Экономические науки/3.Финансовые отношения.

К.е.н. Коваленко О.Ю.

Миколаївський Національний університет імені В.О. Сухомлинського, Миколаїв, Україна

Управління дебіторською заборгованістю підприємства

 

Згідно з П(С)БО 10 “Дебіторська заборгованість”, дебіторською заборгованістю вважають суму заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Уся дебіторська заборгованість поділяється на довгострокову і поточну. У разі відстрочення платежу за продукцію, товари, роботи, послуги, така різниця визнається дебіторською заборгованістю за нарахованими доходами (процентами) у періоді її нарахування.

Довгострокова дебіторська заборгованість – сума дебіторської заборгованості, яка не виникає у ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.

Поточна дебіторська заборгованість – сума дебіторської заборгованості, яка не виникає у ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги, щодо якої існує невпевненість у її погашенні боржником, називається сумнівним боргом. Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість у її неповерненні боржником або за якою минув строк позовної давності, – це безнадійна дебіторська заборгованість [4].

Наявність дебіторської заборгованості характеризує стан розрахункової дисципліни і робить серйозний вплив на стійкість фінансового стану підприємства.

До нестабільності фінансового стану підприємства, зростання дебіторської заборгованості призводить недотримання договірної і фінансової дисципліни. Зв’язку з цим до завдання аналізу включається виявлення розмірів і динаміки невиправданої заборгованості і причин її виникнення або зростання.

Як видно з табл. 1 на підприємстві за аналізований період відбулося збільшення суми дебіторської заборгованості на 7817,52 тис. грн. При цьому у структурі дебіторської заборгованості спостерігається значне зростання її частки за виданими авансами (7676,52 тис. грн. або 7801,34%) та бюджетом (114,36 тис. грн. або 7330,77%). Значне підвищення дебіторської заборгованості загрожує фінансовій стійкості підприємства і потребує залучення додаткових джерел фінансування.

Таблиця 1

Аналіз складу та структури дебіторської заборгованості

Розрахунки з дебіторами

На початок року

На кінець року

Відхилення

Сума,

тис. грн.

%

Сума,

тис. грн.

%

Абсолютне

Відносне

Дебіторська заборгованість за товари, роботи і послуги (чиста реалізаційна вартість)

528,84

71,51

566,16

6,62

37,32

7,06

З бюджетом

1,56

0,21

115,92

1,35

114,36

7330,77

За виданими авансами

98,4

13,31

7774,92

90,86

7676,52

7801,34

Інша поточна дебіторська заборгованість

110,76

14,98

100,08

1,17

-10,68

-9,64

Разом

739,56

100,00

8557,08

100,00

7817,52

 

 

Для аналізу дебіторської заборгованості розраховують коефіцієнт відволікання оборотних активів у дебіторську заборгованість, який дорівнює відношенню суми дебіторської заборгованості за певний період до загальної суми оборотних активів підприємства. За даними табл. 1 значення цього показника складе:

 на початок періоду;  на кінець періоду.

Таке збільшення коефіцієнту відволікання оборотних активів у дебіторську заборгованість є негативним моментом у роботі підприємства.

Дебіторську заборгованість у днях розрахуємо за формулою [3, c. 134]:

                                                                                                    (1)

де ДЗ – дебіторська заборгованість (дн.);

ДЗП/К – дебіторська заборгованість (тис. грн.) на початок і кінець звітного періоду;

N – обсяг реалізації продукції (тис. грн.) на початок і кінець періоду.

Обсяг реалізації продукції для нашого приклада складає 76757,52 тис. грн. на початок періоду та 85752,84 тис. грн. на кінець періоду. Таким чином:

                                              днів на початок періоду.

                                              днів на кінець періоду.

Значення цього показника свідчить про погіршення фінансового стану підприємства.

