Даценко Г.В., Моклюк А.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Контроль сплати єдиного соціального внеску

Постановка проблеми. Основною метою соціального страхування в Україні є створення стійкої фінансової системи для економічного захисту людини у зв’язку з безробіттям, тимчасовою непрацездатністю, нещасними випадками на виробництві та професійними захворюваннями тощо. Від ефективної роботи системи соціального страхування залежить соціальна захищеність мільйонів громадян, гарантована Конституцією України. На сьогодні система загальнообов’язкового державного страхування є складною щодо адміністрування єдиного соціального внеску. З цією метою контроль справляння єдиного соціального внеску є визначальним та потребує розгляду.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дослідженням питання порядку справляння єдиного соціального внеску присвячені розробки таких вчених: Максимчук Є.О., Ільчук Л.І., Коваль О. та ін. Разом з тим, саме проведення контрольних заходів Пенсійним фондом України та його територіальними органами платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування залишається недостатньо розкритим, тому потребує більш детального подальшого вивчення.

Постановка завдання. Предметом дослідження є особливості порядку здійснення Пенсійним фондом України та його територіальними органами планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Виклад основного матеріалу дослідження. Постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2011 р. № 233 затверджено ”Порядок проведення Пенсійним фондом України та його територіальними органами планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. [2] Необхідність проведення перевірок зумовлена положеннями статті 13 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, згідно з якою Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право: проводити не частіше ніж один раз на календарний рік планову, а у випадках, передбачених законом, – позапланову перевірку на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб-підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску; отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. [1]

Порядок визначає механізм проведення ПФУ та його територіальними органами планових та позапланових перевірок на підприємствах, в установах та організаціях, фізичних осіб – підприємців, які, відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, контроль за сплатою якого покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. [3]

Для платників єдиного внеску – суб’єктів господарювання встановлюється три ступені ризику – високий, середній та незначний, зокрема:

1) до платників єдиного внеску з високим ступенем ризику належать суб’єкти господарювання, що: використовують працю найманих осіб без нарахування єдиного внеску; не подають органам Пенсійного фонду України передбачені законодавством звіти і відомості; систематично порушують установлені строки сплати єдиного внеску.

2) до платників єдиного внеску із середнім ступенем ризику належать

суб’єкти господарювання, що: здійснюють нарахування єдиного внеску у розмірі, меншому мінімального страхового внеску в розрахунку на одного працівника; порушують установлені строки подання органам ПФУ передбачених законодавством звітів і відомостей; порушують установлені строки сплати єдиного внеску.

3) до платників єдиного внеску з незначним ступенем ризику належать суб’єкти господарювання, що не мають ознак, передбачених підпунктами 1 і 2.

Планові перевірки платників єдиного внеску з високим ступенем ризику проводяться не частіше ніж один раз на рік, із середнім – не частіше ніж один раз на два роки, з незначним - не частіше ніж один раз на п’ять років. Про планову перевірку платник єдиного внеску інформується не пізніше ніж за десять днів до дня її проведення письмовим повідомленням за формою, визначеною ПФУ. Строк проведення планової перевірки не повинен перевищувати 15 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва – п’ятьох робочих днів. Позаплановою перевіркою є перевірка платника єдиного внеску, яка не передбачена у квартальному плані роботи органу ПФУ.

Позапланові перевірки проводяться органами Пенсійного фонду України без попереднього повідомлення платника єдиного внеску за наявності однієї з таких обставин: подання платником єдиного внеску письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням відповідному органові Пенсійного фонду України; виявлення та підтвердження недостовірності інформації, зазначеної у поданих платником єдиного внеску документах обов’язкової звітності; звернення фізичних та юридичних осіб про порушення платником єдиного внеску вимог законодавства з питань, що належать до компетенції органів ПФУ. У такому разі проводиться позапланова перевірка тільки за наявності згоди ПФУ; неподання в установлений строк платником єдиного внеску звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню такої звітності.

Строк проведення позапланової перевірки не повинен перевищувати десяти робочих днів, а для платників єдиного внеску – суб’єктів малого підприємництва – двох робочих днів.

Отже, дослідивши діючу систему контролю справляння єдиного соціального внеску, було виявлено, що вона є активним стимулом до розширення відповідальності на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб-підприємців щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску. Зазначеному сприяє, в тому числі, сукупність штрафних санкцій, які встановлені Законом від 08.07.2010 р. № 2464 – VІ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (зі змінами) (п.11 ст. 25):

1. У разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців”, накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

2. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

3. За донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 % суми донарахованого єдиного внеску;

4. За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом ПФУ накладається штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

5. За неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

6. За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум. [1]

Отже, введення єдиного соціального внеску дозволило значно підвищити інвестиційну привабливість країни, знизити тінізацію економіки, покращити відносини між владними органами та підприємницькими структурами, перейти до європейських стандартів життя.

Література

1.     Закон України № 2464-VІ „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

2.     Постанова Кабінету Міністрів України від 9 березня 2011 р. № 233 “Про затвердження Порядку проведення ПФУ та його територіальними органами планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

3.     Шамрай Г.В., Зарахування та облік коштів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.// Вісник податкової служби України. – 2011. - №7. – с.41-43.