Економічні науки/

Кеверо Людмила

Науковий керівник : Русул Л.В.

Буковинський державний фінансово-економічний університет

Особливості розвитку транспортного страхування в Україні

     Вступ

     Транспортна галузь є однією з найважливіших сфер національної економіки, ефективне функціонування якої, здійснює значний вплив на темпи соціально-економічного розвитку країни та стан національної безпеки.

     Транспорт, поєднуючи в часі та просторі виробників і споживачів товарів та послуг, зменшує часовий та просторовий розрив між виробництвом та споживанням і забезпечує ефективне використання виробничих ресурсів. Збільшення обсягів національного виробництва обов’язково супроводжується зростанням показників діяльності транспортної галузі, тому рівень її розвитку є важливим індикатором стану економіки країни в цілому[5].

     Постановка проблеми

     В умовах постійного збільшення кількості суб’єктів транспортного ринку та необхідності відновлення обсягів вантажообігу і пасажирообігу суттєво зростає значення всіх видів транспорту. Тому розвиток транспортної галузі вимагає формування надійної системи гарантій, що забезпечується страхуванням, оскільки саме страховий захист дозволяє створити умови для безперервного розширеного відтворення. Як і будь-який інший сегмент економічної системи, транспортна галузь відчуває на себе дію різних за своєю природою та характером негативних факторів. На сьогоднішній день, більшість економістів погоджуються з тим, що сучасне суспільство слід розглядати як «суспільство ризику», тобто всі учасники економічних процесів знаходяться під впливом різних ризиків. Відповідно, основне завдання суб'єктів економічного процесу полягає в розробці та запровадженні заходів спрямованих на зменшення або ліквідацію негативного впливу ризиків на їхню діяльність. Одним з найбільш популярних інструментів управління ризиками транспортних підприємств є страхування.

     Аналіз останніх досліджень і публікацій

     Проблеми функціонування  транспортного страхування в сучасних умовах були предметом розгляду в публікаціях  таких  вітчизняних   вченихюяк д       Лесика Л.М.,   Залєтова О.М.,  Внукової   Н.М., Успаленко В.І. , Временко Л.В. та багатьох інших. Але в наукових працях недостатньо уваги приділяється питанням вдосконалення страхового захисту на транспорті, не розкриті його особливості в сучасних умовах та не сформульовані підходи до підвищення ефективності механізму страхового захисту транспортних ризиків[5].

     Постановка завдання

     Таким чином, метою даного дослідження є аналіз сучасного стану вітчизняного ринку транспортного страхування, визначення особливостей страхування транспортних ризиків та вдосконалення механізму його функціонування.

     Виклад основного матеріалу

     Під транспортними ризиками розуміються ризики, які пов'язані з реалізацією транспортної послуги. А тому, транспортне страхування можна визначити як сукупність видів страхування від ризиків, які виникають на різних видах транспорту. Об'єктами страхування при цьому можуть бути, як самі транспортні засоби, так і вантаж, і відповідальність експлуатантів транспортних засобів, і життя та здоров'я осіб, які експлуатують транспортні засоби[1] .

   Важливість організації страхового захисту транспортних перевезень пов'язана із специфікою притаманною самому транспортному процесу та ризикам транспортного підприємства :

 - транспортному підприємству притаманний катастрофічний характер збитків, коли можливий фінансовий крах підприємства через одночасне руйнування транспортного засобу, вантажу, загибель пасажирів та екіпажу;

   - для транспортного підприємства характерною є слабка передбачуваність конкретних ризиків (загроз), які можуть виникнути на шляху транспортного засобу, пов'язана із великою різноманітністю таких загроз. Відповідно, розроблюються окремі кваліфікаційні вимоги до перевізників, систем безпеки, транспортних засобів, тари, тощо;

   - при реалізації транспортної послуги власник, як правило, не контролює свій майновий інтерес у транспортному засобі, який  здійснює перевезення  та передає відповідальність за збереження своєї власності перевізнику. Останній у розумних межах приймає на себе відповідальність за вантаж, пасажирів та транспортний засіб[2].

     Перераховані особливості ризиків транспортного підприємства вимагають розробки стратегії страхування майнових та особистих інтересів всіх його учасників відповідно до їх інтересів та відповідальності. Тому, стратегія страхування транспортних ризиків має включати :

   - страхування майнових інтересів власників транспортних засобів від ризиків, притаманних транспортному підприємству (страхування каско);

   - страхування майнових інтересів власників вантажів, які перевозяться (страхування вантажів та багажу);

   - страхування життя та здоров'я пасажирів транспортного засобу на період здійснення перевезення [4].

      З перерахованого вище, бачимо, що транспортне страхування є досить важливим на сучасному розвитку нашої держави, воно набуває все більшого розвитку і поширення. Про це свідчить динаміка основних показників страхування автотранспорту, - страхування наземного транспорту (КАСКО), страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ), страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів («Зелена Картка»), наведена у табл. 1.

Таблиця 1.

Динаміка основних показників автострахування

за 2009-2010 рр.

Показник/ вид страхування

Валові страхові премії

Валові страхові виплати

Темпи приросту

2009

2010

2009

2010

Валові страхові премії

Валові страхові виплати

млн. грн.

млн.грн.

