Экономические науки/ 6.Маркетинг и менеджмент.

Немченко А. О., Раца О. Б.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

Вірусний маркетинг – переваги та недоліки

Люди у своєму спілкуванні діляться інформацією з оточуючими (новини, плітки, враження). Саме ця звичка використовується у вірусному маркетингу -     загальна назва різних методів розповсюдження реклами, яка швидко поширюється і де головним розповсюджувачем стають самі одержувачі інформації, які непомітно стають задіяними у процесі. В своїй основ така інформація не носить відкритого рекламного характеру. Швидше, вона має вигляд чуток про новий товар або компанію, що передаються від знайомого до іншого знайомого – звідси і назва «вірусна реклама». Ефективність такої прихованої реклами досить висока, адже базується вона на схильності людини більше довіряти думці друга або знайомого, ніж рекламі, яка у багатьох викликає не лише недовіру, але і роздратування [1].

Основний принцип вірусного маркетингу полягає в тому, що людина, яка отримала інформаційне повідомлення  про щось нове , з цікавістю вислухає від оточуючих позитивні відгуки про товар, і швидше за все купить цей товар, тоді як, побачивши рекламний ролик цього товару, вона його проігнорує, оскільки поширена думка, що реклама прикрашає якості товару.

Але створити та запустити ефективний  «вірус» нелегко, тому потрібно дотримуватися наступних принципів при створенні кампанії з вірусного маркетингу:

1. «Безкоштовно» - це слово має надзвичайну силу, по відношенню до споживачів, тому його використання завжди успішне. Але не потрібно забувати, що те що підприємство надає безкоштовно, повинно бути якісним.
2. Маркетингове повідомлення повинно бути максимально просте – це обіцяє швидку передачу змісту повідомлення без змін і викривлень.

3. Вірус повинен виконувати чітко визначену маркетингову задачу, задану рекламодавцем - підвищувати продажі, зміцнювати імідж і т.п.

4. Вірус повинен бути досить привабливий, щоб користувачам захотілося посилати його один одному.

5. Маркетингове повідомлення потрібно поміщати там де проходить         найбільше потоків людей і трафіка (на сайтах що часто відвідуються).

6. Користуватись потрібно всіма ресурсами, щоб досягти хвилі чуток [2].

         Вірусом можуть бути своєрідні акції або товари, безкоштовний продукт або послуга, які привернуть увагу і поширюватимуть інформацію про компанію. Що б Ви не придумали, яким би не замислили свій вірус, необхідно, щоб він виконував свій план, здійснював свої функції. Як же працює маркетинговий вірус?

Ефективність застосування ВМ залежить від оптимального поєднання п’яти послідовних і взаємопов’язаних елементів та дій: "Лідери думок", тема, інструменти, участь та відстеження:

"Лідери думок" - люди, які є авторитетом для вашої цільової аудиторії. Як правило, тут підійде група людей, яка зможе з ентузіазмом, грамотно розставити акценти, рознести цю новину у цільової аудиторії. Також необхідні, для більш потужного залучення, такі персони, які мають вплив і користуються повагою в суспільстві.

Наступною не менш важливою деталлю є тема. Вона повинна бути простою, сучасною і мати чітку думку, щоб її можна було донести до споживача.

Третій елемент - інструменти. У першу чергу, інструментом, що допомагає фірмі активно розвиватися на ринку, є нові технології, без яких не обійтися в сучасному бізнесі. Звичайно ж, це інтернет, в якому можна поширити інформацію, не витрачаючи багато часу. Хоча дехто використовує стандартні засоби реклами для просування своїх послуг шляхом вірусного маркетингу

Четвертий елемент, найскладніший - це участь. Тут потрібно бути активним учасником обговорення, вміти спілкуватися.

І останнім елементом є відстеження думки. Це легко зробити за допомогою Інтернету, так як в Інтернеті є багато інструментів для миттєвого спілкування [4].

