Экономические науки/2. Учет и аудит

К.е.н. Даценко Г.В., Боцвін О.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Значення державного фінансового контролю при здійсненні державних закупівель

Здійснення державних закупівель з використанням держаних коштів безпосередньо пов’язані із державним фінансовим контролем. Оскільки  саме контроль за проведенням державних закупівель є одним з важливих моментів функціонування будь-якої держави. Саме він дозволяє виявити недоліки і правопорушення у сфері державних закупівель і визначити шляхи підвищення ефективності їх використання, а також дозволить виявити негативні зміни та попередити негативні наслідки нераціонального та неефективного використання державних коштів.

В умовах ринкових відносин роль державного фінансового контролю зростає. Він стає важливою складовою фінансово-економічного механізму державних закупівель та управлінською функцією держави й обов'язковою умовою нормального функціонування економіки та фінансової системи країни. Досвід країн з ринковою економікою свідчить, що зловживання у сфері державних закупівель залишається актуальною проблемою.

Роль державного фінансового контролю при проведенні державних закупівель досліджувалась провідними вітчизняними та зарубіжними ученими,а саме Михальска А.В [3], Сиротюк О., Лагода Л [2], Стевська Л.С.,[5] Башкова О,[1] Пінькас Г.І в своїй роботі « Система ефективного державного фінансового контрлю у сфері держаних закупівель» пише : «Сектор державних закупівель є настільки спокусливим, що провокує можливості для зловживань, тому роль державного фінансового контролю у даній сфері набирає все більшого значення»[4].

 Метою статті є аналіз сучасного стану функціонування системи державного фінансового контролю при здійсненні державних закупівель, визначення основних порушень у даній сфері з метою більш раціонального та економного використання державних коштів та рекомендацій щодо його здійснення та удосконалення.

У різних обсягах і формах державний фінансовий контроль здійснюється всіма органами державного управління. Лише в цій сукупності державні інститути, наділені контрольними повноваженнями і для яких фінансовий контроль є основною діяльністю, утворюють цілісну систему органів державного контролю.На сьогодні фінансовий контроль ефективності використання державних коштів здійснюють парламентські (зовнішні) й урядові (внутрішні) органи  фінансового контролю.

Урядовими органами державної влади, які здійснюють державний нагляді внутрішній фінансовий контроль у межах своєї компетенції у сфері закупівель є Державна контрольно-ревізійна служба України, Державне казначейство України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі статистики, а також правоохоронні органи в межах компетенції,визначеної Конституцією України , законами України. Отже, на сьогодні державний контроль у сфері державних закупівель представлений різними контролюючими органами, які виконують найчастіше неузгоджені, роз’єднані і невпорядковані контрольні функції [4,C.58]

Тому, можна  зазначити, що в Україні нині існує надмірно розгалужена та недостатньо дієздатна і мобільна система органів державного фінансового контролю. Наявність такої кількості органів, які мають контрольно-ревізійні функції, призводить тільки до зайвого дублювання перевірок з одних і тих же питань, що не сприяє швидкому усуненню недоліків, встановлених за результатами перевірок.

Найчастіші порушення при проведенні контрольних заходів щодо державних закупівель наступні: незастосування закону про закупівлю; проведення процедур без погодження з уповноваженим органом; незастосування преференційної поправки до ціни пропозиції, поданої вітчизняним виробником; неподання до міжнародних засобів масової інформації оголошення про проведення закупівлі; поділ закупівлі на частини з метою уникнення проведення торгів; невідповідність учасників встановленим кваліфікаційним вимогам; подання неповної інформації в звіті про результати здійснення процедури закупівлі; недотримання строків проведення закупівель[2,C.60];

Органи Державної контрольно-ревізійної служби (ДКРС) здійснюють перевірки щодо дотримання розпорядниками державних коштів вимог законодавства у сфері державних закупівель за такими стадіями: затвердження кошторису; затвердження річного плану державних закупівель; обрання і проведення процедур закупівель на підставі затвердженого кошторису та річного плану закупівель; укладення договорів закупівлі; складання звіту про результати здійснення процедури закупівлі;виконання договорів про закупівлю; контроль за виконанням договорів про закупівлю.

Тобто, ДКРС здійснює контроль щодо державних закупівель на усіх його стадіях, по закінчені перевірки оформлюють результати у  відповідних документах. Отже, відповідно до чинного законодавства, на ДКРС покладені функції контролю за ефективним використанням державних коштів при здійсненні державних закупівель.

         Для запобіганню недоліків, які існують на даний час, існує необхідність реформ у цій важливій сфері. Основними напрямами удосконалення державного фінансового контролю є: створення єдиної системи державного фінансового контролю; створення служб державного аудиту з поступовою заміною інспектування на внутрішній аудит; підвищення ролі державного фінансового контролю у забезпеченні фінансової безпеки держави[4,C.66].

Створення єдиної системи державного фінансового контролю передбачає її перехід на сучасну модель та усунення системних недоліків у функціонуванні системи державного фінансового контролю, в основі якої лежить зміна пріоритетів і вимог у здійсненні контролю. Для цього необхідно: визначити концептуальні засади організації системи державного фінансового контролю відповідно до норм і правил Європейського Союзу (ЄС); створити єдине правове забезпечення державного фінансового контролю та діяльності контрольних органів;  удосконалити та привести теоретичну і методологічну бази державного фінансового контролю відповідно до норм і правил ЄС; [5,C.23] .

         Розробка критеріїв ефективності проведення державних закупівель дозволить проводити аналіз ефективності використання державних коштів у межах держави, замовників тендерів або окремої закупівлі. Вирішення проблеми ефективного використання державних коштів при здійсненні державних закупівель вимагає створення та забезпечення функціонування єдиної системи державного фінансового контролю як елемента фінансово-економічного механізму державних закупівель. Реалізація запропонованих рекомендацій з удосконалення державного фінансового контролю забезпечить функціонування державного фінансового контролю як цілісної системи. Крім того, запровадження даних заходів сприятиме посиленню ролі державного фінансового контролю в забезпеченні фінансової безпеки країни, що дозволить підвищити міжнародний рейтинг конкурентоспроможності держави, знизити міжнародний рейтинг корупції, а отже, підвищити стабільність економіки і соціальної сфери країни.

Список використаних джерел

1.     Башкова О. Про ефективність контролю у сфері державних закупівель// О. Башкова // КАЗНА. – 2010. – №1-2. – С. 28-30.

2.     Лагода Л./ Увага: перевірка державних закупівель/Лагода Л//Бухгалтерія.­–2009.–№49.–С.59-64.

3.     Міхальська А.В.//Перевірка державних закупівель як новий різновид фінансового контролю//Міхальська А.В.//Фінансовий контроль.–2009.­–№6.–С.10-15.

4.     Пінькас Г.І.// Система ефективного державного фінансового контролю і координації у сфері державних закупівель//Пінькас Г.І.//Актуальні проблеми економіки.–№2(92).­–2010.–С.57-68 .

5.     Ставська Л.С. Контроль за проведенням державних закупівель// Ставчька Л.С.//Актуальні проблеми екнонміки.–2011.–№8(38).–С.18-25.