Загребельна К.О., студентка ННІ агарної економіки, Остапчук О.В., асистент

Вінницький національний аграрний університет

ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК: НАРАХУВАННЯ ТА СПЛАТА

З прийняттям нового Податкового кодексу відбулося чимало змін при стосовно відрахувань на соціальні заходи. Було введено новий збір, який вираховується із заробітної плати, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Основними нормативними актами, що регулюють ставку та терміни сплати збору, є Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування ” та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно вищезазначеного Закону, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі ЄСВ) – консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування [3].

Обліком платників єдиного внеску, забезпеченням збору та веденням обліку страхових коштів, контролем за повнотою та своєчасністю їх сплати, веденням Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування буде займатися Пенсійний фонд України. Єдиний соціальний внесок буде сплачуватися саме на його рахунки. Потім ці суми будуть розподілятися серед фондів соціального страхування.

Для нарахованої заробітної плати встановлені такі розміри ЄСВ:

1.                 від 36,76% до 49,7% – при нарахуванні (залежно від класу професійного ризику, визначеного ФСС від нещасних випадків на виробництві);

2.                 3,6% - при утриманні [6].

Менші розміри виплат встановлені при таких умовах:

§                    за цивільно - правовими договорами (34,7 % - при нарахуванні та 2,6% - при утриманні);

§                    для допомоги з тимчасової непрацездатності (33,2 % - при нарахуванні та 2 % - при утриманні )

Для підприємців на загальній системі оподаткування базою оподаткування є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та сума доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Для підприємців на спрощеній системі оподаткування базою оподаткування є сума, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Нарахування ЄСВ здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування, яка дорівнює 15 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на який нараховується внесок.

Враховуючи ставки ЄСВ та розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлені Законом про Дербюджет – 2011, максимальна база нарахування становить:

1.                 з 1 січня – 14 115 грн. (максимальний розмір ЄСВ для підприємців становитиме  14 115 х 34,7 % = 4897,91 грн.);

2.                 з 1 квітня – 14 115 грн. (максимальний розмір єдиного соціального внеску на підприємців становитиме 14 400 х 34,7 % = 4996,8 грн.);

3.                 з 1 жовтня – 14 775 грн. (максимальний розмір єдиного соціального внеску на підприємців становитиме 14 775 х 34,7 % = 5126,93 грн.);

4.                 з 1 жовтня – 15 060 грн. (максимальний розмір єдиного соціального внеску на підприємців становитиме 15 060 х 34,7 % = 5225,82 грн.).

ЄСВ, що нарахований за базовий податковий період , що становить місяць, сплачується до 20 числа місяця, що настає за таким періодом.  Його потрібно сплачувати при отриманні коштів на оплату праці (виплаті доходу, грошовому забезпечені) або в день видачі доходу в натуральній формі. Сплата відбувається з банківського рахунку платника. Це не стосується  фізичних осіб, які не мають власного рахунку і можуть сплачувати ЄСВ у готівковій формі через каси банків або відділення зв’язку.

Основним звітним документом, який страхувальники подають до ПФУ, є Звіт про суми нарахованого єдиного соціального внеску  за формою додатку 4 Порядку, затвердженою постановою правління ПФУ від 08.10.10 р. № 22 – 2 [5].

ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Днем сплати вважається день списання коштів із рахунку або внесення коштів через касу банку, незалежно від часу нарахування до Пенсійного фонду.

Звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу).Звіт повинен містити основні дані про страхувальника  та перелік таблиць звіту. У додатках 4-6 до цього Порядку навпроти таблиць, які не подаються до органів Пенсійного фонду, проставляються прочерки. У графі "Кількість аркушів” зазначається кількість аркушів документів однієї таблиці. У графі "Кількість рядків” зазначається кількість заповнених рядків на  аркушах документів однієї таблиці для таблиць 5-9 додатка 4 до цього Порядку. У графі "Усього” зазначаються загальна кількість аркушів документів та загальний підсумок рядків у цих аркушах.

Таблиця 1 додатка 4 до цього Порядку формується та подається страхувальниками, які використовують працю найманих працівників.

Таблиці 2 та 8 додатка 4 до цього Порядку формуються та подаються лише районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення.

Таблицю 4 додатка 4 до цього Порядку формують та подають до органів Пенсійного фонду страхувальники, які нараховують та сплачують єдиний  внесок за осіб із числа військовослужбовців  (крім військовослужбовців  строкової та альтернативної служби),  осіб рядового  і начальницького  складу.

Таблиця 5 додатка 4 до цього Порядку призначена для реєстрації застрахованих осіб у реєстрі застрахованих осіб. Вона подається страхувальником у разі, якщо  протягом звітного періоду: було укладено або розірвано трудовий договір із застрахованою особою; відбулися зміни в ПІБ або в номері ЗО. У разі коли  за  даними страхувальника протягом звітного періоду не було зафіксовано фактів укладання та розірвання  трудових угод (цивільно-правового договору) або не відбулося змін в ПІБ або номері ЗО, таблиця 5 додатка 4 до цього Порядку  не формується та не надається до органу Пенсійного  фонду.

Таблиця 6 додатку 4 до цього Порядку призначена для формування страхувальником в розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованого їй заробітку (доходу) у звітному місяці.

Таблиця 7 додатка 4  та таблиця 6 додатка 5 до цього Порядку формуються та подаються страхувальниками у разі визначення страхувальниками періодів (строків) трудової або іншої діяльності, що відповідно до законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховуються при визначенні права на відповідну пенсію, а також періоди страхового стажу, не пов’язані із трудовою та/або професійною діяльністю [4].

Отже, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування набув чинності з прийняття нового Податкового кодексу. За даним збором йде диференціація ставок, відповідно до класифікаційних груп. Із заробітної плати розмір утримання для працівників підприємств залежить від того, за якими договорами вони працюють та що є базою оподаткування (заробітна плата чи лікарняні).  Основним звітним документом з обліку нарахованих сум є  Звіт про суми нарахованого єдиного соціального внеску.

 

1.     Податковий кодекс України від 23.12.2010 N 2856-VI (зі змінами та доповненнями)

2.     Про державний бюджет України на 2011 рік: Закон України від 23.12. 2010  N 2857-VI

3.     Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування: Закон України від  02.12.2010  N 2755-VI (зі змінами та доповненнями)

4.     Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування  Постанова правління Пенсійного фонду України від 27.09. 2010  N 21-5

5.     Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску  на загальнообов'язкове державне соціальне страхування:Постанова ПФУ від 08.10.10 р.№ 22 – 2.

6.     Нетьоса Н. Нове в оплаті праці у 2011 році // Баланс – Агро. – 2011. - №9 (237) . - С.10 – 13.

7.     Польовик Л. Нарахування та сплата Єдиного соціального внеску // Вісник податкової служби України. - №7 . – С. 41 – 43.