Підвальна О.Г., Мойсеєвої О.Ю.

м. Вінниця, ВНАУ

Особливості співвідношення лідерства і менеджменту

Проблема керівництва – одна з найважливіших проблем сучасного бізнесу. В дослідженнях питань, що стосуються організаційних змін, виокремлюють три складові (аспекти) – люди, вплив і цілі. Це зумовлено тим, що керівник так чи інакше завжди працює з людьми всередині компанії, членами інших компаній та справляє на них вплив для досягнення певної цілі. Отже, лідерство (керівництво) можна визначити як здатність індивіда впливати на інших людей для досягнення організаційних цілей. Керівництво є динамічним процесом і включає використання влади.

Лідер (англ. Lead – вести, керувати) − особистість, яка користується беззастережним авторитетом і повагою у зв’язку зі своїми людськими, інтелектуальними або професійними якостями. У житті лідера, кар’єра й особисте життя, тісно переплітаються і взаємодоповнюються. Справжні лідери ніколи не бувають пересічними людьми, застосовуючи на практиці свої здібності, лідери реалізують своє істинне покликання.

Керівництво – процес правової організації та управління спільною діяльністю учасників колективу, здійснюваний менеджером як посередником соціального контролю і влади, довіреної йому суспільством або колективом[1,c.186-190].

Виділимо відмінності між лідером і менеджером, тобто авторитетним впливом і посадовою владою[таблиця 1]:

 

 

Таблиця 1

Порівняльна характеристика якостей лідера і менеджера

Лідер (душа)

Менеджер (розум)

Особистість

Раціональність

Небайдужість

Схильність давати поради

Творчість

Наполегливість

Гнучкість

Уміння вирішувати проблеми

Уміння надихати людей

Тверезість мислення

Новаторство

Аналітичний склад розуму

Рішучість

Застосування структурного підходу

Уява

Обережність

Схильність до експериментів

Владність

Ініціатива в здійсненні змін

Уміння стабілізувати ситуацію

Володіння особистою владою

Володіння посадовими повноваженнями

 

Однак, зазначений поділ цих характеристик, є відносним і досить умовним, оскільки, насправді, необхідні для керівництва й управління якості та навички можуть поєднуватися в одній людині з переважанням якихось одних. Тому, прагнучи вдосконалюватися, менеджер повинен намагатися формувати крізь призму своєї особистості баланс якостей лідера й управлінця.

Відмінність між функціями лідера команди й менеджера зумовлена відмінностями їх ролей. Керівник здійснює управління на основі одноосібного прийняття рішень і контролю за процесом праці. Лідер не узурпує право з прийняття рішень, а, навпаки, делегує його кожному із членів команди. Його основне завдання – допомога працівникам у вирішенні проблем, у формулюванні цілей і завдань колективної діяльності.

Лідерство виникає там, де є потреба в ініціативних діях. Особа, яка добровільно бере більшу відповідальність, ніж передбачено посадою, стає неформальним лідером. Лідер також є керівником, але характер його дій особливий. Він не управляє, а веде за собою людей, які є не його підлеглими, а послідовниками.

Формально, посада керівника забезпечує передумови і для лідерства в колективі, але автоматично це не відбувається. Можна бути першою особою в організації, та не бути лідером, оскільки, його добровільно визначають як єдиного, хто здатний забезпечити задоволення потреб людей, знайти вихід із ситуацій.

Зважаючи на сферу реалізації цього феномену, виокремлюють інструментальний (у ділових відносинах) та експресивний (у міжособистісних стосунках) типи лідерів. Проте, однією з головних відмінностей між керівником і менеджером стосується джерел влади, а також залежного від них рівня підпорядкування співробітників[2,c.365-370].

Влада – це потенційна здатність індивіда впливати на поведінку людей. Джерелом влади менеджера є його посада в організації. Оскільки ця влада походить з організаційної структури, вона спрямована на підтримання стабільності, порядку  і вирішення проблем саме у ній. Влада ж лідера виходить з особистих джерел, які хоч і використовуються на благо організації, проте залишаються особистими.

Література:

1.    Андрушків Б.М., Кузьмін О.Є. Основи менеджменту.−Львів: Світ, 1995.−296с.

2.    Осовська Г.В. Основи менеджменту: Навч. посіб. Для студентів ВНЗ.−К.: «Кондор», 2003.−556с.

3.    Уткін Є.А. Професія –менеджер.–М.: Економіка, 1992.−176с.