ЭКОНОМИКА. Маркетинг и менеджмент.

к.е.н., доц. Артеменко Л. П.

студентка, Євич Т.Ю.

Національний технічний університет України

"Київський політехнічний інститут", Україна

Інструменти стратегічного планування

Основою стратегічного планування є розрахунок найкращого використання ресурсів для максимального прискорення руху в стратегічному напрямку. Стратегічне планування - єдиний інструмент, що забезпечує безкризовий розвиток економіки в напрямку сталого зростання якості життя [1].

Вибір конкретних інструментів стратегічного планування залежить від особливостей організації та специфіки завдань, інформаційного забезпечення. Аналізуючи наукові джерела, можна виділити такі основні сучасні інструменти стратегічного планування:

1.   управління за цілями (management by objectives) - це систематичний підхід, що дозволяє фокусувати діяльність підприємств на досягненні цілей і домагатися найкращого результату за допомогою доступних ресурсів [2];

2.   управління знаннями (knowledge management)- це систематичний процес ідентифікації, використання і передачі інформації та знань, які люди можуть створювати, удосконалювати і застосовувати [3];

3.   управління якістю – це скоординована діяльність керівництва та управління організацією, яка орієнтує її на випуск якісної продукції. Система управління якістю задає вимоги до організації та виконання процесів діяльності таким чином, щоб продукт на виході був якісним з точки зору споживача [4];

4.   бенчмаркінг (від англ. Benchmark, "початок відліку") – це механізм порівняльного аналізу ефективності роботи однієї компанії з показниками інших, більш успішних, фірм. Бенчмаркінг знаходить застосування у всіх сферах діяльності підприємства - в логістиці, маркетингу, управлінні персоналом і т. д.[5];

5.реінжиніринг бізнес-процесів (РБП) — один із найскладніших етапів у підвищенні конкурентоспроможності компанії, доведенні її до рівня саморегульованої організації в умовах динамічного ринку. РБП полягає в революційному усуненні в компанії кризових явищ, комплексній трансформації компанії, створенні і підтримці системи безупинних покращень результативності бізнесу [6].

Стандартизовані підходи нині відходять на другий план, оскільки сучасна методологія стратегічного планування розкриває нові перспективи для підприємств. Відносно новим інструментом стратегічного планування є метод "4х4". Він покликаний допомогти керівникам служб та підрозділів отримати гідні результати в роботі ввірених їм підрозділів. Методика була розроблена в рамках теорії обмежень доктора Еліяху Голдратта [7].

Процес розробки плану стратегічного розвитку компанії складний за своєю природою, тому є проблеми з якими стикаються керівники при розробці стратегічних планів, серед яких: відсутність спільної мови між керівниками різних функціональних підрозділів; нерідко втрачається комплексне бачення проблем організації; в організації запущено занадто велика кількість проектів, які неможливо виконувати одночасно; портфель проектів часто не збалансований. Метод був названий «4x4» тому, що він передбачає проведення стратегічного планування в два етапи по 4 дні кожен.

Перший етап, який розбивають на чотири одноденні складові, націлений на вироблення загальної термінології та єдиного розуміння вищим керівництвом цілей, завдань, особливостей і проблем організації. Процес поглибленого вивчення цілей і завдань організації послідовно поширюють вниз за рівнями ієрархічної структури управління організації, доводячи його до кожного співробітника. Етап полягає у вивченні 8-ми основних підсистем організації: операції; фінанси; конструкторсько-технологічні служби; закупівлі; маркетинг; збут; управління кадрами; стратегія. Перед завершенням першого етапу процесу «4x4» повинен бути складений план проекту з впровадження виробленої стратегії із зазначенням ступеня і часу участі кожного виконавця і послідовності дій.

Другий етап підходу «4x4» до стратегічного планування передбачає 4-х денний цикл розробки плану, причому для кожного з перших трьох днів встановлені власні цілі та строки, а четвертий день служить резервом, що дозволяє компенсувати відхилення за часом при вирішенні задач попередніх трьох днів. Результати роботи кожен день документуються, і кожен керівник отримує уточнену інформацію про стан справ не тільки на дорученій йому ділянці роботи, але і про роботу всієї команди в цілому.

Під час першого дня кожен функціональний керівник повинен виділити головну проблему в його відділі, що заважає досягненню поставлених вищим керівництвом цілей, а також кількісно оцінити, який ефект дасть її вирішення з точки зору продуктивності, інвестицій і поточних витрат організації. Після чого вся група приступає до аналізу головних проблем по кожному відділу з метою виявити загальну першопричину всіх цих проблем, а саме те, що їх пов'язує.

Завдання другого дня - висунення додаткових міркувань з подолання всіх, без винятку, виявлених проблем. Протягом цього дня кожен керівник працює над своїми проблемами, використовуючи раніше отримані інструкції. Коли він приходить до висновку, що зумів знайти необхідне рішення, він представляє його для колективного обговорення. До кінця другого дня керівники служб мають у своєму розпорядженні набір ідей, які, за умови коректного впровадження, з високою ймовірністю здатні забезпечити досягнення цілей організації.

На третій день висунуті ідеї повинні бути відображені в узагальненому плані проекту. Для цього потрібна їх деталізація, визначення послідовності дій, розподіл відповідальності за їх виконання та оцінки тривалості кожної роботи.

Четвертий день є резервним на той випадок, коли тривалість заходів, запланованих на перші три дні, виявляється більшою передбаченої в плані [7].

Процес «4x4» націлений на надання допомоги керівникам у забезпеченні гнучкості та керованості організацій, завдяки яким вона здатна швидко розвиватися, не виходячи з-під контролю керівництва. Взаємозв'язок основних інструментів стратегічного планування дає синергетичний ефект і сприяє ефективному функціонуванню підприємств в довгостроковий період.

Література:

1. Стратегічне планування в Україні. [Електронний ресурс]: За результатами аналітичного дослідження. - Київ - липень 2011 - Режим доступу: http://www.slideshare.net/DenisBohush/2011-1-8621525- Назва з екрану.

2. Management by оbjectives (управління по цілям) [Електронний ресурс]: О. Литягина "Ідеальна преміальна система" - 2001 - Режим доступу: http://www.management.com.ua/hrm/hrm054.html - Назва з екрану.

3. Гапоненко А.Л. Управління знаннями. - М.: ІПК держслужби - 2001 - 52 с. - ISBN 5-80-80-0075-5

4. Що таке системи управління якістю? [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.faudit.ru/page/center_qms/ICO_01.htm- Назва з екрану.

5. Бенчмаркінг: все краще - собі [Електронний ресурс]: Журнал "Секрет фірми"- № 1(вересень)-2002 - Режим доступу: http://www.management.com.ua/ ct/ct032.html- Назва з екрану.

6. Реінжиніринг бізнес-процесів - необхідність в умовах динамічного ринку [Електронний ресурс] Журнал "Управління компанією" (до 2002 року - "Ринок капіталу") (№ 1-2, січень 1999 р..) - Режим доступу: http://www. management.com.ua/bpr/bpr001.html- Назва з екраном.

7. Кендалл, Д. І., Роллінз, С. К. Сучасні методи: управління портфелями проектів та офіс управління проектами .. – ПМСОФТ – 2004 - ISBN 5-9900281-1-3