млн.грн.

млн.грню

2010

2009

Страхування наземного транспорту  (КАСКО)

3 887,90

3 660,70

2 487,00

1 776,20

-5,8

-28,6

Обовязкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ)

1 430,90

1 776,30

568,3

759

24,1

33,6

" Зелена картка"

252,9

285,2

71,3

90,7

12,8

27,2

Всього

5 571,70

5 722,20

3 126,60

2 625,90

2,7

-16

 

     Згідно з даними таблиці, станом на 31.12.10 обсяг валових страхових премій з авто страхування зріс на 2,7 %, а обсяг валових страхових виплат скоротився на 16%. При цьому частка валових страхових премій та валових страхових виплат страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ) в авто страхуванні становить 31,0% та 28,9 % відповідно.

     Надходження валових премій при страхуванні наземного транспорту (КАСКО) за 12 місяців 2010 року скоротилися на 5,8 % у порівнянні з аналогічним періодом 2009 року і складає 3 660,7 млн. грн. При страхуванні цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ), обсяг валових страхових премій збільшився на 24,1% і становив 1 776,3 млн. грн.

    За 12 місяців 2010 року на 1 147, 4 тис. одиниць (або на 16,4 %) збільшилась кількість укладених договорів страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ) – до 8 151,7 тис. одиниць.

     Обсяг валових виплат при страхуванні наземного транспорту (КАСКО) за 12 місяців 2010 року становив 1 776,2 млн. грн., що на 28,6 % менше, ніж за аналогічний період 2009 року; розмір валових виплат при страхуванні цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ) становив 759,0 млн. грн., що на 33,6 % більше, ніж за аналогічний період 2009 року[5].

     Рівень валових виплат зі страхування наземного транспорту (КАСКО) станом на 31.12.10 становив 48,5 %, при страхуванні цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ) 42,7 % (рис.1).

Рис.1. Рівень валових страхових виплат

     Для подальшого розвитку транспортного страхування  та запобігання необґрунтованому витоку коштів за кордон необхідно зміцнити національний перестрахувальний ринок і вдосконалити нагляд за перестраховою діяльністю.

     Висновки і пропозиції

     Отже, дослідивши та проаналізувавши стан автострахування в Україні, можна сказати, що рівень страхування у даній галузі перебуває на етапі розвитку, тому ринок обов’язкового страхування цивільно – правової відповідальності власників наземних транспортних засобів вимагає постійного контролю й уваги з боку аналітиків. Зауважимо, що збільшення кількості транспортних засобів – основний стимулюючий фактор щодо розвитку ринку автострахування. Адже більше транспортних засобів – вірогідніший ризик, а отже, і вища потреба у якісному і доступному страхуванні.

     Транспортна галузь розвивається дуже динамічно під впливом багатьох факторів, тому необхідно підвищити рівень та якість обміну інформацією зі страховиками на основі впровадження нових технологій управління інформаційними потоками. Необхідно розширити права та можливості страхових компаній на отримання необхідної інформації про конкретні транспортні ризики та інформації, пов’язаної з предметом страхування та розслідуванням страхового випадку[3].

     Особливу увагу необхідно звернути на зарубіжний досвід у транспортному страхуванні, використання якого може значно підвищити його ефективність. Транспортне страхування дуже часто використовується шахраями, тому необхідно значно посилити відповідальність за шахрайство у цій сфері.

     Для визначення тенденцій та перспектив розвитку транспортного страхування необхідно кожний вид страхових послуг більш детально розглянути за видами транспорту та виділити особливості їх реалізації в сучасних умовах.

      Для підняття рівня розвитку автострахування в Україні має бути більш якісний та доступний сервіс, скорочення розгляду справ до одного тижня, можливість компромісних виплат, підтримка транспортних засобів в дорозі (евакуатор, готель, квитки). Також слід більше працювати над тим, щоб клієнт був більш обізнанішим. Проблема страховика – працівники не вміють продавати страхові продукти. Позитивно вплине на стан автострахування в Україні відкриття центрів врегулювання збитків з розгалуженою мережею та повномасштабного впровадження власної інформаційної системи з персоніфікованим веб-доступом салонів, банків, страхових компаній до бази даних компаній-посередників.

     Використана література:

1.     Закон України «Про внесення змін до Закону України  « Про страхування» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?user=o1

2.     Внукова Н. М. Страхування: теорія та практика: Навч.-метод. посібник / Н. М. Внукова, В. І. Успаленко, Л. В. Временко та ін.; За заг. ред. Внукової Н.М. - Х.: Бурун Книга, 2009. - 656 с.

3.     Залєтов О.М.  Автострахування: зростання показників на фоні загострення старих проблем /О.М. Залєтов // Страхова справа. – 2010. – №4(28). – с. 4-13

4.     Лесик Л.М. Тенденції та проблеми розвитку обов’язкового страхування цивільно – правової відповідальності власників наземних транспортних засобів в умовах економічної кризи/Л.М.Лесик//Актуальні проблеми економіки.-2010.-№2.-С.214-219.

5.     Панченко О.І., Дубина М.В. Сучасний стан та перспективи розвитку транспортного страхування в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vcndtu/2010_44/30.htm

6.     Офіційний сайт державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг - http: // dfp.gov.ua