Бурлуцька Ю.М.

Науковий керівник Разборська Олена Олександрівна

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ОСОБЛИВОСТІ АУДИТУ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Актуальність теми. Будь-яке підприємство головною метою  своєї  діяльності визнає отримання найбільшої прибутковості та ефективне використання цих прибутків. Тому наукові дослідження, присвячені формуванням фінансових результатів та їх аудиту в різних галузях економіки, є особливо актуальними. Адже отримані фінансові результати відображають всі аспекти діяльності підприємства: галузеві особливості ведення господарської діяльності, якість організації виробництва та ефективність застосованої технології, ступінь ефективності прийнятої системи управління, зокрема системи обліку, контролю та аудиту доходів і витрат, формування фінансових результатів діяльності тощо.

Постановка проблеми. Аудит фінансової звітності підприємства є дуже важливим на сучасному етапі трансформаційної економіки, оскільки за допомогою нього здійснюється перевірка даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності підприємства з метою висловлення незалежної думки аудитора про її достовірність в усіх суттєвих аспектах та відповідність вимогам законів України, Положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб’єктів господарювання) згідно з вимогами користувачів.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Вивчення наукових праць вітчизняних і зарубіжних авторів показало, що дискусії, пов'язані з дослідженням особливостей організації та методології cкладання фінансової звітності підприємств, посідають значне місце в теорії та практиці. Вагомий внесок у вирішення цієї проблеми зробили як вітчизняні вчені-економісти: В.І. Бачинський, М.Т. Білуха, Ф.Ф. Бутинець, С.Ф. Голов, М.В. Корягін, П.О Куцик Є.В. Мних, В.О. Озеран, В.М. Пархоменко, М. Пушкар, В.В. Сопко, Н.М. Ткаченко, Б.Ф. Усач, М.Г. Чумаченко, так і зарубіжні вчені-економісти: А. Бабо, Ф. Вуд, К. Друрі, Роберт Н. Єнтоні, С. Котляров, В.В. Леонтьєв, Я. Соколов, та інші вчені. Проте, питання організації ефективної роботи аудитора в ході перевірки фінансової звітності потребують детального вивчення та їх вирішення.

Метою статті є вивчення основних підходів, особливостей  та проблемних питань щодо здійснення аудиту фінансової звітності підприємства  в сучасних умовах господарювання.

Виклад основного матеріалу. Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» всі підприємства та організації повинні на основі даних бухгалтерського обліку складати і подавати як річну, так і квартальну фінансову (бухгалтерську) звітність. Так, фінансова звітність  -  бухгалтерська  звітність,  що містить інформацію про фінансове становище,  результати діяльності та  рух грошових коштів підприємства за звітний період [1].

Таким чином, аудит фінансової звітності підприємства проводиться з метою висловлення незалежної думки аудитора про її  достовірність  в  усіх  суттєвих аспектах   та  відповідність  вимогам  законів  України,  положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших  правил  (внутрішніх положень    суб'єктів    господарювання)    згідно   із   вимогами користувачів.

На підставі цього аудиторами проводиться детальний аналіз фінансових результатів діяльності підприємства, що характеризують його економічну ефективність, тобто чи  підприємство отримує прибуток  протягом звітного періоду чи збиток. Прибуток формується поступово протягом фінансово-господарського року. Більшу частину прибутку становить прибуток від реалізації продукції, одержаний у вигляді різниці між виторгом від реалізації продукції і витратами на її виробництво та збут. Також на підприємстві можливі доходи та витрати, які не пов'язані з реалізацією продукції, але збільшують або зменшують суму прибутку або збитків – це фінансові результати, отримані від інвестиційної та фінансової діяльності, а також результати, які пов'язані з надзвичайними подіями [5]. Отже, детальній перевірці підлягають доходи і видатки підприємства.

На початку аудиту фінансової звітності суб'єктів підприємницької діяльності встановлюється відповідність її чинним законодавчим та іншим нормативно-правовим  актам (Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", затвердженим Положенням (стандартам) бухгалтерського обліку тощо) [1,2]. У зв’язку з цим, серед основних причин допущених перекручувань і порушень при формуванні фінансових результатів на сьогодні виділяють свідомі і не свідомі дії посадових осіб, що займаються підготовкою вихідної інформації про діяльність підприємства. При цьому, багато фактів порушень виникають на практиці в результаті неправильних арифметичних дій при здійсненні різних розрахунків. Ці факти обману і помилок приводять до перекручування даних про рівень витрат на виробництво і фінансових результатів, а також перекручування звітності.

Тому, на нашу думку, аудитор при перевірці фінансових результатів діяльності підприємства повинен приділяти багато уваги перевірці правильності підсумкових даних у первинних документах, звітах, регістрах аналітичного і синтетичного обліку, складених підприємством кошторисів і форм звітності, таблиць, звітних калькуляцій і відомостей з різних видів розрахунків на всіх  ділянках діяльності.

З метою охоплення зазначеної інформації аудиторська перевірка фінансової звітності проводиться у наступній послідовності:

Етап 1. Перевірка правильності складання балансу: для перевірки балансу можна скласти альтернативний баланс за даними головної книги.

Етап 2. Перевірка узгодженості показників форм річної бухгалтерської звітності. Як правило, для цієї перевірки використовуються таблиці, складені спеціалістами аудиторських фірм.

Етап 3. Перевірка Головної книги або іншого аналогічного регістру бухгалтерського обліку. Як правило, для цього аудитор використовує спеціальні компютерні програми.

Етап 4. Перевірка відповідності оборотів і залишків по всіх журналах та відомостях синтетичного обліку з даними Головної книги. Особливу увагу звертають на суми статей балансу по розрахунках з фінансовими, податковими органами, установами банків тощо[6].

Підсумком аудиту фінансової звітності підприємства є аудиторський висновок, який не лише засвідчує її достовірність, а й містить у собі висновки стосовно повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності підприємства.

Висновки. Розглянуте вище підтверджує, що аудит фінансової звітності підприємства сприяє виявленню помилок, запобіганню банкрутства, визначенню перспективних напрямів розвитку підприємницької діяльності в умовах жорсткої конкурентної боротьби. Основною передумовою аудиту фінансової звітності є взаємна зацікавленість підприємства в особі його власників, держави в особі податкової адміністрації і самого аудитора в забезпеченні реальності та достовірності обліку і звітності.

 

Список використаних джерел

1.     Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999  № 996-XIV зі змінами і доповненнями.

2.     http://zakon.rada.gov.ua

3.     Бондаренко Н.О. Аудит суб'єктів підприємницької діяльності: Навч. посібник для студ. вищих навч. Закладів / Н.О. Бондаренко, В.Д. Понікаров, С.М. Попова. - К.: Центр навчальної літератури, 2004.- 299с.

4.     Бадеха О.Л. Планування аудиту// Аудитор України. – 2010. - №11. С.33-35.

5.     Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація / Н.І. Дорош. – К. : Вид-во "Знання", 2001. – 402 с.