Экономические науки/7.Учет и аудит.

Боднар Олеся

Науковий керівник к.е.н. Даценко Г.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Інвентаризація як методичний прийом для здійснення контролю за збереженням готівки в касі

 

Каса вважається однією із найвідповідніших ділянок у бухгалтерії, оскільки обіг готівки привертає особливу увагу перевіряючи. Контроль за збереженням готівки в касі є досить важливим, адже грошові кошти є найбільш ліквідними і такими, що швидко реалізуються активами клієнтами, вони мають масовий і поширений характер. Тому підприємству доцільно періодично проводити інвентаризацію каси.

Метою наукового дослідження є визначення сутності інвентаризації та необхідність її застосування при контролі за збереженням готівки в касі.

Питання про процес проведення інвентаризації готівки в касі  розглядались у працях таких вітчизняних науковців  та   практиків, як   Леонідов Л.М., Огійчку М.Ф., Новіков І.Т., Тарасова М.А., Щербина С.М., Ратуліна І.І. та інші. Завдяки роботам цих вчених сформульовано підґрунтя для подальших наукових досліджень.

Метою контролю касових операцій та переміщення готівки в касі є встановлення законності, достовірності, доцільності здійснення операцій з грошовими коштами та правильне відображення їх в бухгалтерському обліку, і тому в цьому випадку дуже значної роль набуває такий методичний прийом як інвентаризація.

Інвентаризація являє собою перевірку і документальне підтвердження наявності та стану, оцінку активів та зобов’язань (майно, вкладення підприємства в статутні фонди інших підприємств, розрахунки з дебіторами і кредиторами) підприємства.

 Статтею 10  Закону України  про  «Бухгалтерський облік  та  фінансову  звітність в  Україні»  обумовлено  проведення  підприємствами,  установами  та  організаціями  всіх форм  власності інвентаризації  своїх  активів  та  зобов’язань  [1]. Інвентаризація каси проводиться з метою контролю за зберіганням коштів і виявлення надлишків і нестач грошових коштів у касі підприємства.

Пунктом 7 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків [2] визначено, що основними завданнями інвентаризації каси, є:

¾     виявлення фактичної наявності коштів;

¾     установлення лишку або нестачі коштів шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку;

¾     перевірка дотримання умов та порядку збереження грошових коштів.

У процесі інвентаризації використовуються контрольно-аудиторські процедури, які дають змогу перевіряти кошти у наявності переліченням, зважуванням, перемірюванням, а кошти у розрахунках — взаємним звірянням сум з іншими підприємствами і окремими особами, які є платниками підприємства або одержувача коштів від нього.

Підставою для проведення інвентаризації каси на підприємстві є наказ керівника, складений у довільній формі. До початку здійснення інвентаризації всі матеріально відповідальні особи (особи, які відповідають за збереження коштів) дають розписку про те, що до початку проведення перевірки всі видаткові і прибуткові документи на кошти, які здані до бухгалтерії, і всі кошти, під їх відповідальність, оприбутковано, а ті, що вибули, списано за видатками.

Додатково, щоб підстрахувати підприємство при майбутніх перевірках податкової служби, доцільно перевіряти і дотримання ліміту каси, а також його розрахунок.

Строки проведення інвентаризації готівки в касі встановлюються керівником підприємства. Як правило, інвентаризація каси проводиться  підприємством планово 1 раз на квартал та позапланово – у випадках порушення фінансової дисципліни з боку касири й при заміні касира.

На сьогоднішній день інвентаризація готівки в касі є дуже важливим органолептичним методичним прийомом під час ревізії, адже вона здійснюється з метою забезпечення збереження цінностей і раціонального використання їх у фінансово-господарській діяльності і тільки після її здійснення дані бухгалтерського обліку на підприємстві можна вважати правдивими. За результатами проведеної інвентаризації можна зробити висновки про стан дотримання касової та розрахункової дисципліни, а також про стан ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, що контролюється.

Інвентаризація є одним із дієвих, а тому і актуальних способів контролю за збереженням готівки в касі та станом активів підприємства, що дозволяє виявити всі наявні невідповідності, становити винних у їх виникненні осіб та відшкодувати їхнім коштом заподіяну підприємству шкоду.

 

Література:

1.                Закон України від 16.07.99 р. №996-ХІV «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»

2.                Інструкція по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 11.08.94 р. №69.

3.                Леонідов Л.М. Порядок проведення інвентаризації каси / Все про бухгалтерський облік, 2009. – №109. – С.24-26.

4.                Огійчук М.Ф., Новіков І.Т., Ратуліна І.І. Аудит:  організація і методика. Навчальний посібник. – К.: Алерта, 2010. – 584 с.

5.                Щербина С.М. Інвентаризація каси / Головбух, 2008. – №63. – С.13-16.