Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

А.В.Кір'якова

 Науковий керівник: к.е.н, доцент В.А.Гарбар

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

теоретичні засади застосування SWOT-аналізу

з метою визначення перспектив розвитку

підприємства фармацевтичної галузі

Вступ. Економічний аналіз грає визначну роль у плануванні діяльності підприємства з урахуванням його власних можливостей та оцінкою впливу факторів макросередовища. В теорії та практиці фармацевтичного маркетингу і логістики застосовують аналітичні підходи, які дають змогу оцінити поточний стан підприємництва та перспектив його розвитку, зокрема метод SWOT-аналізу.

Проблемами застосування цього методу у фармації займаються такі вітчизняні науковці, як: Громовик Б.П; Посилкіна О.В; Кудайкулова А.А. та ін.

Метою даної статті є ілюстрація можливості та зручності застосування SWOT-аналізу підприємствами фармацевтичної галузі з метою комплексного аналізу їхньої господарської діяльності.

Виклад основного матеріалу. Метод SWOT (абревіатура від англ. слів: strengths-сильні сторони, weaknesses-слабкі сторони, opportunities- можливості, threats-загрози) дозволяє встановити зв’язки між силою і слабкістю організації та зовнішніми загрозами і можливостями. Метод SWOT-аналізу — аналіз сильних та слабких сторін фармацевтичного підприємства, можливостей і загроз з боку фармацевтичного ринку з метою визначення маркетингових цілей, стратегій та конкретних заходів, що дають можливість пристосувати потенціал підприємства до тенденцій та умов ринку. SWOT-аналіз дозволяє провести аналіз середовища фармацевтичної організації, поєднати сумісне вивчення зовнішнього та внутрішнього середовища. Методологія SWOT передбачає спочатку з’ясування переліку сильних і слабких сторін (внутрішніх чинників фармацевтичної організації), загроз і можливостей (зовнішніх чинників), а потім встановлення зв’язків між ними, що у подальшому можуть бути використані для формування стратегії фармацевтичної організації.[1]

Процедуру проведення SWOT-аналізу доречно розділити на декілька послідовних взаємопов′язаних етапів.

На першому етапі вирішення завдань з оцінювання поточного стану фармацевтичного підприємства та перспектив його розвитку проводять аналіз ситуації всередині підприємства і зовнішній аналіз. Це дає змогу розпізнати сильні та слабкі сторони фірми, оцінити їх взаємозв’язок з факторами зовнішнього середовища.

Сильні сторони фармацевтичного підприємства — це переваги, що виділяють фірму серед конкурентів. Слабкі сторони — це недоліки підприємства, що підлягають виправленню, щоб конкуренти не могли використовувати їх як свої переваги.

На практиці для визначення сильних і слабких сторін фірми може бути використано декілька підходів:

¾   внутрішній — на основі аналізу досвіду підприємства;

¾   зовнішній — на основі порівняння з конкурентами;

¾   нормативний — на основі думок експертів і консультантів.

Перелік слабких і сильних сторін по суті являє собою коротку, об’єктивну та принципову його характеристику.

Друга частина SWOT-аналізу являє собою дослідження зовнішнього середовища, які є сукупністю активних суб’єктів і сил, що діють за межами фірми і впливають на її здатність встановлювати та підтримувати з цільовими споживачами відносини ділового співробітництва. Основне призначення зовнішнього аналізу — виявити та усвідомити можливості й загрози, що можуть впливати на діяльність фармацевтичної фірми сьогодні або в майбутньому.

Можливості підприємства являють собою позитивні фактори (тенденції та явища) зовнішнього середовища, що можуть сприяти збільшенню обсягу продажу і прибутку. Загрозами — негативні фактори зовнішнього середовища, що можуть призвести за відсутності відповідної реакції підприємства до значного зменшення обсягу продажу та прибутку.[2]

Остаточне оцінювання усіх статей проводять за допомогою матриці SWOT-аналізу, теоретична модель якої наведено у Таблиці 1.

Таблиця 1

Внутрішні чинники фармацевтичної організації

Зовнішні чинники фармацевтичного ринку

Можливості

Загрози

Сильні сторони

Сила — можливості

Сила — загрози

Слабкі сторони

Слабкість — можливості

Слабкість — загрози

На перетині переліків утворюються квад­ранти, в кожному з яких необхідно розглянути усі можливі парні комбінації та виділити ті, що треба врахувати при розробці стратегії фармацевтичної організації.

Висновки і пропозиції. Таким чином SWOT– аналіз є комплексним методом аналізу економічної діяльності підприємства, в тому числі фармацевтичної галузі. Внутрішній аналіз передбачає визначення об’єктивних фактів щодо виробничої, маркетингової, фінансової та інших видів діяльності фірми. Метою зовнішнього аналізу є формування альтернативних стратегічних рішень, їхня оцінка й остаточний вибір стратегії. Ці рішення повинні бути орієнтовані на використання можливостей і захист від загроз, пов’язаних зі зміною зовнішнього середовища жвавого фармринку. Розглянутий метод є перспективним у використанні у діловій практиці аптечних установ зважаючи на його наочність, інформативність, зручність та простоту у використанні.

Список використаних джерел:

1.           Громовик Б.П. Роль Swot-аналізу в обгрунтуванні перспектив розвитку фармацевтичних підприємств// Аптека.  – 2008.-№3.-С.82-83

2.           http://www.pharmindex.ru/

3.           http://www.apteka.ua/