«Наука и образование без границ – 2011» / Экономические науки”/4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

Гулькевич Юлія Євгенівна,

група ФН 71 – 11  Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Україна

Науковий керівник   Антонюк В. В.,  Вінницький соціально-економічний інститут Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Україна

Інформаційна підтримка оцінки

інвестиційної привабливості підприємств

 

Постановка проблеми.  Практично, будь-який напрямок бізнесу характеризується високим рівнем конкуренції. Для збереження своїх позицій та досягнення лідерства, підприємству необхідно постійно розвиватись, засвоювати нові технології, розширювати сферу діяльності. В подібних умовах настає момент, коли керівництво приймає рішення про залучення інвестицій, які надають підприємству додаткові конкурентні переваги. Початком інвестиційного процесу є оцінка інвестиційної привабливості підприємства.  Від отриманих, в процесі оцінки, даних залежить надійність та ефективність реалізації інвестиційного проекту. Серед усіх критеріїв, які характеризують інвестиційну привабливість підприємства, в умовах домінуючих економічних методів управління, на перший план виходять фінансово-економічні показники.

Слід зазначити, що підхід до оцінювання інвестиційної привабливості підприємства за допомогою фінансових показників все рідше задовольняє потреби менеджерів, акціонерів, інвесторів. По-перше, надмірний акцент на досягнення короткострокових фінансових результатів може призвести до надмірних інвестицій у короткострокові активи, в той час коли інвестування довгострокових проектів може опинитися під загрозою. По-друге, на рівень інвестиційної привабливості підприємства великий вплив мають і нематеріальні активи: бренди, знання та досвід менеджерів, клієнтська база, використання новітніх технологій. У зв’язку з цим оцінювати ефективність бізнесу тільки за допомогою традиційних фінансових показників неправомірно [1, с. 84].  Все це свідчить про те, що проблема вибору показників й досі залишається найбільш актуальним й дискусійним питанням. На даний момент так і не сформована єдина система, яка б одночасно задовольняла потреби інвесторів щодо об'єкта інвестування, дозволяла отримати дійсно об'єктивну інформацію і не була б занадто трудомісткою. У зв’язку з цим, широкого розповсюдження на даний час набувають методики поєднання кількісних та якісних характеристик стану підприємства. Треба зауважити, що таке поєднання, безумовно, доповнює оцінку, але має бути достатньо обґрунтованим. Це підтверджує доцільність проведення подальшого дослідження проблеми організації інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Слід зазначити, що дану проблему розглядали у своїх роботах науковці та економісти: А.Л. Алдохін, В.В. Буряк, І.О. Бланк, О.С. Виханський, М.С. Герасимчук, А.О. Радзишевський, В.С. Рожнов,  А.В. Мєшков,  А. Строєв, С.В. Юхимчук, та інші.

Однак, питанням вибору показників для оцінки інвестиційної привабливості підприємств приділено недостатньо уваги, що істотно знижує ефективність процесу інвестування.

Мета дослідження. Метою дослідження є інформаційна підтримка оцінки інвестиційної привабливості на основі діагностичних підходів.

Основні результати дослідження. Інвестиційна привабливість підприємства  це інтегральна характеристика підприємств з позиції перспектив розвитку, обсягу і можливостей збуту продукції, ефективності використання активів і їх ліквідності, стану платоспроможності й фінансової стійкості [2, с.143]. Оцінка й аналіз інвестиційної привабливості – це можливість виявити недоліки у діяльності підприємства, передбачити заходи щодо їх ліквідації та поліпшити можливості залучення інвестиційних ресурсів. А це у свою чергу, дає можливості інвесторам визначитися у своєму рішенні про інвестування у дане підприємство [3, с. 206]. Інформаційні потреби інвестора визначаються як сукупність оброблених певним чином даних, за допомогою яких існує можливість встановити відповідність фактичних параметрів, що характеризують діяльність підприємства, критеріям інвестиційної привабливості, визначених інвестором. Кількість та зміст таких параметрів має відповідати інтересам інвестора, тобто характеристики діяльності торговельного підприємства можуть визначатися як критерії інвестиційної привабливості, виходячи з доцільності їх вивчення [4]. Найбільшу питому вагу в загальному обсязі інформації для контролю та аналізу інвестиційної привабливості має інформація, яка міститься у звітності торговельних підприємств (33%) та у нормативно-правових джерелах (31%). Це свідчить про те, що зазначені джерела є основними з точки зору забезпечення інформаційних потреб інвесторів. До додаткових джерел інформації відносяться джерела, які містять статистичні дані, що характеризують стан ринку, певні загальноекономічні аспекти інвестиційної привабливості торговельних підприємств (наприклад, рівень інфляції). Такі джерела забезпечують потребу в інформації, яка використовується з метою підвищення зручності та ефективності обробки основної [4, 5]. Важливим чинником є вибір інформаційного джерела даних для проведення оцінки інвестиційної привабливості. В основі інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств лежить якісна побудова інформаційної системи бухгалтерського й управлінського обліку, а також організації облікової інформації [6]. Параметри оцінки визначаються впливом різноманітних чинників. Їх пріоритетність полягає в тому, що вони дають можливість сформувати збалансовану трьохвимірну систему координат "прибутковість - ризик - перспектива", що покликана підвищити ефективність прийняття управлінських рішень [7].

