Экономические науки/7. Учет и аудит

К.е.н., доц. Шевчук Л.П., Ісайко Н.С., Яворська А.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Основні напрями бюджетної політики на 2012 рік у контексті змін до Бюджетного кодексу України

Основні напрями бюджетної політики на 2012 рік ґрунтуються на положеннях Програми економічних реформ на 2010—2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», Концепції Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік. Бюджетна політика як одна з рушійних сил розвитку України передбачає у 2012 році подальшу стабілізацію державних фінансів, забезпечення економічного зростання та розбудову конкурентоспроможної економіки, підвищення стандартів життя для підтримки збалансованого розвитку держави.

Значну увагу у дослідженні бюджетного потенціалу нашої країни приділяють: Атамас П.Й., Джога Р.Т., Зварич О., Завальна Ж. Канаєва Т.В., Рудченко Ю.С., Свірко С.В., Сушко Н.І., Ткаченко І.Т., Чечуліна О.О. та інші Атаманчук Г.В., Дзюблюк О.В., Шаров О.М. та інші. І хоч дослідження в цій сфері є досить продуктивними, бюджетна система України не є досконалою і вимагає поглибленого аналізу та встановлення ефективних напрямків її розширення.

         Метою даної статті є дослідження основних напрямків бюджетної політики, що пропонує сьогодні держава, а також  аналіз відповідних змін у Бюджетному кодексі України.      

Реалізація бюджетної політики спрямована на формування сприятливого макроекономічного середовища, впровадження послідовних та ефективних заходів у податково-бюджетній сфері, забезпечення стабільності державних фінансів, високих темпів економічного зростання на основі проведення модернізації економіки держави та підвищення її конкурентоспроможності, формування бюджету на 2012 рік за принципом середньострокового бюджетного планування з чіткими фіскальними та видатковими орієнтирами.

Враховуючи положення Програми економічних реформ, система цінностей для України передбачає формування основних напрямів бюджетної політики, орієнтованих на:

1)     спрямування фінансової та податкової політики на побудову ефективної держави;

2)     забезпечення виконання заходів з подолання та запобігання бідності;

3)     збереження та прискорення людського розвитку шляхом підвищення ефективності і забезпечення стабільності соціального захисту, поліпшення якості і доступності освіти;

4)     створення сприятливих умов для бізнесу шляхом зниження адміністративних бар’єрів для його розвитку, модернізації податкової системи;

5)     модернізацію інфраструктури та базових секторів економіки (зокрема, енергетична, вугільна, нафтогазова галузі, житлово-комунальне господарство, транспортний комплекс). Перехід від системи надання дотацій до самоокупності виробництва.

Основним результатом реалізації бюджетної політики у 2012 році повинні стати економічне зростання, формування сприятливого інвестиційного клімату, яке базуватиметься на розширенні інвестиційного та внутрішнього споживчого попиту, зміцненні конкурентоспроможності національної економіки, підвищенні ефективності використання виробничих ресурсів та науково-технологічного потенціалу.

Основними завданнями бюджетної політики у контексті змін до БКУ є:

­       подальша стабілізація державних фінансів з метою стійкого економічного зростання передбачає; зменшення частки перерозподілу валового внутрішнього продукту через зведений бюджет порівняно із врахованим у 2011 році (28,7 відсотка)

­       надання державних гарантій в обсязі не більш як 1 відсоток валового внутрішнього продукту для реалізації виключно інвестиційних та інноваційних проектів, спрямованих, зокрема, на розвиток експортного потенціалу національної економіки;

­       підвищення ефективності здійснення капітальних видатків та встановлення частки інвестиційних видатків зведеного бюджету на рівні не менш як 5 відсотків валового внутрішнього продукту;

­       забезпечення прозорості системи державних фінансів на основі створення та впровадження інформаційно-аналітичної системи “Прозорий бюджет”;

­       поліпшення менеджменту державних підприємств;

­       продовження співробітництва з міжнародними фінансовими інституціями для поліпшення інвестиційного клімату України та залучення інвестицій

­       тощо.

Під час підготовки вище наведених напрямів та інформації взагалі враховувались положення Бюджетного кодексу

Підсумовуючи, варто зазначити, що внесення змін до чинного Бюджетного кодексу України за оцінками аналітиків підвищить прозорість процесу формування державного бюджету, а також забезпечить надходження коштів від приватизації державного майна до державного бюджету в повному обсязі, і звичайно, дасть поштовх розширенню стратегічних галузей економіки на основі бюджетних програм розвитку.

Литература:

1.     Завальна Ж. Договірне регулювання управлінських відносин бюджетної сфери / Ж. Завальна // Підприємництво, господарство і право. – 2011. – №8. – С. 74-77.  

2.     Зварич О. Середньострокове бюджетне прогнозування як складова бюджетного процесу / О. Зварич // Вісник КНТЕУ. – 2011. – №5. – С. 44-58.  

3.     Козоріз М.А. Методичний підхід до оцінки бюджетного потенціалу / М.А. Козоріз, Я.Я. Пугнак // Регіональна економіка. – 2011. – №3. – С. 61-69. 

4.     Рибак С. Бюджетна стратегія: українські реалії та зарубіжний досвід / С. Рибак // Економіка України. – 2011. – №8. – С. 40-45.   

5.     Чугунов І. Теоретичні засади розвитку бюджетних відносин / І. Чугунов // Вісник КНТЕУ. – 2011. – №4. – С. 13-22.