Экономические науки / 7. Учет и аудит

 

Ситник О., Семенюк Ю., Галівець І.,

Науковий керівник: ст. викладач Дробязко С.І.

Дніпропетровський університет ім. А.Нобеля

 

ВДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ НА  ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

                                                                                                          

Методологічно та організаційно бухгалтерський облік поділяється на фінансовий і управлінський Це дві галузі єдиної системи обліку, кожна з яких має своє призначення і відіграє свою роль в управлінні підприємством, у забезпеченні необхідною інформацією різнопланових користувачів мають велике значення у розподілі функцій з реєстрації та відображення різних аспектів діяльності підприємства. У сучасних ринкових умовах підприємства набувають більшої самостійності, а це, у свою чергу, передбачає принципове переосмислення таких функцій управління, як планування, облік, контроль та аналіз. Останнім часом для успішного вирішення проблем, що виникають перед менеджерами вищого та середнього рівнів управління, недостатньо лише інформації бухгалтерського обліку (рис. 1).

Управлінський облік включає: планування діяльності підприємства; складання системи бюджетів; відображення фактичних даних в аналітичному та синтетичному обліку і у звітності; контроль, аналіз, а також підготовку інформації для прогнозування та прийняття правильних ситуаційних управлінських рішень [1].

В Україні на практиці лише деякі вітчизняні підприємства застосовують систему управлінського обліку для ефективного вирішення питань i проблем ведення бізнесу. Основне пояснення цього — відсутність достатнього обсягу знань у менеджерів та керівництва. Водночас багато керівників не завжди усвідомлюють роль управлінського обліку в організації, недостатньо чітко розуміють поставлену мету i завдання.                                                                

Рис. 1. Система управлінського обліку підприємства

 

Достатньо велика кількість проблем при організації системи управлінського обліку на підприємстві спонукає до пошуку шляхів їх вирішення як на мікро-, так і на макрорівні. Тому сучасна система управлінського обліку повинна складатися щонайменше з трьох складових [2]:

-        облік та управління доходами, витратами і фінансовими результатами;

-        розробка показників діяльності підприємства;

-        планування виробничої, фінансової та інвестиційної діяльності.

Впровадження системи управлінського обліку на підприємстві дає можливість вирішити наступні завдання:

-       створення чіткого алгоритму ухвалення управлінських рішень, а також системи контролю за їх виконанням;

-       надання зручної для аналізу та оцінки фінансової інформації;

-       формування єдиної політики управління підприємством з розподілом зон відповідальності за напрямами діяльності;

-       скорочення витрат на ведення управлінського обліку;

-       можливість підготовки комплексних звітів про діяльність підприємства з аналізом як фактичних, так і прогнозних показників.

Таким чином, в систему управлінського обліку та аналізу необхідно включати прогнози внутрішніх та зовнішніх факторів, які впливають на діяльність підприємства, а також управлінську звітність. Вирішення проблем  управлінського обліку необхідно здійснювати і на рівні держави — допомога у формуванні єдиної методологічної бази управлінського обліку, яка повинна бути тісно пов’язана з процесами вдосконалення корпоративного управління, так і на рівні кожного підприємства при формуванні  кваліфікованих професіоналів у сфері управлінського обліку.

 

Література:

 

1.     Атамас П.Й. Управлінський облік. Навчальний посібник / П.Й. Атамас.  2-е видання. – К.: ЦУЛ, 2009. 440 с.

2.     Голов С.Ф. Управлінський облік. Підручник / С.Ф. Голов. – 4-те вид. – К.: Лібра, 2008. – 704 с.