Доц. Даценко Г.В., Голдинська І.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Аналіз структурних надходжень при формуванні бюджету Пенсійного фонду України

Обсяг надходжень коштів у бюджет Пенсійного фонду є комплексним показником, що характеризує результативність роботи не тільки Пенсійного фонду, але й ряду інших органів оперативного управління фінансами, передусім Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації, Контрольно-ревізійного управління, Рахункової Палати. Для ефективного управління ресурсами бюджету Пенсійного фонду України необхідно мати уявлення не тільки про його доходи й витрати, про результати діяльності фонду, але й про тенденції та характер змін, що відбуваються в економіці, фінансах, політиці, демографічній ситуації в нашій країні, а також про зовнішні фінансові загрози. У силу цього особливо актуальним постає аналіз структурних надходжень до бюджету Пенсійного фонду України.

Проведення комплексного системного аналізу всього організаційно-економічного механізму надходження ресурсів до бюджету Пенсійного фонду, створення якісної інформаційної бази для прийняття зважених, науково-обґрунтованих і своєчасних рішень у сфері управління його ресурсами є завданнями першорядної важливості.

Різні аспекти соціальних проблем, у тому числі й проблеми реформування пенсійного забезпечення в Україні, відбиті в роботах вітчизняних учених-економістів і провідних спеціалістів: Б. Зайчука, О. За-рудного, С. Березіної, Л. Денисової, В. Колбуна, В. Ішкова, В. Білопольської, Л. Шамільової, В. Яценко, В. Грушка, Е. Лібанової,Б. Надточного, І. Сироти, О. Макарова, М. Шамбір,О. Бахмача й інших.

І до сьогодні багато питань зазначеної проблематики залишаються невирішеними й малодослідженими, тому метою статті є розробка моделі та динаміки надходжень доходів бюджету Пенсійного фонду України на прикладі Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці за 2008- 2010 рр. на основі комплексного системного підходу.

Виходячи із законодавчо встановлених напрямків надходження коштів до Пенсійного фонду джерелами формування його бюджету є власні кошти Пенсійного фонду; кошти державного бюджету; кошти державних позабюджетних цільових фондів.

В таблиці 1 наведені показники бюджету Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці за 2008-2010 рр., за даними якої проведемо аналіз надходжень до бюджету ПФУ в Староміському районі, використовуючи при цьому абсолютне та відносне відхилення.

Таблиця 1

Аналіз структурних надходжень бюджету управління ПФУ в Староміському районі за 2008-2010 роки

Власні надходження у 2010 році були меншими ніж у 2008 році на 66678900 грн., але порівняно з 2009 роком власні надходження ПФУ були більшими на 49745200 грн. або на 35,12 %. Кошти Державного бюджету України у 2010 році складали 65409660 грн., що більше за 2008 рік на 45796560 грн., та на 18408030 грн. більше ніж у 2009 році.

Згідно таблиці найбільша сума доходів ПФУ складала у 2008 році – 433813520,00 грн. У 2010 році порівняно з 2008 роком ця сума була меншою на 40,64 %, а порівняно з 2009 році більша на 36,11 %.

З таблиці видно, що найбільшу частку в загальній сумі доходів за рік складають власні надходження. Це передусім спричинено саме функціональним призначенням Пенсійного фонду. Адже кошти, що надходять як внески підприємств, установ, організацій та громадян, формують власні надходження пенсійного фонду, та спрямовані на фінансування пенсій громадянам, тому наповнення бюджету Пенсійного фонду безпосередньо залежить від розміру фонду оплати праці, кількості найманих працівників і своєчасності сплати страхових внесків, тому збільшення розмірів заробітної плати й забезпечення її легалізації є основним резервом збільшення надходжень коштів у бюджет Пенсійного фонду.

 Питому вагу власних надходжень до бюджету ПФУ в Староміському районі зображено на рис. 1.

Рис. 1. Питома вага власних надходжень до бюджету ПФУ в Староміському районі

 

Як бачимо, кошти державного бюджету складають лише 25 % від загальної суми доходів. В усі роки ринкових реформ в Україні спостерігається значний ріст фінансових зобов'язань бюджету Пенсійного фонду України стосовно людей пенсійного віку й інших категорій громадян, які втратили працездатність. Дослідження підтверджують, що частина пенсійних витрат у ВВП країни вже перевищує 15 %. На сучасному етапі в Україні склалася ситуація, при якій солідарна пенсійна система не забезпечує сформованої потреби на виплату пенсій власними ресурсами. Сьогодні вся бюджетна політика України у сфері пенсійного забезпечення має бути спрямована на сполучення солідарної й накопичувальної систем. Фактичне виконання зобов'язань по пенсійних виплатах стало можливим тільки завдяки отриманим Пенсійним фондом позик із Державного бюджету.

Наведені нами дані дозволяють зробити висновок про те, що пенсійний фонд України - це самостійна фінансова система, кошти якої не входять до державного бюджету, мають строго цільове призначення для сплати різного роду пенсій. Бюджет Пенсійного фонду формується на основі необґрунтованих показників, що, за експертними оцінками, спричиняє прихований дефіцит у розмірі понад 10 млрд. грн. Виконання бюджету ПФУ було б неможливим без постійного коректування планових показників і кредитування з боку Державного бюджету. Без прийняття необхідних заходів це приведе до розбалансування пенсійної системи й виникнення заборгованості по пенсійних виплатах, що буде некерованою.

Ми вважаємо, що в сучасних умовах стагнації економіки й фінансової кризи всіх сфер діяльності нашої держави питання управління пенсійним забезпеченням має перебувати в центрі уваги Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України, Міністерства праці й соціальної політики й ряду інших органів управління економікою й соціальним захистом в Україні. На превеликий жаль, у центрі уваги українських політиків перебуває їхня передвиборча компанія, а не доля українського народу й насамперед тієї категорії, до якої належать пенсіонери.

Список використаної літератури:

1.           Бахмач А. Що гальмує пенсійну реформу в Україні / А. Бахмач // Голос України. - 2009. - № 54, березень, 26.

2.           Концепція подальшого проведення пенсійної реформи  Україні. Проект, 7 липня 2008 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pension.kiev.ua/pensref/info.

3.           Економічна криза в Україні: виміри, ризики, перспективи / [Жаліло Я. А., Бабанін О. С., Белінська Я. В. та ін.]. -К., 2009.