Глушан І.В.

Дніпропетровський університет ім. Альфреда Нобеля

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ АУДИТОРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

 

Найкращим на сьогодні інструментом ринкових перебудов діяльності комерційної організації є впровадження системи внутрішнього аудиту та використання послуг аудиторських фірм. Однак, не дивлячись на це, реальної потреби в послугах аудитора як захисника інтересів існуючого чи потенційного інвестора сьогодні, нажаль не існує. Не зважаючи на законодавчу вимогу щодо обов’язкового підтвердження незалежним аудитором показників річної фінансової звітності, інвестори та інші користувачі звітності не відносяться з належною довірою до висновку аудитора про достовірність показників фінансової звітності.

Проблеми розвитку аудиту є досить різні, всі вони пов’язані з розвитком аудиторської діяльності в Україні. Проте деякі з них потребують першочергової уваги, а саме:

-         недостатня кількість методичних розробок з аудиторського контролю;

-         відсутність типових форм документів з аудиту;

-         відсутність методичних рекомендацій з питань комп'ютеризації аудиту

-         недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів, а звідси – і неосвоєний ринок аудиторських послуг.

Зазначимо, що критерієм якості при проведенні аудиту вважається, насамперед, виконання аудиторами вимог національних нормативів аудиту. Однак суворе дотримання нормативів пов’язане зі збільшенням трудовитрат аудиторів, що пов’язані зі збором додаткової інформації та документуванням процесу перевірки, які майже не відшкодовуються замовником.

Водночас на сьогодні є спроби з боку законодавців скасувати або значно звузити аудиторську діяльність, обов’язковість аудиту. Також існують наміри усунути від аудиту приватних підприємців та малі приватні фірми. Такими діями уряд країни начебто намагається гармонізувати український аудит щодо його міжнародної теорії та практики, але робить це без урахування особливостей вітчизняного ринку аудиторських послуг, який також реформується й перебуває на стадії певного розвитку.

Незважаючи на те, що за час незалежності України вже є багато напрацювань щодо регулювання аудиторської діяльності, ще залишаються питання, від правильного, успішного вирішення яких залежать перспективи її подальшого розвитку.

Так першочергового роз’яснення потребує удосконалення та подальшої розробки національних нормативів аудиту; поліпшення методики й організації аудиторських перевірок та їх якості; впровадження оптимальної методики визначення вартості аудиторських послуг; регулювання питання аудиторської етики, підготовки і підвищення кваліфікації аудиторів та інші. Вирішення зазначених проблем сприятиме укріпленню позицій та авторитету аудиту й аудиторської діяльності в Україні.

Важливим для поширення аудиту на ринку послуг є реклама, насамперед, серед потенційних замовників, з одного боку, та серед громадськості з іншого. Аудиторська спільнота має постійно роз’яснювати, що аудит – це не тільки підтвердження звітності за вимогами Державної комісії цінних паперів та фондового ринку України, а також і контрольно-правове супроводження діяльності, і консультування з питань правового та договірного забезпечення, і розробка системи внутрішнього аудиту, і бізнес-планування, і науково-методичні розробки з питань економіки, управління та права, і робота з персоналом (навчання, підвищення кваліфікації тощо).

Отже, головними напрямами розвитку аудиторської діяльності в Україні в сучасних умовах мають стати:

-         розробка механізму практичного застосування МСА в Україні, створення до них коментарів у повному обсязі;

-         внесення необхідних змін і доповнень до Закону України „Про аудиторську діяльність” [1] з метою приведення його у відповідність до інших законодавчих актів України, які прямо чи опосередковано впливають на регулювання аудиторської діяльності та розширення переліку підприємств, для яких щорічна аудиторська перевірка обов’язкова, а це, у свою чергу, збільшить ринок аудиторських послуг, а також введення додаткових положень, які б більш чітко унормували взаємовідносини аудитора та клієнта;

-         розробка Типових методик аудиторської перевірки фінансової звітності підприємств У розрізі галузей їх діяльності (банківська, торговельна, страхова, хімічна, металургійна, харчова, легка промисловості) з використанням узагальненого практичного досвіду роботи міжнародних і вітчизняних аудиторських фірм;

-         поглиблення співпраці професійних аудиторських організацій України з міжнародними та європейськими професійними організаціями бухгалтерів і аудиторів;

-         розробка механізму ціноутворення на аудит та аудиторські послуги на основі вивчення міжнародного досвіду в цьому аспекті.

 

Література:

1.     Про аудиторську діяльність: Закон України від 22.04.1993 р. 3126-XII, із змінами та доповненнями // Урядовий кур’єр, 2006, №195.