д.е.н., доцент, Мігус І.П.

Черкаський національний університет ім. Б.Хмельницького

ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ЕМІСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ: ОСНОВНІ ЕТАПИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

В сучасних економічних умовах все більше акціонерних товариств залучають необхідні для своєї діяльності кошти на фондовому ринку шляхом випуску акцій та облігацій. Вивчення вітчизняних та зарубіжних підходів до проведення випуску та розміщення емісійних цінних паперів, в тому числі й акцій, показало відсутність наукових праць щодо забезпечення економічної безпеки акціонерних товариств та підкреслило актуальність дослідження [1]. Взявши за основу етапи випуску та розміщення акцій, автором було встановлено основні напрямки забезпечення економічної безпеки акціонерного товариства в процесі випуску та розміщення емісійних цінних паперів (рис. 1).

Рис. 1. Основні напрямки забезпечення економічної безпеки акціонерного товариства в процесі випуску та розміщення емісійних цінних паперів

На першому етапі здійснюється забезпечення економічної безпеки при розробці ефективної емісійної політики акціонерного товариства в наступній послідовності [2]: дослідження можливостей ефективного розміщення передбачуваної емісії акцій; визначення мети емісії; визначення обсягу емісії; визначення номіналу, видів і кількості емітованих акцій; оцінка вартості створюваного акціонерного капіталу.

На другому етапі відбувається забезпечення економічної безпеки при здійсненні вибору місця, форми та типу розміщення цінних паперів. Після прийняття українською компанією рішення про розміщення акцій, вона стає перед вибором форми і місця розміщення. На вибір форми розміщення суттєвий вплив здійснює місце проведення розміщення, яке в свою чергу безпосередньо впливає на економічну безпеку акціонерного товариства.

На третьому етапі вживаються заходи щодо забезпечення економічної безпеки при підготовці до закритого розміщення цінних паперів та скликаються загальні збори акціонерів, які приймають рішення про закрите (приватне) розміщення цінних паперів.

На четвертому етапі здійснюється забезпечення економічної безпеки при відкритому (публічному) розміщенні цінних паперів, яке проводиться емітентом самостійно або через андерайтера, що уклав з емітентом договір про андерайтинг. Для оцінки можливості надання послуг з розміщення емісії андеррайтери аналізують бізнес-план використання залучених у результаті емісії ресурсів, можливі ризики, фінансовий стан емітента тощо. У подальшому одержана інформація слугує засобом переконання інвесторів у доцільності придбання цінних паперів даної емісії. Під час відкритого (публічного) розміщення пайові цінні папери не можуть продаватися за ціною, меншою ніж їх номінальна вартість.

На п’ятому етапі здійснюється оцінка впливу результатів розміщення на економічну безпеку емітента. Основними методами, що використовуються при оцінці результатів емісії є наступні методи: витратний – дозволяє визначити витрати на проведення емісії та розміщення цінних паперів та встановити їх частку у сумі отриманого доходу від даної операції; прибутковості – дозволяє визначити прибуток від даної операції та її рентабельність; оцінки вартості капіталу – проводиться за допомогою багатьох способів основними з яких є WACC, CAMP тощо [3].

На жаль більшість акціонерних товариств, розглядаючи емісію акцій та їх розміщення як один із найбільш дешевих способів залучення капіталу, розрахунки ефективності розміщень зводять лише до складання кошторису витрат на їх проведення. Недосконалість проведених розрахунків призводить до несвоєчасної діагностики загроз діяльності товариства та зниження його економічної безпеки.

На шостому етапі здійснюється забезпечення економічної безпеки шляхом постійної підтримки статусу публічного акціонерного товариства після розміщення цінних паперів, що є необхідною складовою діяльності будь-якого публічного акціонерного товариства, які вийшовши на біржу повинні постачати інвесторів відповідною актуальною інформацією та своєчасно публікувати звітність, оскільки на даному етапі склад та спрямованість інформаційних потоків продовжує відгравати ключові позиції.

Лукашов А.В. передбачає наступні дії емітента після здійснення публічного розміщення акцій та протягом усього подальшого терміну діяльності товариства, а саме [4, C.18]: регулярна робота з інвесторами; підготовка та публікація регулярної звітності; організація виступів топ-менеджерів на міжнародних форумах та дискусійних майданчиках; організація зустрічей топ-менеджерів з крупними інвесторами та фонд-менеджерами тощо.

Автор пропонує зазначені напрями доповнити такими [1]: підтримка корпоративного сайту; розкриття істотних фактів про діяльність акціонерного товариства на корпоративному сайті та у засобах масової інформації; випуск аналітичних звітів. Саме розкриття інформації про поточну та стратегічну діяльність акціонерного товариства допоможе йому залишатись пізнаваною компанією, тобто публічною, що, в свою чергу, покращить стан його економічної безпеки.

Отже, автором було встановлено фактори, які впливають на економічну безпеку емітента, проведено аналіз основних етапів забезпечення економічної безпеки акціонерного товариства в процесі випуску та розміщення емісійних цінних паперів, встановлено основних учасників даного процесу та з’ясовано основні загрози економічній безпеці акціонерного товариства на цих етапах за умови розміщення на території України.

Література:

1. Мігус І.П. Економічна безпека емісійної діяльності акціонерних товариств: Монографія [Текст] / І.П. Шульга. - Черкаси: вид-во «МАКЛАУТ», 2010. - 425 с.

2. Бланк А.И. Управление формированием капитала [Текст] / И.А. Бланк. К.: «НИКА-ЦЕНТР», 2000. – 512 с.

3.Ronald J. Gilson, Bernard Black, Does Venture Capital Require an Active Stock Market? //Journal of Applied Corporate Finance, Winter 1999, p. 36 – 48.

4.Лукашов А.В. ІРО от І до: Пособие для финансовых директоров и инвестиционных аналитиков [Текст] / А. Лукашов, А. Могин. – 2-е изд., испр. и доп. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2008. – 361 с.