Економічні науки / 15. Державне регулювання економіки

Бандус О. В.

Науковий керівник: к. е. н, доц. Даценко Г. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЬНОГО ПРОЦЕСУ В УСТАНОВАХ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ

 

Система державного фінансового контролю в Україні, яка створюється і вдосконалюється з урахуванням сучасних тенденцій економічного розвитку, сприяє поліпшенню керованості фінансової системи, розвитку ринкових відносин і забезпеченню соціального добробуту населення. В умовах модернізації пенсійної системи важливого значення набувають сучасні засоби і методи ефективного управління та контролю за діяльністю Пенсійного фонду. Особливо важливим питанням в сучасних умовах є встановлення удосконалених напрямів організації і методики перевірки повноти і достовірності даних обліку і звітності в ПФУ та надання методичних рекомендацій  щодо їх застосування.

В пенсійній сфері існує низка проблем, серед яких особливого значення набуває проблема створення ефективної системи контролю за надходженням та використанням коштів Пенсійного фонду України. Нерозв’язаними залишаються питання дублювання контрольних функцій різними органами державної влади, створення єдиної інформаційної та методологічної бази контролю за коштами Пенсійного фонду [4, ст. 158]. У зв’язку з цим потребують подальшого поглиблення і доповнення теоретичні та методичні положення, пов’язані з удосконаленням системи контролю за коштами солідарної пенсійної системи.

Важливість контролю в бюджетних установах досліджувалась Г.Г. Кірейцевим, М.В. Кужельним, М.Т. Білухою, Л.М. Крамаровським, А.Д. Шереметом, В.П. Суйцом, В.В. Бурцевим, Є.М. Калюгою, Л.В. Нападовською та іншими провідними вченими. Аналіз результатів досліджень вітчизняних та зарубіжних вчених свідчить про важливість практичних і теоретичних розробок організації контролю в бюджетній сфері, проте досить мало науково-практичних досліджень присв’ячених саме ефективній організації контролю в органах Пенсійного фонду України.

Метою статті є теоретичне обґрунтування, узагальнення наукових положень та  практичних рекомендацій щодо вдосконалення організації контролю в органах Пенсійного фонду України.

Необхідність проведення контролю Пенсійним фондом полягає у перевірці ефективного та цільового використання бюджетних коштів.

Незважаючи на те, що в економічній літературі достатньо багато уваги приділяється висвітленню теоретичних та практичних аспектів контролю, на даний час недостатньо вивченими залишилися питання визначення етапів контрольного процесу з урахуванням галузевої специфіки. Саме це зумовило виділення таких етапів проведення контролю органами Пенсійного фонду як: організаційний; документально-аналітичний; узагальнюючий; результативний. Виділення зазначених етапів контролю дозволить забезпечити високу ефективність, об’єктивність та раціональність здійснення зовнішнього та внутрішнього контролю в органах Пенсійного фонду.

У Пенсійному фонді значна увага приділяється правильності нарахування та сплати зборів, а під час перевірок ще й ефективності контролю та оформленню актів перевірок. Недоліком законодавчих норм у сфері контролю за сплатою страхових зборів є формування за результатами перевірок акту довільної форми [1]. В акті зазначаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника, які мають відношення до виявлених фактів порушень законодавства, але за умови складання такого акту з порушенням норм чинного законодавства, його можна буде визнати недійсним [3, ст. 268].

З метою підвищення якості оформлення посадовими особами органів Пенсійного фонду матеріалів планових та позапланових виїзних перевірок суб’єктів господарювання особливу увагу потрібно приділити розробці регламентованої форми Акту про результати виїзної планової (позапланової) перевірки з питань дотримання вимог чинного законодавства щодо нарахування та сплати зборів із загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Дана форма Акту повинна містить чотири розділи, а саме:

1) вступна частина. У даному розділі доцільно зазначити підстави для проведення перевірки – це нормативно-законодавчі акти відповідно до яких проводиться перевірка та внутрішні розпорядчі документи органів Пенсійного фонду. Важливим є відображення у вступній частині акту номера та дати наказу відповідно до якого сформований план-графік перевірки, зазначення в акті чи було повідомлене підприємство про перевірку, чи здійснено перевіряючим перед початком перевірки запис у Журналі реєстрації перевірок;

2) загальні положення. Наводяться дані про суб’єкт господарювання, що перевіряється. Крім того зазначається інформація про попередню перевірку, а також перелік документів, що охоплені перевіркою;

3) перевірка правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до Пенсійного фонду зборів, встановлених законодавством (в цьому розділі доцільно буде виділити такі складові частини: перевірка дотримання вимог законодавства про обов’язкове державне пенсійне страхування; перевірка дотримання вимог законодавства сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій; перевірка дотримання вимог законодавства про ведення персоніфікованого обліку);

4) висновок. У цьому розділі Акта перевірки відображається узагальнений перелік виявлених перевіркою порушень законодавства. Наводяться пункти та статті нормативно-правових актів, у результаті порушення яких встановлено завищення або заниження суми обов’язкового пенсійного збору.

У кінці звітного року між підприємствами та управліннями Пенсійного фонду проводиться звірка щодо сум, нарахованих та сплачених страхових зборів. При цьому документально це не відображається. Іноді виникають ситуації, коли при перевірці даних звітного року знаходиться помилка, якої не було виявлено при перевірці у минулому періоді. З метою уникнення таких ситуацій та наявності документального підтвердження пройденого попереднього контролю пропонується на основі проведеної річної звірки даних формувати Відомість звірки нарахування та сплати збору з обов’язкового державного пенсійного страхування за відповідний рік.

Таким чином, запропоновані форма Акту про результати виїзної планової (позапланової) перевірки з питань дотримання вимог чинного законодавства щодо нарахування та сплати зборів із загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та Відомості звірки нарахування та сплати збору з обов’язкового державного пенсійного страхування будуть містити вичерпний перелік інформації по результатах перевірки та усі реквізити, які надають їм юридичної сили та доказовості.

 

Список використаних джерел:

1. Інструкція про порядок проведення комплексних ревізій роботи регіональних управлінь, районних, міських відділів (управлінь) з виконання бюджету пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 20.04.2001р. №8-3.

2. Разборська О.О., Борецька О.В. Оцінка якості роботи внутрішнього контролю в системі управління Пенсійним фондом України // http://intkonf.org/ken-razborska-oo-boretska-ov-otsinka-yakosti-roboti-vnutrishnogo-kontrolyu-v-sistemi-upravlinnya-pensiynim-fondom-ukrayini/

3. Ткачук І.М. Визначення організаційних та методичних проблем контролю // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 218: В 4 т. – Т. І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 265-270.

4. Ткачук І.М. Значимість обліку і контролю у діяльності Пенсійних фондів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Випуск 223: В 3 т. – Т. І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 158-166.