Всю вірусну кампанію можна розбити на три ключових і значущих складових етапи:

1) ідея (big idea) - те, з чого все починається, і навколо чого все «крутиться»;

2) виробництво (production) - реалізація ідеї;

3) посів (seeding) - це початкова точка «вкидання» вірусного контенту для його подальшого самостійного розповсюдження.

Вірусний маркетинг в мережі - прекрасний і недорогий інструмент для розкрутки політика, віртуального офісу, реального магазину і багатьох інших цілей, який може виступати:

-         як прийом прихованої реклами, що представляє собою зарання спланований спектакль, з ціллю пропонування товару користувачу, який нічого не підозрює;

-         як побічний ефект, отриманий в результаті використання будь-яких маркетингових інструментів: почтової розсилки, проведення спеціальних заходів і акцій, тощо [3].

     Ніхто нікого ні про що не просить, ніхто нікого не наймає. Але якщо рекламне повідомлення сподобалося споживачу, вони за власною ініціативою починають пересилати його друзям і знайомим. Це може бути відео, гра, електронна книга і т.д. Процес, який отримав назву «сарафанне радіо», подібний до розповсюдження звичайних вірусів: один заразив двох, кожний з них – ще декількох і т.д. Вважається, що споживач, який задоволений товаром чи послугою, розповість про це приблизно двом-трьом своїм знайомим, а незадоволений – приблизно десятьом, на цьому і базується вірусний маркетинг, - тут головне емоції, особливості людської поведінки.  

Корпоративні сайти з тематичними форумами набувають все більшої популярності. І залишається один крок від спілкування на форумі до вчинення на цьому ж сайті покупки в Інтернет магазині. Ось він - вірусний маркетинг в дії - на це і був розрахунок.

Інтернет рясніє подарунками: безкоштовні шпалери для робочого столу, безкоштовні програми, безкоштовні електронні книги, безкоштовна пошта. Але безкоштовним, як нам відомо, буває лише сир у мишоловці. Основна вигода від таких подарунків - це чутки, запуск маркетингового вірусу. Хто ж втримається, щоб не розповісти про нову, корисну програму, книгу. А прибуток творцям приносить реклама, що з'являється в цій програмі, книзі. З вітальною інтернет-листівкою від друзів в нашу поштову скриньку заповзає посилання на розважальний сайт, а барвисті шпалери, які так сподобалися, що захотілося встановити їх на робочий стіл, ненав'язливо пропонують придбати картку для оплати телефону.

Отже, вірусний маркетинг – це один з найновіших видів маркетингу, що використовує звичку людей ділитися інформацією. Вірусний маркетинг не здатен замінити реклами, але він може зробити її набагато ефективнішою.
Вірусний маркетинг застосовує ефект соціальної мережі для розповсюдження так званого вірусу, яким можуть бути відео-кліпи, інтерактивні Flash-ігри, картинки або навіть текстові повідомлення. Зараз найефективнішим засобом для розповсюдження “вірусу” є Інтернет, що не дивно, адже він дозволяє швидко комунікувати, а нинішня популярність соціальних медіа і, зокрема, соціальних мереж, напряму сприяють поширенню “вірусу”. Варто зазначити, що відео – найбільш популярний вид “вірусів”.
При наявності передумов для використання вірусного маркетингу, ( такі передумови мають стосуватися і специфіки предмету просування, і завдань просування), цей спосіб можна використовувати у маркетинговій стратегії компаній.

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.            Тринчук В., Короленко В. Вірусний маркетинг страхових компаній / В. Тринчук, В. Короленко // Страхова справа. – 2010. – №1. – С. 42-47.

2.            Ковальчук С.В., Тябіна О.С. Вірусний маркетинг-ліки від кризи/ С.В. Ковальчук, О.С. Тябіна// Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. - № 6, Т.3. – с. 72-75.

3.            http://seo-fight.blogspot.com/2011/01/viral-marketing.html

4.            http://www.adhard.ru/page-al-pribilniivirusmarketing.html