціальним.

Розвиток соціальної сфери України неможливий без урахування та рішення таких проблем як: поліпшення умов праці та екологічної обстановки; підвищення рівня та тривалості життя населення; зменшення смертності новонароджених.

Соціальні стандарти виступають як основний пріоритет в розвитку соціальної сфери.

Соціальні стандарти згідно Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні  соціальні гарантії» визначені як встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних соціальних гарантій.

17 червня 2002 р. в Україні передбачено впровадження державних соціальних стандартів і нормативів у таких сферах, як соціальне обслуговування, доходи населення, охорона здоров’я, соціальна робота з дітьми, молоддю та різними категоріями сімей та ін. в Україні практично не існує чітко визначених соціальних стандартів рівня та якості життя, які держава зобов’язується забезпечити громадянам, а натомість в основу соціальної політики покладені соціальні мінімуми.

На відміну від соціального мінімуму, стандарт – це гарантія високого рівня життя певної якості, яке держава зобов’язується забезпечити громадянам у відповідні терміни. [3].

Показником економічного розвитку населення є валовий внутрішній продукт. У провідних країнах світу значна частка ВВП витрачається на фінансування соціальної сфери, що позитивно впливає на економіку країни вцілому.

До соціальних стандартів можна віднести тривалість життя населення та смертність новонароджених (табл. 1).

Табл. 1

Залежність між економічним розвитком та соціальними стандартами

 

Показники

По групі країн

в т.ч. по підгрупах за величиною ВВП на душу населення, дол. США

Показники ІІ групи у % до І групи

I до 27615

ІІ більше 27615

Число країн

9

4

5

*

Середній обсяг ВВП на одного жителя, дол. США

27615

19028

34476

181,19

Середня тривалість життя, років:

 

 

 

 

   жінок

82,2

80,55

83,48

103,64

   чоловіків

75,5

72,55

77,92

107,4

Дитяча смертність (на тис. новонародженних)

6,8

5,55

2,98

53,69

 

Складено автором на підставі [1, с.74; 2, с.55]

 

З табл. 1 ми бачимо що між економічним розвитком та формуванням соціальних стандартів існує пряма залежніть, а також що здоров`я населення – важливий економічний ресурс, який залежить від розвитку країни (ВВП).

Беручи до уваги досвід ЄС де велика увага приділяється рівню та тривалості життя населення, смертності новонароджених у сфері політики охорони здоров’я, суттєвою гарантією виступає медичне страхування.

Нажаль в Україні закону про медичне страхування ще не прийнято.  Не визначено також на законодавчому рівні такий базовий соціальний стандарт,  як обсяг гарантованої медичної допомоги.

Отже, діяльність держави у соціальній сфері виключно в формі соціального захисту, її відрив від інших складових соціально-економічної політики, і навпаки, здійснення економічної політики без урахування потреб соціального розвитку, закономірно призводять до руйнування як економіки, так і соціальної сфери.

 

Література:

1.     Бондар Н. Компаративний аналіз соціально-економічного розвитку України та інших європейських країн / Н. Бондар // Економіка України. – 2011. - №9. – С.64-75

2.     Статистичний щорічник України за 2009 рік. – К.: Інформаційно-аналітичне агентство, 2010. – 566 с.

3.     Євсєєва О.О. Соціальні стандарти як функціональні орієнтири розвитку соціальної сфери / О.О.Євсєєва // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2011. - №34. – С.375-378