Яковишина Н.А., Хаєцька О.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Особливості бухгалтерського обліку результату виконання бюджетів органами Державного казначейства в сучасних умовах реформування бюджетного процесу в Україні.

У статті розглядаються актуальні питання бухгалтерського обліку результату виконання бюджетів органами Державного казначейства, зокрема проблеми складання залишків з рахунків розпорядників бюджетних коштів, оцінки ефективності виконання бюджетів. Також запропоновані шляхи удосконалення обліку результату виконання бюджетів.


Актуальність проблеми. В умовах економічної кризи оздоровлення економіки, забезпечення соціальних гарантій громадян можна здійснити за рахунок збільшення доходів бюджету та за рахунок пошуку шляхів найбільш раціонального і ефективного їх витрачання. У контексті останніх подій та курсу керівництва держави на оптимізацію кількості бюджетних програм питання ефективності обліку результату виконання бюджетів набувають особливої актуальності.

Аналіз останніх наукових досліджень і публікацій. Окремі питання даної проблеми висвітлювалось в працях В.Т.Александрова, С.О.Булгакової, П.Г.Петрашка, В.І.Стоян, Н.І.Сушко, О.О.Чечуліної. Необхідність гармонізації обліку результату виконання бюджетів органами Державного казначейства в Україні підсилюється такими чинниками як: низькою ефективністю організації діяльності розпорядників бюджетних коштів і систем внутрішнього контролю бюджетних установ; слабкою фінансовою дисципліною, що спричиняє нецільове використання бюджетних коштів, спрямованих на виконання бюджетних програм; недоліками в організації обліку виконання бюджетів, що не сприяє досягненню запланованих цілей. Цей напрямок відносно новий, тому досліджений досить поверхнево. Отож, виникає чимало неузгодженостей та проблем. В цілому є потреба обґрунтування ролі й місця обліку результату виконання бюджетів на сучасному етапі розвитку фінансової системи України, забезпечення оптимального облікового управління бюджетними ресурсами держави.

Метою цієї статті є: виявлення проблемних моментів в обліку результату виконання бюджетів, аналіз актуальних питань щодо закриття рахунків бюджетного, управлінського, позабалансового обліку та рахунків доходів і видатків бюджетів згідно чотирьохетапного визначення результату виконання бюджетів на сучасному етапі.

Результати дослідження. Переведення на казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів було, без сумніву, правильним кроком і мало позитивний результат, оскільки виявило можливість:

- забезпечення прозорості бюджетного процесу, що чітко визначає цілі і завдання, на досягнення яких витрачаються бюджетні кошти, підвищення рівня контролю за результатами виконання бюджетів ;

- збільшення дохідної бази бюджетів за рахунок удосконалення облікових механізмів касового виконання бюджетів за доходами, своєчасного й у повному обсязі зарахуванню надходжень доходів до бюджетів ;

- упорядкування організації облікової діяльності головного розпорядника бюджетних коштів щодо ефективного формування і перерозподілу доходів для реалізації соціальної політики і забезпечення своєчасного й повного фінансування бюджетів;

- посилення відповідальності структур органів казначейства за дотриманням відповідності бюджетних облікових програм сучасної законодавчої бази, а також за своєчасне фінансове забезпечення бюджетів та їх виконання;

- підвищення якості розроблення бюджетної облікової політики, ефективності розподілу і використання бюджетних коштів між загальним і спеціальним фондами державного бюджету [2].

Важливими у процесі казначейського виконання бюджетів є питання удосконалення обліку їх результатів .

Під результатом виконання бюджетів необхідно розуміти загальну суму доходів і видатків, проведених за поточний бюджетний період. Згідно ст.3 Бюджетного Кодексу бюджетний період для всіх бюджетів починається з 1 січня кожного календарного року та закінчується 31 грудня того ж року [1].

При затвердженні бюджетного року органи Державного казначейства складають річну звітність, але до цього вони проводять інвентаризацію всіх рахунків і визначають результат виконання Державного та місцевих бюджетів.

Визначення результату виконання бюджетів здійснюється у чотири етапи:

-   на першому етапі проводиться підготовча робота, зокрема перевіряються всі первинні документи і записи в облікових регістрах на предмет повноти та правильності відображення операцій з обліку виконання бюджетів.

- на другому етапі перевіряються обороти і залишки на рахунках синтетичного обліку.

- на третьому етапі проводиться річне закриття рахунків на територіальному рівні, а для визначення результату виконання Державного бюджету здійснюється бухгалтерська консолідація на центральний рівень, щодо виконання держбюджету. Порядок закриття рахунків після закінчення бюджетного періоду визначено Бюджетним Кодексом України.

- на четвертому етапі визначається результат виконання Державного бюджету та місцевих бюджетів за поточний рік. Результат виконання Державного бюджету визначає Державне казначейство України на центральному рівні, а результат виконання кожного місцевого бюджету визначають органи Держказначейства на регіональному рівні. Ця операція здійснюється шляхом складання доходів і видатків на результат виконання бюджету [4].

На думку багатьох фахівців, перші два етапи необхідно проводити як на територіальному так і на центральному рівні. На третьому етапі відповідно до ст. 57 Бюджетного Кодексу не пізніше 31 грудня Державне казначейство України закриває всі рахунки, відкриті у поточному бюджетному році, тобто в останній робочий день грудня списуються залишки, що склалися на рахунках розпорядників коштів Державного бюджету  [5].

Таким чином, з метою отримання максимального ефекту від управління доходами й видатками бюджетів необхідні подальші дії, спрямовані на удосконалення чинної системи бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. На нашу думку, для поліпшення обліку результатів виконання бюджетів доцільно:

- надати право органам Державного казначейства України на місцях використовувати облікові інструменти управління бюджетними коштами, залучати вільні залишки загального і спеціального фондів бюджетів;

- розміщувати та обліковувати, згідно чинного Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, тимчасово вільні бюджетні кошти в установах комерційних банків, що буде вагомим джерелом додаткових бюджетних ресурсів;

- чітко визначити та розподілити функції облікового процесу між органами Державного казначейства України та Міністерства фінансів України.

Для логічного та повного відображення в бухгалтерському обліку результатів виконання бюджетів необхідно приділяти більше уваги підвищенню ефективності виконання різних рівнів бюджетів у сучасних умовах реформування бюджетного процесу в Україні.

Список використаних джерел:

1. Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 року № 2542-ІІІ // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 2001. - № 37-38. - С. 189.

2. Розпорядження Кабінету Міністрів України вiд 14.09.2002 № 538-р Про схвалення Концепції застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі // Офіційний вісник України вiд 04.10.2002. - 2002. - № 38. - С. 241.

3. Постанова Кабінету Міністрів України вiд 10.08.2004 № 1017 Про затвердження Порядку проведення органами державної контрольно-ревізійної служби державного фінансового аудиту виконання бюджетних программ // Урядовий кур’єр вiд 07.09.2004. - № 167.

4. Петрашко П .Г, Чечуліна О.О., Сушко Н.І. Казначейська справа. У 2-х т.- Т.2 - Київ: НВП «АВТ», 2010. – 496с.