Экономические науки/2. Учет и аудит

 

К.е.н. Даценко Г.В., Хитрук Н.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Методика контролю та ревізії операцій з запасами

 

Запаси займають досить важливе місце в діяльності будь-якого підприємства. Кожного дня відбувається їх рух: надходження матеріальних ресурсів, продаж готової продукції, рух всередині підприємства між різними підрозділами. Відповідно існує великий ризик помилок в обліку або умисних махінацій з метою крадіжки матеріально-виробничих запасів. Керівнику підприємства неможливо слідкувати за всіма працівниками та процесами, що відбуваються на підприємстві, тому постає питання про необхідність проведення контролю запасів. Від того, наскільки грамотно ревізор організує свою роботу,залежить якість її виконання.

Питаннями організації та методики контролю та ревізії операцій з матеріально-виробничими запасами в сучасних ринкових умовах господарювання займались такі вчені як Чебанова Н.В., Пушкар М.С., Бутинець Ф.Ф., Кузьмінська О.Е., Усач Б.Ф., Петрик О.А., Білик М.Д., Савченко В.Я., Вітвицька Н.С., Гончарук Я.Н., Бондар М.І. та інші. Аналіз літературних джерел щодо основних теоретичних положень контролю операцій із запасами, напрямів та досвіду його організації показав необхідність удосконалення методики його проведення.

Метою статті є вироблення методики контролю операцій із матеріально-виробничими запасами, що має досить важливе значення для керування фінансово-господарською діяльністю підприємств.

 Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання: зробити огляд економічної літератури з питань перевірки операцій з запасами, визначити об’єкти, мету контролю та ревізії, основні етапи та методику проведення операцій з запасами.

Об’єктами контролю матеріально-виробничих запасів є запаси підприємства в розрізі їх видів – сировина і матеріали, паливо, запчастини, напівфабрикати і комплектуючі вироби, малоцінні і швидкозношувані предмети.

Метою контролю та ревізії запасів є підтвердження реальності і достовірності вартості запасів у фінансовій звітності і підтвердження  відповідності операцій з ними чинному законодавству[1, с.14].

Основними джерелами інформації для контролю та ревізії запасів є накладні, рахунки-фактури, картки складського обліку, прибуткові ордери, накладні-вимоги на відпуск, лімітно-забірні карти,відомості аналітичного обліку запасів, звіти матеріально-відповідальних осіб,головна книга, відомості руху запасів, журнали №3,5,6,баланс (ф.№1), примітки до річної фінансової звітності (ф.№5)[2, с.153].

Існують різні погляди на послідовність проведення ревізії та контролю запасів. Усач Б.Ф. встановлює таку послідовність контролю матеріальних цінностей: інвентаризація запасів; перевірка прибуткових і видаткових документів; звіти матеріально відповідальних осіб; регістри аналітичного обліку; Головна книга; фінансова звітність [3, с. 47].

Бондар М.І. розділяє процес контролю матеріально-виробничих запасів на такі етапи: контроль  наявності та стану збереження матеріальних запасів; перевірка надходження матеріальних запасів; контроль переміщення і вибуття матеріальних запасів [4, с.173].

Автори Савченко В.Я. і Петрик О.А. вважають, що  перевірка операцій з запасами  включає дослідження стану складського господарства та збереження матеріальних цінностей, нормування витрачання, оприбуткування, правильності оцінки купованих матеріально-виробничих запасів, використання запасів на виробництві, перевірку операцій з МШП [5, с. 354].

Незважаючи на деяку відмінність думок щодо етапів проведення перевірки запасів всі науковці сходяться на думці, що одним з найважливіших етапів контролю запасів є їх інвентаризація [1, с. 15].

Провівши аналіз наведених джерел, можна виділити наступні етапи контролю та ревізії матеріально-виробничих запасів:

1. Перевірка наявності та стану збереження запасів: інвентаризація; перевірка складського господарства і забезпечення збереження запасів.

2. Перевірка надходження запасів: перевірка формування первісної вартості запасів; перевірка правильності оцінки виробничих запасів в обліку; перевірка прибуткових документів; перевірка правильності відображення запасів на рахунках бухгалтерського обліку.

3. Перевірка вибуття запасів: перевірка видаткових документів; оцінка методу вибуття запасів; перевірка правильності віднесення запасів на витрати підприємства.

4. Перевірка регістрів аналітичного обліку запасів: перевірка даних регістрів з руху запасів з даними Головної книги; перевірка фінансової звітності в частині відображення в ній матеріально-виробничих запасів.

При ревізії матеріально-виробничих запасів використовують прийоми документального та фактичного контролю, узагальнення та реалізації результатів контролю.

Фактична і документальна перевірка операцій з матеріально-виробничими запасами включають у себе систему органолептичних (інвентаризація, вибіркове та суцільне спостереження; контрольні заміри робіт; хіміко-технологічний контроль; експертиза; службове розслідування; експеримент), розрахунково-аналітичних (економічний аналіз; статистичні розрахунки; економіко-математичні методи), документальних прийомів контролю, таких як інформаційне моделювання, нормативно-правове регулювання, дослідження документів (за суттю та змістом; зустрічна перевірка; взаємний контроль операцій і документів; аналітична і логічна перевірка), групування недоліків (хронологічне, систематизоване, хронологічно-систематизоване) та процедур узагальнення і реалізації його матеріалів (документування результатів проміжного контролю, аналітичне групування, нормативно-юридичне обґрунтування, систематизоване групування недоліків в акті ревізії, прийняття рішень за результатами ревізії, контроль за виконанням прийнятих рішень) [2, с.154].

Особливе значення під  ревізії має правильне використання ревізором процедур, пов’язаних з інвентаризацією матеріально-виробничих запасів і розрахунків із постачальниками та перевірка документального обґрунтування операцій щодо надходження, використання та іншого вибуття матеріальних цінностей. Ревізію операцій із матеріально-виробничими запасами потрібно розпочинати з їх інвентаризації та обстеження складського зберігання матеріалів. Під час ревізії операцій з запасами, їх рухом і зберіганням важливе значення має також правильне застосування документальних методичних прийомів і способів, що потребує обґрунтованої документальної перевірки цих операцій.

Таким чином, ми визначили методику контролю та ревізії операцій з обліку запасів підприємства за допомогою якої здійснення ревізором перевірки стає ефективнішим та продуктивнішим.

Література:

1. Пух Л.О. Удосконалення обліку, аналіз та контроль ефективного використання виробничих запасів підприємства / Л.О. Пух // Финансовые рынки и ценные бумаги. – 2009. – № 19. – с. 14-16.

2. Панібратова С.В. Організація та методика внутрішньогосподарського контролю використання запасів на підприємствах галузі машинобудування // Вісник ЖДТУ. – 2010. - № 3(53). – с. 152-154.

3. Савчук П.Л. Методика контролю матеріально-виробничих запасів на підприємствах// Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. - № 6. – с. 46-50.

4. Бондар М.І. Аудит в АПК: Навч. посібник./ М.І. Бондар. – Київ: КНЕУ, 2009. - 188с.

5. Петрик О.А. Організація та методика аудиту підприємницької діяльності: Навч. посібник/ О.А. Петрик, В.Я. Савченко, Д.Є. Свідерський  [за ред. О.А. Петрик]. – К.: КНЕУ, 2008. – 472с.