Кузьменко В.В, Климович І.М.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Особливості обліку малоцінних необоротних матеріальних активів згідно норм Податкового кодексу

Прийняття Податкового кодексу України з точки зору облікупозитивний фактор, який є передумовою створення більш прозорої та ефективної облікової системи, зниження ризику помилок внаслідок постійних змін податкового законодавства.

Положенням бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» до складу групи «Інші необоротні матеріальні активи» віднесено малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА). При цьому основним класифікаційним принципом для включення активу до складу основних засобів згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій є термін використання такого активу, який складає більше одного року або операційний цикл використання якого більше одного року .

Підприємства можуть самостійно встановлювати вартісні ознаки предметів, які входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів. З метою оподаткування платник не має права самостійно визначати вартість критерій, адже необоротні активи, дорожче 1 000 грн (з 2012 р.− не більше 2 500 грн.), є за визначенням основними засобами. Саме тому підприємство не може підняти планку вартості МНМА для податкового обліку.

Так як витрати на придбання та створення МНМА не входять до переліку амортизованих (п. 144.1 ст.144 ПКУ), вони однозначно підлягають податковій амортизації.

Амортизацію МНМА щодо Податкового кодексу пропонується здійснювати аналогічно п. 27 П (С) БО 7 «Основні засоби», а саме:

1.     50% амортизованої вартості в першому місці використання об'єкта, а інші 50% − у місяці його вилучення з актів (списання з балансу);

2.     100% вартості об'єкта в першому місяці його використання.

Згідно п. 145.1.9 ст.145 ПКУ нарахування амортизації з метою оподаткування здійснюється за методом, визначеним наказом про облікову політику з метою складання фінансової звітності.

Як відомо, до 01.04.2011 р. Витрати на придбання МНМА включали до валових витрат за правилом першої події, передбаченому пп. 11.2.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». При цьому вартість оприбуткованих, але не переданих в експлуатацію на кінець звітного періоду активів брала участь у розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів. Отже, на об'єкт оподаткування вартості МНМА впливала лише в періоді їх передачі в експлуатацію.

На перехідному етапі у підприємств може виникнути три ситуації щодо МНМА в податковому обліку:

1.     Такі активи сплатили до 01.04.2011 р., а оприбуткували і ввели в

експлуатацію після зазначеної дати.

2.     Такі активи придбали (оприбуткували) до 01.04.2011 р., а вводять в

експлуатацію після зазначеної дати.

3.     Такі активи придбали та ввели в експлуатацію до 01.04.2011 р. і

їх продовжують використовувати в господарській діяльності.

Як зазначено в Податковому кодексі, амортизована вартість по кожному об'єкту визначається як первісна (переоцінена) з урахуванням капіталізованих витрат на модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання тощо, а також суми накопиченої амортизації за даними бухгалтерського обліку.

Єдиним нюансом є те, що величина амортизованою в податковому обліку вартості МНМА прямо залежить від того, яким методом такі активи амортизували в бухгалтерському обліку.

На більшості підприємств вартісний критерій віднесення в бухгалтерському обліку необоротних активів до МНМА взято з минулої системи податкового обліку, тобто 1 000 грн. Відповідно такі активи переважно враховуються на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи». Для них згідно П (С) БО 7 «Основні засоби» можна застосувати на вибір один з трьох методів амортизації: прямолінійний, виробничий, метод 50% / 50%; метод 100%. На практиці бухгалтери віддавали перевагу двом останнім методам нарахування амортизації.

Згідно з пп. 145.1.9 ст. 145 ПКУ амортизація з метою оподаткування нараховується за методом, визначеним наказом про облікову політику для складання фінансової звітності. Однак прямолінійний та виробничий методи для податкової амортизації МНМА недоступні.

Слід звернути увагу на те, що залишкова вартість перехідних МНМА (група 11) не беруть участі у розрахунку тимчасової податкової різниці за п. 6 підрозділу ХХ ПКУ, адже він проводиться тільки щодо основних засобів, до яких МНМА в податковому обліку не належать.

Таким чином, фактично на підприємстві необхідно вести одночасно як бухгалтерський, так і податковий облік необоротних активів, у тому числі малоцінних необоротних активів. У зв'язку з цим з метою зменшення обсягу облікових процедур постає питання вибору таких принципів, методів, процедур, які будуть однаковими як для бухгалтерського, так і для податкового обліку.

Література:

1.                 Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.99 р. № 996.

2.                 Податковий кодекс України від 23.12.2010 р. № 2856.

3.                 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затв. Наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92.