Хільська І.І., Усата Т.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 Сучасні тенденції розвитку міжнародного туризму

Імідж країни у світі та її роль у міжнародній торгівлі багато в чому визначаються станом і рівнем конкурентоспроможності сфери міжнародного туризму. Останнім часом міжнародний туризм став тією галуззю, роль якої у міжнародній економіці суттєво зросла завдяки стрімкому розвитку. В окремих країнах туризм став основною галуззю економіки, що визначило залежність її економічного становища від міжнародного туризму.

Аналіз останніх досліджень та публікацій сфери туризму засвідчив про значний інтерес науковців різних галузей до цієї проблематики. Зокрема, серед українських дослідників цими питаннями займалися М. П. Афанасьєв, О. О. Любіцева, В. Ф. Кифяк, І. Ю. Мальська, І. Г. Смирнов, Л. М. Устименко, В. В. Худо.

Сьогодні туризм визначають як феномен XXI ст., що став невід'ємною складовою життя більшості людей світу і одним з провідних напрямів соціально-економічної діяльності. Про глобальність туризму та пріоритетність у світовій економіці свідчать як динаміка світових туристичних потоків (4-5% зростання на рік) протягом останніх років, так і доходи від туризму, що складають 6,5% світового експорту і 18% міжнародної торгівлі послугами [1].

У результаті зростання кількості відвідувачів бюджет багатьох країн, завдяки грошовим надходженням від туризму, помітно збільшився. Минулого року найвищий показник було зареєстровано в Туреччині (+25%), Україні (+24,9%), Болгарії (+23,8%), Росії (+21,7%) та Латвії (+20,3%). Цей процес супроводжувався помітним зростанням грошових витрат туристів із багатьох європейських країн. Зареєстроване збільшення витрат, переважно іноземних туристів, у Хорватії (+33,3,%), Литві (+32,1%), Україні (+27,6%) та на Кіпрі (+27,2%), а найменший відсоток становили туристи з найважливіших ринків: Норвегії (+17,7%), Швеції (+13,6%), Франції (+11,5%) та Голландії (+7,4%) [1].

У цілому має місце нерівномірний розвиток міжнародного туризму в країнах світу. Як уже зазначалося, частка туризму у ВВП коливається від 1 % у країнах з високорозвинутою і диверсифікованою економікою до 10% у країнах з відносно великим туристським сектором (Німеччина - 0,9%, США - 1%, Велика Британія - 1,9%, Іспанія - 4,2%, Австрія - 8,5%). Проте у багатьох малих країнах і країнах, що розвиваються, цей показник перевищує середні значення (у деяких острівних державах туризм забезпечує понад 50% ВВП: Антигуа - 58%, Багамські острови - 52%, Бермудські острови - 35%.) Така занадто висока частка надходжень від туризму у ВВП говорить про уразливість місцевих економік у разі зміни світової кон'юнктури [3].

Виділяють п’ять туристичних макрорегіонів світу:

1.                 Європейський (куди входять країни Західної, Північної, Південної, Центральної, Східної Європи, а також держави Східного Середземномор’я - Ізраїль, Кіпр, Туреччину).

2.                 Американський (країни Північної, Південної, Центральної Америки, острівні держави і території Карибського басейну).

3.                 Азійсько-Тихоокеанський (країни Східної та Південно-Східної Азії, Австралію та Океанію).

4.                 Африканський (країни Африки, крім Єгипту та Лівії).

5.                 Близькосхідний (країни Західної та Південно-Західної Азії, Єгипет, Лівію) [4, с. 60-61].

Фахівці Всесвітньої туристичної організації визначили п’ять най перспективніших видів туризму XXI столітті:

1.                 Круїзи - один із найперспективніших та бурхливо зростаючих видів туризму. Якщо на початку 1980 р. кількість “круїзних” туристів складала 1,5 млн осіб, то сьогодні - 10 млн, і їхня кількість постійно зростає.

2.                 Пригодницький туризм - для любителів гострих відчуттів. Постійно зростає попит на сходження на найвищі вершини світу та екскурсії по морських глибинах.

3.                 Культурно-пізнавальний туризм - активно розвиватиметься в Європі, Азії, Близькому Сході, відповідне, зросте значення охорони пам’яток культури.

4.                 Діловий туризм - набув активного розвитку нині і розвиватиметься і в майбутньому, що пов’язано зі швидкими темпами розвитку світової економіки, поглибленням політичних та економічних зв’язків між різними державами світу.

5.                 Космічний туризм - за даними американських фахівців, забезпечить щорічний дохід у розмірі 10 млрд. доларів США [2, с.350].

Сучасні тенденції розвитку міжнародного туризму мають позитивний характер. Проаналізовані дані свідчать про те, що туристична галузь економіки активно розвивається: зростає кількість туристичних прибутті в у світі загалом і у всіх туристичних макрорегіонах зокрема, створюються нові робочі місця у сфері туризму, і їх кількість постійно зростає, збільшуються прибутки від туризму. Проте існує ряд проблем галузі, вирішення яких суттєво прискорить розвиток туристичної сфери, таких як

-       відсутність розгалуженої системи інформаційно-рекламного забезпечення діяльності галузі та туристичних представництв за кордоном;

-       відсутність цивілізованих умов перетину кордону та несприятливий візовий режим для іноземних туристів;

-       податкове законодавство, що не сприяє вкладенню інвестицій в інфраструктуру туризму та санаторно-курортний комплекс;

-       недоліки в системі регіонального управління;

-       проблема тіньової економіки.

Література:

1.                 Любіцева О. О. Ринок туристичних послуг (геопросторові аспекти).- К., 2009- 436 с.

2.                 Смирнов І. Г. Туристично-фінансові потоки та моделі управління в міжнародному туристичному бізнесі // Географія і сучасність: 36. наук, пр. Київ. нац. пед. ун-ту ім. М. П. Драгоманова.- Київ, 2010,- Вип. 5 (15).

3.                 Гук Н.А. Перспективи розвитку туризму у світі та в Україні/ [Електронний  ресурс]. — Режим        доступу: <http://tourlib.net/statti_ukr/guk6.htm>

4.                 Основные экономические функции /[Електронний ресурс]. — Режим доступу: <http://izturizma.ra/Osnovnye_ekonomicheskie_fiinkcii.html>