Слівко Г. Ю., к.е.н., доцент Даценко Г.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

НЕОБХІДНІСТЬ ВПРОВАДЖЕННЯ КОНТРОЛЮ ГРОШОВИХ АКТИВІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства мають у розпорядженні оборотні активи, які являють собою контрольовані ними економічні ресурси, сформовані за рахунок інвестованого у них капіталу.

Грошові активи є найважливішою складовою частиною загальної величини сукупних оборотних активів, які беруть участь одночасно у всіх стадіях кругообігу, забезпечують відтворювальний процес, опосередковують розподіл і перерозподіл суспільного продукту.

Вивчення проблем обліку грошових активів підприємства підтверджує необхідність удосконалення теоретико-методологічного забезпечення  контролю грошових  активів.

Зміни необхідні, насамперед, у частині покращання організації первинного обліку, оперативності інформації та розширення кола її джерел за рахунок прогнозних показників, які характеризують  фінансову стійкість підприємств та ефективність формування і використання грошових  активів, а також організації і методики контролю оборотних активів підприємств. Все це обумовлює актуальність  даної теми та необхідність її вивчення. Така ситуація зумовлює відсутність чітких рекомендацій щодо формування цілісних концептуальних основ контролю грошових коштів.

Вивчення економіко-правового забезпечення  контролю грошових активів дозволило встановити, що питання організації та методології їх обліку ще кардинально не вирішені і як наслідок цього – інформаційні ресурси щодо економіки на мікрорівні використовуються недостатньо. Зокрема, неоднозначним залишається трактування сутності самого базового поняття «грошові активи», про що свідчить наявність різних підходів у працях науковців, присвячених проблемам контролю таких активів.

 Питання теоретико-методологічного забезпечення контролю грошових коштів розглядали Білуха М.Т., Голов С.Ф., Бутинець Ф.Ф., Гриценко Л.Л., Кріченець К., Никонович Г.І., та ін.

Вони визначають грошові активи як суму грошових коштів, що перебуває у розпорядженні підприємства на визначену дату.

Крім того, стверджують, що грошові активи підприємства належать до фондів обігу у складі обігових активів і у фінансовій звітності. Тобто їх складу належать суми грошей на банківських рахунках, у касі, на стадії проходження платежів (кошти у дорозі), у формі грошових документів, у формі виставлених акредитивів.

Отже, грошові активи підприємства - це частина оборотних активів підприємства, що використовуються ним для забезпечення безперервної діяльності, а також  є критерієм його платоспроможності та фінансової стійкості.

При цьому існує ряд проблем пов'язаних з обліком та контролем грошових коштів, а саме: визнання та класифікація грошових коштів; правильне їх відображення у фінансовій звітності; організація контролю за процесом збереження та використання грошових коштів; оптимізація надходжень і виплат готівки та формування інформаційної бази даних для аналізу отриманих і втрачених вигод від проведених заходів; повнота та своєчасність відображення в системі обліку рух грошових коштів.

Важливість впровадження на підприємстві контролю грошових потоків і його вплив на діяльність суб'єкта господарювання обумовлені низкою причин.

По-перше, необхідністю швидкого реагування та адаптування до змін у внутрішньому та зовнішньому середовищі функціонування підприємства. Ухвалюючи рішення, що стосуються управління операційними, інвестиційними, фінансовими процесами, які здебільшого супроводжуються рухом грошових коштів, необхідно враховувати загрозу виникнення непередбачуваних обставин і визначати систему способів та методів їх врегулювання. Генерування підприємством грошового потоку в недостатньому обсязі може призвести до зриву виробничого процесу, невиконання зобов'язань підприємствами, припинення фінансування інвестиційних проектів тощо.

По-друге, нерівномірністю надходжень і видатків грошових коштів, яка призводить до неефективного формування чистого грошового потоку та погіршення фінансової стійкості підприємств, а саме: збільшується потреба в позикових коштах; ускладнюється оптимізація рівня виробничих запасів; підвищується вартість капіталу підприємств тощо.

По-третє, недостатньою координацією процесів оперативного та стратегічного планування і контролю за рухом грошових коштів. Насамперед, це пов'язано з відсутністю ефективно діючих інструментів оперативного регулювання грошового потоку, тобто можливості забезпечення узгодженості очікуваної величини грошового потоку з потребами функціонування підприємства в розрізі видів діяльності і внесення відповідних коригувань у разі виявлення відхилень.

Як складна система ефективного управління контроль руху грошових коштів орієнтований на узгоджене управління сукупністю таких об'єктів, як: управління формуванням і використанням грошових коштів; розробка та ухвалення рішень щодо коригування руху грошових коштів; управління центрами грошової відповідальності; управління залишком грошових коштів; управління інформаційно-аналітичним забезпеченням.

Оцінку ефективного формування і використання грошових активів підприємства можна відобразити у вигляді запропонованого алгоритму (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Оцінка ефективності формування та використання грошових активів підприємства

Результати аналізу руху грошових коштів та контролю є підставою для прийняття оперативних рішень, уточнення існуючих і розробки майбутніх планів. Подальше удосконалення механізму господарювання вимагає посилення взаємозв’язку  контролю з плануванням, а також більш повного використання результатів аналізу у вирішенні планових завдань.

Крім того,  на крупних підприємствах з великим грошовим потоком необхідно створити спеціалізовані служби внутрішнього контролю, які спроможні забезпечити контроль за своєчасним і повним формуванням і використанням грошових активів і капіталу в розрізі передбачених джерел, контроль за забезпеченням платоспроможності і фінансової стійкості підприємства.

Розвиток системи контролю передбачає створення автоматизованих робочих зон, які б відповідали за облік та внутрішній контроль формування і використання грошових активів підприємства.

Такою зоною може бути як каса підприємства так і бухгалтерія. Тобто необхідно забезпечити автоматизований облік надходження на витрачання грошових коштів із чітким розмежуванням цілей, на які вони витрачаються.

Отже, розвиток ринкових відносин в Україні, що характеризується динамічністю і непередбачуваністю подій, змінами як у внутрішньому, так і у зовнішньому середовищі функціонування суб'єктів господарювання, актуалізує важливість підтримання життєдіяльності підприємств в поточному періоді та забезпечення фінансової рівноваги в довгостроковій перспективі.

Тому необхідність забезпечення контролю за рухом грошових коштів, їх надходженням та використанням є необхідним для забезпечення ефективного функціонування підприємства, а також постійної підтримки його рівня платоспроможності та фінансової стійкості.

 

Список використаної літератури:

1. Гриценко Л.Л. Контролінг грошових потоків підприємств // Економіка та управління підприємствами. Актуальні проблеми економіки.-№3.-2010.-С.148 -154.

2. Кріченець К. Теоретичні основи контролінгу грошових потоків підприємства // Наука молода. – 2007.– №8. – С. 172 – 175.

3. Никонович Г.І. Управління активами підприємства // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. - №3. - 2005. – С. 65-70.