Буднік М.М., Горлач Н.О.

Харківський торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Роль фінансових посередників на ринку фінансових послуг Украіни на сучасному етапі

За відносно незначний часовий інтервал свого становлення ринок фінансових послуг демонструє суттєву позитивну динаміку. Але при цьому його розвиток має дискретний та фрагментарний характер, що проявляється у значній нерівномірності обсягів активів, структурі та якості наданих послуг, що приводить до невідповідності зростаючим потребам національної економіки.

Формування ефективного ринку фінансових послуг неможливе без створення та розвитку якісних фінансових посередників – банків і небанківських фінансово- кредитних установ. 1

Провідну роль у розвитку вітчизняного ринку фінансових послуг відіграють банківські установи. Їх частка в загальному розмірі активів кожного року стабільно зростає. За останні 5 років частка банків зросла з 87 до 94 %. Отже, можливості розвитку небанківських фінансово- кредитних установ (далі – НФКУ) сьогодні в Україні не використовуються повною мірою. Це, перш за все, пов’язано зі значно меншим часовим інтервалом, за який відбулось їх становлення та розвиток. Окрім того, відсутність розробленої стратегії розвитку ринку фінансових послуг в Україні, недостатньої законодавчої бази уповільнює темпи його розвитку, призводить до формування недоліків його функціонування та недосконалості розвитку, що в свою чергу позначається на вирішенні стратегічних економічних та соціальних проблем країни, забезпеченні її національних фінансових інтересів. Водночас, незважаючи на зазначені проблеми, практично всі НФКУ протягом останніх років демонструють високі темпи нарощення своїх активів.  Ступінь розвитку ринку фінансових послуг обумовлюється кількістю та якістю фінансових посередників, а також різноманітністю фінансових послуг, які вони можуть запропонувати.

Зростання ролі фінансових посередників (банків і небанківських установ) і розширення сфери їх послуг стають характерними рисами сучасного економічного розвитку і проявляються повсюдно при обслуговуванні клієнтів як учасників ринку при розміщенні та/або залученні капіталу. Надання фінансових послуг (і в першу чергу – масових у поєднанні із специфічними) стає високодохідним бізнесом.

Для того, щоб визначити роль фінансових посередників у розвитку ринку фінансових послуг та економіки в цілому, необхідно перш за все чітко сформувати позицію щодо розуміння сутності та ролі в економіці власне самого ринку. В наукових дослідженнях, присвячених проблемам розвитку ринку фінансових послуг в Україні та його суб’єктів, відсутній єдиний підхід до розуміння його сутності, ролі та функцій.

На сьогодні склалися декілька точок зору щодо сутності ринку фінансових послуг:

- ринок фінансових послуг ототожнюється з фінансовим ринком;

- ринок фінансових послуг і фінансовий ринок – це різні поняття, але тісно пов’язані між собою.

На нашу думку, фінансовий ринок та ринок фінансових послуг мають різне функціональне навантаження, але не можуть існувати окремо, вони взаємодоповнюють та взаємно обумовлюють рівень розвитку один одного.

З точки зору вітчизняного законодавства, ринки фінансових послуг – це сфера діяльності учасників ринків фінансових послуг з метою надання та споживання певних фінансових послуг. До ринків фінансових послуг належать професійні послуги на ринках банківських послуг, страхових послуг, інвестиційних послуг, операцій з цінними паперами та інших видах ринків, що забезпечують обіг фінансових активів.

За функціональним наповненням, на нашу думку, ринок фінансових послуг – це система економічних відносин з приводу задоволення економічних та соціальних потреб споживачів шляхом надання послуг фінансового характеру з метою акумуляції тимчасово вільних фінансових ресурсів та їх подальшої трансформації в інвестиції на фінансовому ринку.

Слід зазначити, що система спеціалізованих фінансових посередників має можливість надавати власникам заощаджень більші вигоди, ніж просто можливість одержувати відсотки на капітал.

Діяльність фінансових посередників на ринку фінансових послуг має на меті з одного боку, акумулювати розрізнений капітал домогосподарств та суб’єктів господарювання та перетворити його в потужні інвестиційні ресурси для розвитку економіки країни, а з іншого – задовольнити економічні та соціальні потреби споживачів, надаючи весь спектр фінансових послуг.

Отже, в Україні найбільш потужними серед фінансових посередників є саме банки, частка їх активів в загальній сумі всіх активів фінансових посередників поступово зростає. Це ще раз підтверджує той факт, що в Україні сформована банкоорієнтована модель ринку фінансових послуг. Загальна сума всіх активів фінансових посередників щодо валового внутрішнього продукту країни поступово зростає, але водночас, порівняно із аналогічними показниками економічно розвинутих країн, цей показник є досить низьким. Нерівномірне зростання активів різних сегментів ринку обумовлене в основному різними стадіями їх розвитку: нещодавно створені недержавні пенсійні фонди лише розпочинають свою діяльність і нарощують активи з відносно незначної бази; кількість страхових компаній залишається сталою і різкого збільшення рівня капіталізації у цьому найрозвинутішому небанківському секторі не відбувається. Суттєвою причиною збільшення активів фінансових компаній стало те, що в минулому році вони активно вживали заходи щодо підвищення рівня своєї капіталізації з метою дотримання встановлених Державною комісією з регулювання ринку фінансових послуг України нормативів, спрямованих на забезпечення їх фінансової надійності і захист майнових інтересів споживачів фінансових послуг.