Інформаційно-аналітична підтримка інвестиційних рішень на основі загальної фінансової діагностики  формується на основі трьох підходів: фінансового, ресурсного, організаційного. Підхід до проведення фінансової діагностики з метою оцінки інвестиційної привабливості має бути комплексний з використанням як кількісних, так і якісних порівнянь. Підбір методик та інструментів для її проведення необхідно здійснювати у відповідності до цілей, завдань, зовнішніх та внутрішніх умов, техніко-технологічного забезпечення, принципів, нормативів. Проведення такої комплексної оцінки не може здійснюватись одномоментно. Традиційно рекомендується проводити загальну фінансову діагностику за результатами звітного року. Особливо це стосується оцінки стійкості капіталу.

 

Рис. 1. Інформаційна підтримка оцінки інвестиційної привабливості на основі  діагностичних підходів

 

Оцінку ресурсної (господарської) стійкості, а також стійкості управління необхідно проводити за необхідністю в інформаційному забезпеченні обґрунтування та прийняття інвестиційних рішень, а також координації роботи організаційно-функціональних структур (рис. 1.).

Оцінка стійкості капіталу (фінансів) здійснюється шляхом аналізу динаміки та структури балансу, поглибленого аналізу активів та пасивів, а також за результатами розрахунку відносних та абсолютних показників. Базовий набір фінансових коефіцієнтів можна використовувати як для  комплексних досліджень, так і для одиничних розрахунків.  У межах будь-якого виду діагностики підприємства, правильне оцінювання стану досліджуваного об’єкта і постановка діагнозу вимагають побудови системи критеріїв, здатних адекватно відобразити специфіку конкретного об’єкта з врахуванням впливу на нього у той чи інший період часу відповідних факторів.

Висновки. Визначені основні складові інформаційно-аналітичної підтримки інвестиційних рішень на основі трьох підходів: фінансового, ресурсного, організаційного. Обґрунтована необхідність проведення інформаційної підтримка оцінки інвестиційної привабливості на основі діагностичних підходів.  Підкреслені основні питання,  на які потрібно звернути додаткову увагу при здійсненні комплексної оцінки інвестиційної привабливості.

Література:

1.   Вахрушина М.А. Комплексный экономический анализ хозяйственной деятельности предприятия. Учебное пособие. – М.:2008.-461с.

2.   Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Нач. посібник. – 2-е вид. – К.: Каравела, 2008. – 432с.

3.   Коюда В.О., Лепейко Т.І., Коюда О.П. Основи інвестиційного менеджменту: Навч.посібник.- К.: Кондор, 2008. – 340с.

4.   Шерстюк О.Л. Роль аудиту фінансової звітності в дослідженні інвестиційної привабливості підприємств // Технический прогресс и эффективность производства: Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Выпуск 24. –  Харьков: НТУ ХПІ. — 2001. — С. 72-75.

5.   Шерстюк О.Л. Роль облікової інформації у дослідженні інвестиційної привабливості підприємств // Економіка та підприємництво: стан та перспективи: Зб.наук.праць. – Київ: КНТЕУ. – 2002. – С. 119-125.

6.   Гречина І.В. Проблеми моделювання інформаційно-комунікаційного забезпечення оцінки інвестиційних привабливості [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Tiru.

7.   Гайдуцький А. Класифікація чинників інвестиційної привабливості економіки / А. Гайдуцький // Ринок цінних паперів України. - 2004. - №9/10. - С. 9-14.