Економічні науки/7.Облік і аудит

к.е.н, доц. Даценко А.В., Тополюк Л.Л.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Державний фінансовий аудит формування та виконання місцевих бюджетів

 

Анотація. У статті розкрито основні аспекти проведення державного фінансового аудиту формування та виконання місцевих бюджетів, етапи його здійснення та основні завдання.

Ключові слова: державний фінансовий аудит, місцеві бюджети, аудит виконання місцевих бюджетів, джерела фінансових ресурсів.

Постановка проблеми. Місцеві бюджети є головним джерелом фінансових ресурсів. За рахунок коштів місцевих бюджетів фінансується розвиток відповідних територій, управління комунальним господарством, програми підтримки соціально незахищених верств населення. Державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю, що сприяє підвищенню ефективності та раціональності використання бюджетних коштів

Аналіз останніх джерел. Питанням державного фінансового аудиту формування та виконання місцевих бюджетів займалися такі науковці, як Р.Рудніцька, І.С. Скоропад, Ю.Б.Слободяник, А.А.Москальов, які в своїх працях розкривали теоретичні і методологічні основи побудови ефективної системи державного фінансового аудиту місцевих бюджетів, проблемні сторони та шляхи їх вирішення.

Мета дослідження полягає у обґрунтуванні необхідності державного фінансового аудиту місцевих бюджетів та пошуку шляхів вирішення проблем даної сфери контролю.

Виклад основного матеріалу дослідження. Аудит формування та виконання бюджету проводиться стосовно окремого бюджету конкретної адміністративно-територіальної одиниці.

Основними завданнями державного фінансового аудиту виконання місцевих бюджетів є: надання оцінки формування і рівню виконання місцевого бюджету; встановлення причин, що негативно впливають на виконання місцевого бюджету; визначення шляхів удосконалення управління бюджетними коштами, державним та комунальним майном, в тому числі можливості збільшення доходів бюджету.

Насправді незалежну оцінку ефективності використання державних ресурсів можуть надати лише органи, що мають функціональну, організаційну та фінансову незалежність по відношенню до об'єкта перевірки.[2] Державний фінансовий аудит здійснюється Рахунковою палатою та органами державної контрольно-ревізійної служби відповідно до законів.

В процесі аудиту виконання бюджету здійснюється збирання даних від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо факторів, які впливають на формування доходів місцевого бюджету, використання бюджетних коштів, державного і комунального майна.

Процес аудиту складається з таких етапів:

1. Попередній аудит, що полягає в зборі інформації для перевірки.

2. Проведення аудиту – узагальнення та аналіз даних, підготовка висновків та пропозицій щодо ефективного використання бюджетних коштів.

3. Реалізація результатів аудиту – полягає у розгляді пропозицій отриманих в результаті аудиту та введення їх в дію.

Аудит виконання бюджету проводиться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, які складаються та затверджуються відповідно до Порядку планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 N 955.

Аудит виконання бюджету може проводитись за участю фахівців Мінфіну, органів державної податкової служби, фінансових управлінь державних адміністрацій та інших органів державного фінансового контролю.

Висновки. В Україні вже сформована система державного аудиту формування та виконання місцевих бюджетів, але вона потребує вдосконалення та приведення у відповідність до міжнародних стандартів та нормативів. Здійснення державного фінансового аудиту дозволить контролювати не тільки дотримання чинного законодавства, а й виявити шляхи мінімізації витрат бюджету, і максимізації доходів, що сприятиме ефективному розвитку регіону.

Список літературних джерел

1.                Скоропадов І.С. Державний фінансовий контроль в Україні: проблеми та шляхи вдосконалення / Скоропадо І.С.// Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. - №21.3. – С. 263-268.

2.                Слободяник, Ю. Б. Державний аудит місцевих бюджетів/ Ю. Б. Слободяник // Наукові записки. Серія «Економіка». Фінансова, система України : збірник наукових праць. - 2011. - Вип. 16. - С. 410-414.

3.                Рудніцька Р. Державний аудит як частина системи фінансового контролю в Україні /Рудніцька Р.// Демократичне врядування. – 2011. - №6.