«Наука и образование без границ – 2011» /Экономические науки”/ 3.Финансовые отношения

Мештешуг Людмила Олександрівна,

 

група ФН 71 – 11  Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Україна

Науковий керівник   Антонюк В. В.,  Вінницький соціально-економічний інститут Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Україна

 

 

ФОРМУВАННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

                                      

Метою фінансової діяльності місцевих органів влади є задоволення суспільних інтересів і потреб та сприяння соціально-економічному розвитку регіону. Тому головними функціями місцевих органів влади мають бути: освіта (дошкільна, позашкільна, шкільна), соціальне забезпечення, медичні послуги, організація культурних заходів, відпочинку і спорту, комунальні послуги, охорона навколишнього середовища, суспільно-санітарна служба, транспортні послуги, місцевий розвиток, загальне адміністрування.У цілому місцевим фінансам властиві два прояви – економічний, що полягає у створенні умов для розвитку ділової активності на відповідній території, і соціальний, що проявляється через різні відносини між учасниками виробничої і невиробничої сфер, з одного боку, та підприємствами і державою – з іншого.

Сутність фінансового забезпечення місцевих органів влади розглядали як сукупність заходів щодо акумуляції, розподілу та використання фінансових ресурсів з метою створення умов, що сприяють нормальному здійсненню економічних процесів на відповідній території, реалізації запланованих соціальних програм, проектів, та запобіганню і усуненню порушень при використанні фінансових ресурсів. Базис фінансового забезпечення місцевих органів влади залежить не тільки від оптимізації доходів місцевих органів влади, але і від раціоналізації їх видатків. Із збільшенням витрат держави зменшується самостійність місцевих органів влади та звужується їх фінансова база.

 Фінансові ресурси місцевих органів влади можна визначити як фонди коштів, що створюються і використовуються на соціальний і економічний розвиток регіонів. Важливою є структуризація джерел формування місцевих фінансових ресурсів. Джерела фінансування потреб органів місцевого самоврядування різноманітні, та за фіскальним і соціально-економічним значенням з-поміж них виділяються доходи місцевого бюджету, позики, фінансові ресурси комунальних підприємств, фінансові ресурси населення, інвестиції, цільове фінансування регіональних програм з Державного бюджету, позабюджетні фонди і міжбюджетні трансферти. Така ситуація пов’язана з тим, що, по-перше, місцеві органи влади не несуть суворої відповідальності за неефективне використання отриманих фінансових ресурсів, по-друге, відсутні стимули до економічного розвитку підвідомчих територій, оскільки розрив між доходами і видатками, який утворився внаслідок недостатнього обсягу власних надходжень, однак буде покрито за рахунок трансфертів з вищестоящого бюджету.

Головними проблемами фінансового вирівнювання регіонів можна визначити: неефективне використання отриманих трансфертів на місцях, що не сприяє покращенню соціально-економічного розвитку регіонів; відсутність у місцевих органів влади дієвих стимулів у розвитку додаткових джерел фінансування розвитку територій; відсутність у місцевих органів влади стимулів до активізації інвестиційної діяльності в регіонах; подальше поглиблення диспропорцій у розвитку окремих територій України. Для вирішення названих проблем насамперед необхідно реформувати систему місцевих податків і зборів з метою створення належної податкової бази формування доходів місцевих бюджетів.

З метою стабілізації доходної бази місцевих органів влади за рахунок збільшення податкових надходжень від місцевих податків, запропоновано реформувати систему місцевих податків і зборів. Насамперед необхідно ліквідувати непродуктивні податки і збори.

У складі місцевих податків і зборів доцільно залишити комунальний податок, ринковий збір і податок з реклами.

Запропоновано збільшити розмір комунального податку і змінити базу для його нарахування – замість неоподатковуваного мінімум доходів громадян використовувати мінімальну заробітну плату. Збільшення доходної частини місцевих бюджетів має відбуватися паралельно із скороченням видаткової. Досягти скорочення видаткової частини можна завдяки розбудові комунального сектора економіки на місцях і збільшення кількості малих підприємств. Розбудова комунального сектора економіки має відбуватися у напрямі створення комунальних підприємств у прибуткових галузях економіки, таких як: готельний і ресторанний бізнес, роздрібна торгівля.

Збільшення кількості прибуткових комунальних підприємств і малих підприємств сприятиме не тільки збільшенню доходної частини місцевих бюджетів за рахунок збільшення податкових надходжень, але й зменшенню видаткової за рахунок зменшення на неї соціального навантаження.

 

літературА

 

1.            Місцеві фінанси: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. / М. А. Гапонюк, В. П. Яцюта, А. Є. Буряченко, А. А. Слав­кова. — К.: КНЕУ, 2002. — 184 с. ISBN 966–574–361–9

2.            Бюджетний моніторинг. Аналіз виконання бюджету за 2010 р. // режим доступу [електронний ресурс] : http://www.mbr-ukr.org.