Аветісян К.П., Узун Г.В.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

Шляхи підвищення економічної ефективності бізнесу операторів мобільного зв`язку на принципах  маркетингу взаємодії

 

В умовах глобалізації економіки найважливіші завдання розвитку суспільства - поліпшення рівня життя населення, підвищення ефективності суспільного виробництва, сприяння стабілізації соціально-політичних відносин в державі - багато в чому можуть бути забезпечені побудовою світового інформаційного простору за рахунок структурних перетворень національних телекомунікаційних ринків, обумовлених збільшенням обсягів інформаційних потоків, своєчасним розширенням обсягу і спектру послуг. Саме галузь телекомунікацій забезпечує розвиток інфокомунікаційного ринку. Але в останні роки в Україні, незважаючи на позитивну тенденцію розвитку, галузь характеризується наростанням ряду негативних явищ, зокрема у секторі мобільного зв’язку, а саме: уповільненням темпів зростання, загостренням конкуренції операторів зв'язку, зниженням прибутковості послуг, збільшенням міграції та зростанням відтоку абонентів від компаній-операторів, збільшенням витрат на залучення нових клієнтів, зростанням вимог до інфраструктури мережі і бізнесу.

Сформована в галузі ситуація змушує телекомунікаційні компанії шукати нові, більш ефективні способи розробки та надання сучасних телекомунікаційних послуг, спрямованих на більш повне задоволення потреб клієнтів.     У ринкових умовах підвищення ефективності та стійкості розвитку  підприємств  може бути забезпечено, перш за все, вдосконаленням  управління маркетинговою діяльністю. Для практичних завдань операторів мобільного зв’язку особливо актуальним є реалізація концепції маркетингу взаємодії, основна ідея якої полягає у формуванні та підтримці активних  комунікаційних відносин між усіма зацікавленими сторонами, в налагодженні взаємного обміну діловою інформацією [1]. Тому одним із напрямків підвищення ефективності підприємницької діяльності  операторів мобільного зв’язку повинна бути орієнтація системи управління на широке використання сучасних маркетингових технологій та методик для завоювання лояльності споживача та його залучення, закріплення та утримання при наданні послуг.

Різні аспекти маркетингу взаємодії викликають значний інтерес у зарубіжних і вітчизняних учених. Проблеми теоретичних і практичних питань управління підприємствами на основі маркетингу взаємодії, присвячені роботи таких відомих зарубіжних вчених як Алдерсон В., Беррі JI.JI., Бікет Дж., Брюн М., Вавра Т.М., Вебстер Ф., Гренроос С., Дойль П., Зейтамл В.А., Котлер Ф.

Незважаючи на досить велику базу наукових публікацій в сфері маркетингу взаємодії, більшість робіт присвячено загальним методологічним питанням. Залишаються недостатньо вивченими питання практики реалізації прийомів маркетингу взаємодії та формування маркетингових комунікацій на сучасних українських підприємствах, у тому числі в сфері телекомунікацій, зокрема у операторів мобільного зв`язку, тому обрана тема є своєчасною та актуальною для вирішення питань конкурентоспроможності операторів мобільного зв’язку.

Маркетинг взаємодії -  практика побудови довгострокових   взаємовигідних відносин з ключовими партнерами, що взаємодіють на ринку, з метою встановлення тривалих привілейованих відносин. Маркетингова система  взаємодії включає в себе компанію і всі інші  зацікавлені в її роботі групи: споживачів, найманих працівників, постачальників, дистриб'юторів, роздрібних торговців, рекламні  агентства, університетських вчених і всіх,  з ким   компанія встановила  взаємовигідні ділові відносини [3]. Основними принципами цієї концепції маркетингу є персональний  контакт, діалог, вимірність результату та відповідальність [2].

За підсумками року ринок мобільного зв'язку України вступив у фазу реального  насичення, про що свідчить сповільнення динаміки набору нових абонентів. За станом на липень 2011 року проникнення мобільного зв`язку у сукупності всіх операторів становить 115,1 %. Тобто зріст сукупної абонентської бази практично зупинився, що відбивається і на  доходах операторів мобільного зв`язку. Судячи з цієї проблеми перед операторами стає пошук нових шляхів підвищення ефективності діяльності. Згідно прогнозам зростання ринку   буде відбуватися за рахунок стимулювання операторами споживання існуючих і нових послуг користувачами мобільного зв'язку.  Можна зробити висновок, що оператори будуть робити акцент на існуючих абонентах, укріпляючи взаємовідносини, а не на залучення нових. А це основний із принципів маркетингу взаємодії. На сьогодні найвигіднішим шляхом підвищення ефективності діяльності операторів мобільного зв`язку є можливість зміни старої політики діяльності на нову з елементами маркетингу взаємодії.

Діяльність на основі маркетингу взаємовідносин забезпечить наступні переваги для операторів мобільного зв`язку:

-            досягнення зниження витрат, особливо пов'язаних із залученням клієнтів;

-            забезпечиться наявність ключової групи споживачів, яка надає фірмі ринок для тестування і виведення нових продуктів або пропозицій з меншим ризиком, завдяки чому зменшується невизначеність для фірми в цілому;

-            з`явиться бар'єр для входу конкурентів на ринок за рахунок утримання стабільної бази споживачів, крім того, стабільна база задоволених споживачів  є запорукою утримання персоналу фірми.

За допомогою маркетингу взаємовідносин споживач також отримує ряд переваг:

-            тісна взаємодія з компанією, яка приносить психологічне задоволення (споживач спілкується з постійними співробітниками, йому не доводиться щоразу звикати до нових людей);

-            отримання соціальних вигод (встановлення дружніх відносин з персоналом);

-            взаємодія з фірмою, яка дає і економічні вигоди (отримання знижок , бонусів тощо);

-            пристосування постачальником послуги під конкретного споживача за рахунок довгого співробітництва (персоніфікація).

 

Література

 

1.  Алексеев П.В. Философия :[ учеб.] / П.В. Алексеев , А.В. Панин. – М. : Проспект, 2004. – 604 с. 

2.  Большой энциклопедический словарь: 19000  терминов / [под ред.  А.Н.  Азрилияна]. – 2-е изд., перераб. и доп. – М. : Ин-т новой экономики, 1997. – 856 с. 

3. Котлер Ф. Маркетинг менеджмент. Экспресс-курс. 2-е изд. / Пер. с англ. под ред. С. Г. Божук. — СПб.: Питер, 2006. — 464 с.