Экономические науки/ 7.Учет и аудит.

Науковий керівник: к. е. н. Даценко А.В, Соєцька І.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут, Україна

ПРОБЛЕМИ КОНТРОЛЮ І РЕВІЗІЇ РОЗРАХУНКІВ З ПЕРСОНАЛОМ ПО ОПЛАТІ ПРАЦІ

В умовах ринкових відносин виникає необхідність у радикальних змінах організації та стимулювання праці. Найбільш адекватною для ринкових умов є організація та оплата праці на основі передової технології, що дає можливість підвищувати продуктивність праці.

 Об’єктивною основою розвитку сучасних форм оплати праці є тенденція забезпечення повної самостійності підприємств, у питаннях найму та оплати праці, розмежування сфери державного і договірного регулювання цих відносин на підприємствах незалежно від форм власності.

Теоретичні, методичні питання багатопланової проблеми аналізу та контролю заробітної плати завжди були предметом наукових досліджень, зокрема таких вчених, як Атамаса П.Й., Білухи М.Т., Вітлінського В.В., Загороднього А.Г., Колота А.М., Кужельного М.В., Мниха Є.В., Саблука П.Т., Сопко В.В., Ткаченко Н.М. та ін. Проте низка теоретичних, організаційних, практичних питань з аналізу, контролю розрахунків з оплати праці вивчені недостатньо.

Метою статті є дослідження теоретичних та прикладних аспектів аналізу та контролю розрахунків з персоналом по оплаті праці та визначення важливих шляхів удосконалення оплати праці.

Недоліки у сфері оплати праці породжують цілу низку болючих проблем у суспільстві, а саме вражаючі розміри заборгованості з виплати заробітної плати, недотримання мінімальних гарантій, велика кількість безробітних та малозабезпечених, яких держава повинна брати на утримання, чорний ринок праці, який обслуговує тіньовий сектор економіки. У таких умовах особливої актуальності набуває потреба у своєчасній, об’єктивній та достовірній інформації про розрахунки з оплати праці з погляду кожної із сторін соціально-трудових відносин – держави, роботодавця і найманого працівника.

Для оптимізації розрахунків з оплати праці доцільно періодично проводити ревізію та контроль. Завдання ревізії - активізація господарського механізму, яка націлена на раціональне використання трудових ресурсів та правильне визначення розподільчих функцій за розмірами трудових витрат. Ревізію операцій щодо оплати праці доцільно здійснювати в такому порядку: перевірка обґрунтованості нормативів щодо оплати праці, розцінок, ставок заробітної плати, правильність її нарахування та розрахунків з персоналом, перевірка документального обґрунтування і обліку за заробітною платою та витрат, пов’язаних з оплатою праці.

Управління господарською діяльністю, зокрема операціями, пов’язаними з оплатою праці на підприємствах, неможливе без постійного, абсолютно обґрунтованого, юридично підтверджуючого обліку цих операцій на підставі достовірних даних первинної документації. Тому під час ревізії необхідно контролювати процес проходження і обробки документації щодо обліку операцій щодо оплаті праці: табелі виходу на роботу, дані розрахунково-платіжних відомостей, бухгалтерських записів у журналі за рахунком 66 «Розрахунки з оплати праці». Перевірка і обробка документів із нарахуванням заробітної плати є найбільш трудомісткою стадією контролю. Для запобігання виникнення помилок у документах важливим фактором є використання комп’ютерної техніки, пов’язаної з перевіркою операцій щодо оплати праці і розрахунків із персоналом. При введенні автоматизованих робочих місць витрати праці у бухгалтерії підприємств значно б зменшились, це дало б значну економію робочого часу та підвищення ефективності праці.

У сучасних умовах поряд із ревізією значну роль відіграє внутрішній контроль із боку керівників підприємств і бухгалтерської служби. Ці працівники повинні здійснювати оперативний контроль за використанням трудових ресурсів і фондів оплати праці з метою ефективного використання цих витрат.

Під час контролю розрахунків з оплати праці вивчають і досліджують форму і систему організації оплати праці, так як в умовах ринкової економіки система оплати праці залежить не тільки від результатів роботи працівників підприємства, але й від ефективності діяльності його виробничих підрозділів.

При перевірці потрібно з’ясовувати, чи немає випадків нарахування заробітної плати особам, які взагалі не значились у відділі кадрів. Крім того, перевіряти, чи правильно зазначені показники відпрацьованого часу. Ці показники порівнюють з даними табельного обліку, що дасть можливість виявити випадки включення у відомості для нарахування оплати праці осіб, які були раніше звільнені, або вигаданих осіб чи нарахування одночасно зарплати і оплати за лікарняними листами, або нарахування особам, які взагалі не працювали на підприємстві. З’ясовують також, чи немає випадків, коли в різні розрахунково-платіжні відомості включають одних і тих же осіб і тому двічі виплачують заробітну плату.

Однією із важливих ділянок ревізії є вибіркове зіставлення сум нарахованої заробітної плати, що зазначена в первинних документах, з даними підрахунків накопичувальної відомості згідно з табличними номерами працівників, а також звіряння даних цих відомостей із сумами, зазначеними в розрахунково-платіжній відомості. Дані розрахункових і нагромаджувальних відомостей порівнюють з даними кредитового обороту за рахунком 66 розрахунки по оплаті праці ” за даними журналів 5 або 5-А. Якщо виявляються розходження між нагромаджувальними відомостями і розрахунково-платіжною відомістю, то це може бути наслідком включення в цю розрахунково-платіжну відомість вигаданих осіб або безпідставне нарахування доплати окремим особам.

          Шляхами удосконалення контролю розрахунків з оплати праці можуть стати:

- розроблення точного графіку документообігу та чітке дотримування строків подання до бухгалтерії первинних документів наведених в ньому;

- здійснення постійного контролю за правильністю заповнення і своєчасним поданням первинних документів для достовірного нарахування заробітної плати;

-  підвищення кваліфікації працівників бухгалтерської та економічної служби.

          Одним з основних напрямів вдосконалення контролю розрахунків з оплати праці є  можливість підвищення ефективності діяльності органів державного контролю у цій сфері з урахуванням міжнародних стандартів, норм міжнародного права та вітчизняного законодавства, в результаті чого буде досягнуто стратегічної мети державної політики – забезпечення нової якості життя громадян, істотного підвищення їх добробуту, підвищення економічних стандартів життєдіяльності людини.

Література:

1.     Батищева Н. Облік оплати праці за національними стандартами // Все про бухгалтерський облік. - 2008 - №40 (586). - С. 22-23.

2.     Вербило, О. Ф. Удосконалення обліку праці та її оплати / О. Ф. Вербило, Л.В. Мельянкова // Бухгалтерія в сільському господарстві. - 2010 - № 17. - C. 25-29.

3.     Вітвіцька Н.В. Контроль і ревізія розрахунків з оплати праці. – К., 2009.

4.     Малевич Е. Заработная плата в условиях рыночной экономики // Вопросы экономики. – 2008 - №9. c. 32-36