Для оцінки оборотності дебіторської заборгованості використаємо такі показники [3, c. 135]:

1. Оборотність дебіторської заборгованості:

                                                                                                    (2)

де kДЗ – коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості (обороти);

N – обсяг реалізації продукції (тис. грн.);

ДЗСР – середня величина дебіторської заборгованості, тис. грн.

 оборот на початок періоду.

 оборотів на кінець періоду.

2. Період погашення дебіторської заборгованості:

                                                                                                             (3)

де ТПДЗ – тривалість погашення дебіторської заборгованості, дні;

Т – звітний період, дні.

 днів на початок періоду;

 днів на кінець періоду.

3. Частка дебіторської заборгованості у загальному обсязі оборотних коштів:

                                                                                                          (4)

де ПДЗ – питома вага дебіторської заборгованості у загальному обсязі оборотних коштів, %;

ОКСВ – середня величина оборотного капіталу, тис. грн.

                                          .

Оскільки, чим вище цей показник, тим менше мобільна структура майна підприємства, розраховане значення цього показника означає зниження ліквідності поточних активів і погіршання фінансового стану підприємства.

4. Частка сумнівної заборгованості у складі дебіторської заборгованості:

                                                                                                    (5)

де ПСЗ – питома вага сумнівної дебіторської заборгованості, %;

ДЗС – сумнівна дебіторська заборгованість, тис. грн.

Для досліджуваного підприємства частка сумнівної заборгованості є незначною:

                                              .

Досліджуване підприємство має можливість своєчасно і повністю розплачуватися за своїми боргами з кредиторами лише у тому випадку, коли дебітори також розплачуються з ним своєчасно і в повному обсязі. Відомо, що дебіторська заборгованість – це головним чином борги покупців, на основі яких формується виручка від продажу. За умови рентабельності продаж дебіторська заборгованість може перевищувати кредиторську у випадку, коли оборотність дебіторської і кредиторської заборгованості рівні.

Для управління дебіторською заборгованістю підприємству можна запропонувати наступні рекомендації. Одним із методів розрахунку з покупцями має бути метод, що широко використовується в країнах з розвинутими ринковими відносинами – надання знижок за дострокової оплати. Відомо, що за умов інфляції будь-яка відстрочка платежу призводить до того, що підприємство-виробник реально одержує лише частину вартості реалізованої продукції. Тому підприємству вигідніше зробити знижку на реалізований товар за умови швидкої оплати рахунка (наприклад, у десятиденний строк), ніж втратити більшу суму в результаті інфляції.

Для активізації оплати за поставлену продукцію підприємство може використовувати різні форми довгострокового погашення дебіторської заборгованості: продаж боргів банку (факторинг); отримання позики в банку на оплату зобов’язань, що перевищують залишок коштів на його розрахунковому рахунку (овердрафт), облік векселів (дисконт).

Доцільним є мати широко коло споживачів з метою зменшення ризику несплати одним або декількома значними покупцями, здійснювати контроль за станом рахунків з покупцями. А також стежити за співвідношенням дебіторської і кредиторської заборгованості, оскільки значне перевищення дебіторської заборгованості створює загрозу фінансової стійкості підприємства і додаткового залучення дорогих джерел фінансування.

 

Література:

1.   Базілінська О.Я. Фінансовий аналіз: теорія та практика: [навч. посіб.] / Базілінська О.Я. – К: “Центр учбової літератури”, 2009. – 328 c.

2.   Білик М.Д. Фінансовий аналіз: [навч. посіб., 2-ге вид., без змін.] / М.Д. Білик. – К.: КНЕУ, 2007. – 592 с.

3.   Крамаренко Г.О. Фінансовий аналіз: [підручник] / Г.О. Крамаренко, О.Є. Чорна. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 392 с.

4.   Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 Дебіторська заборгованість Затверджено Наказом Міністерства фінансів України 08.10.99 N 237 [http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0725-99].

5.   Фролова Г.О. Фінансовий аналіз: [навч. посіб.] / Г.О. Фролова – К: “ Видавництво Європейського університету”, 2005. – 116 c.