к.е.н., доц. Шевчук О.Д.

Гура О.О.

Вінницький національний аграрний університет

ОСНОВИ КОНТРОЛЮ ЄДИНОГО СОЦІАЛЬНОГО ВНЕСКУ

 

У системі державного пенсійного та соціального страхування відбулися кардинальні зміни. З 01.01.2011 року значно спростилася система адміністрування внесків до Пенсійного фонду та Фондів соціального страхування. Замість чотирьох платежів до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування на випадок безробіття, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасного випадку зараз маємо один – єдиний соціальний внесок.

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Введення єдиного соціального внеску внесло багато переваг для роботодавців та підприємців. Адже уже не потрібно реєструватися у чотирьох державних установах, сплачувати внески до цих установ, подавати чотири різних звіти. Замість цього є один платіж – єдиний соціальний внесок.

Єдиний внесок платники повинні самостійно обчислювати на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких нараховують виплати.

Обліком платників єдиного внеску, забезпеченням збору та веденням обліку страхових коштів, контролем за повнотою та своєчасністю їх сплати, веденням Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування займається Пенсійний фонд України. Єдиний соціальний внесок сплачується саме на його рахунки. Потім ці суми  розподіляються серед Фондів соціального страхування.

Єдиний соціальний внесок повинен бути сплачений не пізніше 20 числа місяця наступного за звітним. Роботодавці повинні сплачувати єдиний внесок під час кожної виплати заробітної плати. Сплата єдиного внеску відбувається шляхом перерахування коштів на відповідний банківський рахунок.

Єдиний соціальний внесок нараховується на:

1) заробітну плату найманих працівників, що складається із основної та додаткової, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно із Законом України «Про оплату праці»;

2) винагороду фізичній особі за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовим договором;

3) оплату перших днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця;

4) допомогу по тимчасовій непрацездатності;

5) допомоги або компенсації згідно із законодавством;

6) грошове забезпечення [5].

Банки, задіяні у перерахуванні єдиного соціального внеску, наділені функціями контролю. Вони мають приймати від платників єдиного соціального внеску платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які нараховується єдиний соціальний внесок, та видавати (перераховувати) ці кошти лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного соціального внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Національним банком та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі її невиконання банки за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком, повинні сплачувати Пенсійному фонду України суму, що дорівнює розміру несплаченого єдиного соціального внеску, з правом зворотної вимоги до платників єдиного внеску щодо відшкодування цієї суми. Більше того органи Пенсійного фонду України можуть застосовувати до банківських установ такі фінансові санкції:

– за порушення вимог частини 2 ст. 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VІ  накладається штраф у розмірі суми єдиного соціального внеску, яку належить внести платникам [6];

– за несвоєчасне перерахування або зарахування на рахунки органів Пенсійного фонду України сум єдиного соціального внеску або фінансових санкцій, що застосовуються до платників єдиного соціального внеску згідно з частиною 11 ст. 25 Закону № 2464, нараховується пеня з розрахунку 0,1 % зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування), та накладається штраф у розмірі 10 % своєчасно не зарахованих (не перерахованих) сум [4].

Література

1.                 Особливості нарахування та сплати єдиного внеску // Все про бухгалтерський облік. – №4. – 2011. – С.

2.                 Порядок проведення Пенсійним Фондом України планових та позапланових перевірок платників єдиного соціального внеску // Все про бухгалтерський облік. –  №26. – 2011. – С.

3.                 Єдиний соціальний внесок: застосовуємо на практиці // Баланс. – №7. – 2011. – С.

4.                 Нарахування і сплата єдиного соціального внеску // Вісник податкової служби. – №7. – 2011. – С.

5.                 Податковий кодекс України від 8 липня 2011 року 3675-VI.

6.                 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VІ.