Экономические науки/7.Учет и аудит

к.е.н., доцент Зуєвська О.В.

Донецький державний університет управління, Україна

Мета і завдання внутрішнього аудиту в умовах ускладнення систем управління підприємствами

 

Процеси, що відбуваються останнім часом, як в державному (підвищення інтересу до ефективності управління наділеним майном і дотримання цільової спрямованості виділених коштів), так і в приватному (відхід від справ засновників і призначення найманих управлінців) секторах економіки, ведуть до необхідності організації цивілізованого контролю над роботою найманих менеджерів та надання гарантії того, що вони управляють виключно в інтересах засновника, а не своїх особистих. В якості основного інструменту контролю і гаранта чесних відносин між засновником і найманими менеджерами виступає служба внутрішнього аудиту.

Згідно з Міжнародними професійними стандартами внутрішнього аудиту сутність внутрішнього аудиту полягає в наданні незалежних й об'єктивних гарантій власникам і консультацій менеджменту компанії, спрямованих на вдосконалення її діяльності [1].

Основна мета внутрішнього аудиту полягає у наданні необхідної допомоги управлінському персоналу у виконанні їх обов'язків по досягненню стратегічних цілей компанії.

Завдання внутрішнього аудиті, різноманітні і залежать від його цілей, виду аудиту, характеру його діяльності та полягають у наступному:

-       забезпечення більш ефективного управління організацією;

-       оперативне виявлення поточних проблем в рамках окремої організації;

-       захист законних інтересів організації та її власників;

-       допомога співробітникам організації в ефективному виконанні ними своїх функцій.

Сфера внутрішнього аудиту за останні роки істотно розширилася і на сьогоднішній день окрім перерахованого включає наступні області: управління ризиками, внутрішній контроль, корпоративне управління.

В проекті Методичних рекомендацій по організації внутрішнього аудиту у акціонерних товариствах надана наступна характеристика нових завдань внутрішнього аудиту [2]:

1)     корпоративне управління. З метою вдосконалення корпоративного управління внутрішній аудит має давати оцінку і відповідні рекомендації стосовно до наступних завдань:

-       популяризація етичних норм і цінностей усередині товариства;

-       забезпечення ефективного управління діяльністю товариства та відповідального ставлення до роботи;

-       передача відповідної інформації з питань ризиків і контролю всередині товариства;

-       координація діяльності та обмін інформацією між наглядовою радою, зовнішніми та внутрішніми аудиторами і виконавчим органом товариства.

2)     управління ризиками. Визначення ефективності процесів управління ризиками ґрунтується на судженні внутрішнього аудитора, сформованому за результатами оцінки наступних категорій:

-       цілі товариства відповідають його місії;

-       істотні ризики виявляються і оцінюються;

-       вибираються такі заходи реагування на ризики, які дозволяють утримувати ризики в рамках ризик-апетиту товариства;

-       інформація, що стосується ризиків, своєчасно фіксується і передається всередині товариства, що дає можливість персоналу, виконавчому органу та наглядової раді виконувати свої обов'язки.

3)     ефективність системи внутрішнього контролю. Внутрішній аудит має оцінювати адекватність і ефективність системи внутрішнього контролю в частині:

-       достовірності та цілісності інформації про фінансово-господарську діяльність;

-       ефективності та результативності діяльності;

-       збереження активів;

-       відповідності вимогам законів, нормативних актів і договірних зобов'язань.

Отже, сучасний внутрішній аудит повинен виконувати різноманітні і масштабні завдання. Основні завдання, що стоять сьогодні перед сучасною службою внутрішнього аудиту, зображені на рис. 1.

Рис. 1. Основні завдання внутрішнього аудиту

Отже в умовах ускладнення ринкових відносин та систем управління компаніями роль і значення внутрішнього аудиту значно підвищується, ускладнюються завдання, що ним виконуються, а звідси зростають і вимоги до його організації.

Література:

1.     Міжнародні професійні стандарти внутрішнього аудиту // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.iia-ru.ru

2.     Проект «Методичні рекомендації по організації внутрішнього аудиту у акціонерних товариствах» // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.ssmsc.gov.ua.