Економіка / Облік і аудит

Швець О.О.

Науковий керівник: Шевчук О.Д.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

СУТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ

 

Своєрідність державних фінансів перехідного періоду, незавершеність процесів переходу від економіки одного типу до економіки зовсім іншого типу найбільш виразно проявляються у державному фінансовому контролі. Це зумовлено його об'єктивною роллю в реалізації державної фінансової політики, його складністю і всеохоплюючим характером. Послаблення втручання держави в економіку призвели до недооцінювання ролі державного фінансового контролю в ефективному господарюванні. Різними своїми сторонами державний фінансовий контроль так чи інакше чіпає інтереси практично кожного громадянина і всіх без вийнятку юридичних осіб. Посилення державного фінансового контролю набуває останніми роками першочергового значення.

Дослідженням окремих аспектів теорії і практики державного фінансового контролю займалися як вітчизняні вчені, так і зарубіжні науковці: С. І. Юрій, В. М. Федосова, Л. А. Дробозіна, В. К. Симоненко, В. С. Загородський, О. Д. Вовчак, Е. Ю. Грачева, І. Г. Балагун, І. Р. Чуй, Л. В. Гуцаленко, О.Ю. Большакова, М. В. Васильєва, Л. К. Воронова, С. О. Шохин та інші.

Аналіз робіт перелічених науковців дозволяє зробити висновок, що питання державного фінансового контролю є дуже актуальним у сучасний період, проте єдиного підходу до визначення сутності цього поняття немає.

Ураховуючи цю особливість, в наукових джерелах державного фінансового контролю характеризують як:

- комплексна і цілеспрямована система економіко-правових дій конкретних органів влади та управління, що базуються на положеннях основних законів держави;

- діяльність державних фінансових інститутів, що базується на принципах законності, незалежності, гласності і системності ;

- різновид фінансового контролю, що здійснюється відповідними органами державного фінансового контролю, полягає у встановленні фактичного стану справ щодо дотримання вимог чинного законодавства на підконтрольному суб’єкті [3].

З метою ефективного проведення державного фінансового контролю встановлені певні вимоги та принципи до нього,  які сформульовані у Лімській декларації.

Основними принципами державного фінансового контролю є:

1. Принцип незалежності. Орган, що здійснює функції державного контролера, має бути незалежним від виконавчої влади: рішення органу контролю не повинні відкликатися, скасовуватися вказівкою згори.

2. Законність. Передбачає дотримання нормативно-правових актів України та врахування основних вимог міжнародних принципів організації державного фінансового контролю

3. Принцип компетентності. Особи, що здійснюють від імені органу державного контролю контрольно - ревізійні заходи, повинні мати всі необхідні знання та кваліфікацію, потрібно їм для виконання їхніх професійних обов’язків.

4. Принцип гласності. Про результати контрольних заходів необхідно повідомляти вищі органи представницької та виконавчої влади, що дозволить створити сприятливі умови для реалізації висновків контрольного органу.

5. Оперативність. Передбачає постійне відстеження стану підконтрольних об’єктів та своєчасне втручання в разі виникнення непередбачуваних обставин.

6. Публічність. Дані, одержані контролерами, якщо вони не пов’язані з комерційною таємницею, повинні через засоби масової інформації бути доведені до відома громадян [1].

Дотримання даних принципів є необхідною умовою ефективної організації та здійснення державного фінансового контролю в Україні.  

        Дослідження функцій державного фінансового контролю дозволило визначити перелік основних функцій, а саме:

- контроль за доходами і видатками Державного бюджету України;

- контроль за дотриманням бюджетного законодавства;

- контроль за достовірністю бухгалтерського обліку і звітності в бюджетних установах;

- нагляд і перевірка стану діяльності суб’єктів державного фінансового контролю [2].

Не зважаючи на існування різноманітних поглядів на проблему визначення сутності державного фінансового контролю, його призначення та функції залишаються незмінним і в загальному полягають у виявленні, попередженні, нагляді, запобіганні і недопущення порушень в управлінні державними фінансами, матеріальними цінностями і об’єктами державної власності на благо суспільства.

Таким чином, визначення сутності державного фінансового контролю передбачає дослідження мети і завдань  державного фінансового контролю, аналіз існуючих підходів до трактування даної категорії різними науковцями, формування основних принципів, функцій і класифікаційних ознак державного фінансового контролю є основою подальших досліджень з даної проблематики.

Література:

1.     Лин Я.І. Теоретичні основи сутності державного фінансового контролю // Проблеми обліку, аналізу, контролю і аудиту. – 2011. – № 1(10). – С. 284-288.

          2. Пожар Т.О. Сутність, види і функції державного фінансового контролю // ДВНЗ"Українська академія банківської справи НБУ". 2011. - №5. С.58-64.

          3. Дрозд І.К., Шевчук В.О. Державний фінансовий контроль. Навчальний посібник. – К.: ТОВ "Імекс  ЛТД", 2007. С. 3-14.