Головко О.Г., Шахова О.О.

Харківський інститут банківської справи

Університету банківської справи Національного банку України

 

Перспективи залучення іноземних інвестицій в економіку харквського регіону

 

Харківська область - одна з найбільш розвинених областей України, яка традиційно має потужний промисловий потенціал. У Харківському регіоні сконцентровано понад 800 промислових підприємств, на яких працює близько 180 тис. чол. Спеціалізація промисловості Харківської області - машинобудування, виробництво будівельних матеріалів, газова, легка, харчова галузі промисловості. Харківський регіон має особливий за комбінацією багатьох факторів потенціал, який робить його привабливим для іноземних інвестицій. У рейтингу інвестиційної привабливості за обсягами залучених інвестицій регіон займає провідні позиції в Україні.

Головні конкурентні переваги нашої області для ведення бізнесу та ефективного інвестування полягають у вигідному географічному положенні та розвиненій інфраструктурі. Через Харківську область проходять найважливіші залізничні та автомобільні магістралі, які зв’язують північ Росії, Європу і країни Балтії з півднем Росії, Кавказом і країнами Азії. Пріоритетними галузями для залучення інвестицій у нашому регіоні є фінансова діяльність, операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям, промисловість [1].

Питанням інвестування та ролі інвестиційного процесу для розвитку економіки країни в цілому та Харківського регіону, зокрема, приділяється багато уваги. Oскільки регіон має дійсно велику кількість привабливих підприємств та проектів, які потребують залучення прямих іноземних інвестицій.

На початок 2011р. прямі інвестиції (акціонерний капітал) становили 2714,0 млн. дол., у т.ч. з країн ЄС – 2476,5 млн. дол. (91,2% загального обсягу), з інших країн світу – 197,0 млн. дол. (7,3%), з країн СНД – 40,5 млн. дол. (1,5%).  У І кварталі 2011р. в економіку області іноземними інвесторами вкладено 53,5 млн. дол. прямих інвестицій. Основна частка збільшення інвестицій здійснена нерезидентами країн ЄС–48,6 млн. дол.

Що стосується галузевої структури інвестицій, то необхідно зазначити, що більша частина іноземного капіталу (68,2%) сконцентрована у фінансовому секторі, головним чином за рахунок вкладень в банківську систему. Це пов’язано з високою ліквідністю і швидкою оборотністю капіталу в даній галузі економіки. У сьогоднішній посткризовій ситуації залучення іноземного капіталу є необхідною умовою відновлення та розвитку банківського сектору. Не менш важливим є питання збільшення залучення іноземного капіталу в промисловість і сільське господарство, на що спрямовані зусилля Харківської облдержадміністрації. 

На сьогоднішній день існують пропозиції щодо залучення іноземних інвестицій у різні галузі промисловості як шляхом прямого інвестування, так і за допомогою створення спільних виробництв на основі розробок харківських учених та можливостей промисловців. Досить актуальним є питання інвестування у розвиток та модернізацію інфраструктури міста у рамках підготовки м. Харкова до чемпіонату Європи з футболу 2012 року (будівництво бізнес-центрів, торговельно-розважальних комплексів, житлового мікрорайону, готелів) [2].

Пріоритетними для залучення прямих інвестицій в області залишаються підприємства, основним видом економічної діяльності яких є: фінансова діяльність – 1890,9 млн. дол. (68,2% від загального обсягу інвестицій); операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям – 244,7 млн. дол. (8,8%); виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 146,5 млн. дол. (5,3%); виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції – 106,9 млн. дол. (3,9%); оптова торгівля і посередництво в оптовій торгівлі – 66,1 млн. дол. (2,4%); целюлозно-паперове виробництво; видавнича діяльність – 57,4 млн. дол. (2,1%); хімічна та нафтохімічна промисловість (хімічне виробництво, виробництво гумових та пластмасових виробів) – 54,3 млн. дол. (2,0%); будівництво – 32,8 (1,2%). На підприємствах промисловості зосереджено 15,7% (435,1 млн. дол.) прямих інвестицій області. З початку року за прямі іноземні інвестиції звітувало 921 підприємство області [3].

Основною задачею нашого регіону є діяльність щодо створення позитивного інвестиційного іміджу. Необхідно створити такі умови для інвестора, щоб він був зацікавлений ​​і впевнений в тому, що вкладені кошти будуть використані ефективно і за цільовим призначенням [4].

Особливу увагу керівництву Харківської області слід приділити інформаційному забезпеченню залучення іноземних інвестицій як найслабшій  ланці у діючому механізмі регулювання цього процесу. Доцільно підтримувати інвестиційні проекти, спрямовані на розвиток приватного сектору, організовувати виставки інвестиційних проектів.  

Запропоновані пропозиції щодо активізації залучення іноземних інвестицій в економіку надані для використання в  роботі  Харківського регіонального Комітету з економічних реформ.

 

Література:

1.     Харківська область. Книга інвестора. – ТОВ «Видавництво Фоліо» 2010 - 264 с.

2.     Стратегія сталого розвитку Харківської області до 2020 року [ електронний ресурс]: режим доступу   http://www.kharkivoda.gov.ua/

3.      http://www.ukrstat.gov.ua/ - Державний комітет статистики України

4.     http://www.kharkivoda.gov.ua/ - Харківська обласна державна адміністрація